Кои са „съставките“ на щастливия семеен живот?

Великият руски писател Толстой е бил прав, като е казал, че всички щастливи семейства си приличат. Със сигурност те имат поне няколко общи точки. Обърнете им внимание, ако искате да постигнете семейно щастие.

семеен живот, щастлив брак, щастливо семейство

Отделяйте бреме за милувки

Прегръдките и целувките нико­га не могат да бъдат прекалено много. Притискайте се един към друг, докато гледате телеви­зия, докато пътувате, в игрите, в леглото. Тези контакти помагат на децата да се чувстват обича­ни и в безопасност.

 

Забавлявайте се

Добре е децата да бъдат на­сърчавани да са старателни в своите учебни и извънучебни занятия, но ако настояваме прекалено много, това може да се превърне в източник на безпокойство. Посвещавайте малко време и на дейности, чиято цел е чисто и просто да бъдете заедно и да се забавля­вате. Играйте на любимите им игри, организирайте изнена­ди, излезте на дълга разходка, погрижете се за градината, сгответе нещо заедно.

 

Спортувайте семейно

Бягане в близкия парк или раз­ходка с велосипеди – ето две чу­десни предложения за семейно спортуване. Така родителите дават положителен пример за здравословен начин на живот, като в същото време наистина подобряват формата си и пре­карват време с децата.

 

Създайте навици за правилно хранене

Вкусните храни, богати на мазнини и захар, създават удоволствие, но са вредни за здравето. Направете така, че в дома ви да има винаги плодове, зеленчуци, ядки. Не трупайте запаси от сладкиши и шоколади. Вместо това в неделя поднесете домашен кейк. Още по-добре е да го приготвите заедно с децата.

 

Възнаграждавайте

Подчертайте задоволството си от някоя добра постъпка на децата, но не прекалявайте с наградите. Можете да организирате посещение в зоологическата градина, да ги заведете на кино (с пуканки!) или да им позволите да си легнат малко по-късно. Даването на пари не е добра идея.

 

Четете u пишете заедно

Всеки ден отделяйте време за четене. Седнете заедно в хола и прочетете на децата някоя история, можете да слушате и аудио касета с приказки. Още по-приятно е, ако се гушнете всички на дивана. Важно е също да научите децата всеки ден да пишат по нещо – страничка от дневник, интересни мисли, чути или прочетени, писмо до баба и дядо и т.н.

 

Отделяйте време за всяко дете поотделно

Опитайте да бъдете с всяко от децата си поне по десет минути на ден. Тези моменти дават на детето сигурност и увереност, карат го да почувства, че означава много за родителите си.

 

Създайте ритуали

Децата са най-щастливи, когато знаят какво се очаква от тях. Вечерите преминават по един и същи начин – душ, при¬казка в леглото и някоя малка песничказа лека нощ. Сутринта има също своите ритуали. За родителите това е едно улеснение и начин да възпитават децата на дисциплина, за децата – сигурност и спокойствие.

 

Не забравяйте, че имате партньор в живота

Най-важното нещо, което можете да направите за щастието на децата си, е да се обичате двамата и да показвате това. Така давате пример за добри отношения, за сплотеност и хармония.

 

 

Семейните проблеми рушат имунитета

 

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *