Съществуват жлези с вътрешна (ендокринна) и външна (екзокринна) секреция. Те произвеждат множество и различни микроскопични субстанции, наречени хормони.
Хормоните представляват продукт, който се създава в жлезите, откъдето попада в кръвния поток или лимфата. В някои случаи хормоните действат като електрически превключвател, който стартира, спира или променя дадена дейност в организма.
Ендокринните жлези не притежават канали, чрез които произвежданите в тях хормони да се секретират в тялото. Отделянето на хормони става по осмотичен път през обвивката на жлезата, откъдето те попадат в кръвния поток и лимфата.
Жлезите с външна секреция, от своя страна, притежават канали, чрез които хормоните достигат директно кръвта и лимфата или обкръжаващата ги среда. Сливиците и апендиксът са такива жлези. Сливиците отделят своите хормони в гърлото, а апендиксът — в дебелото черво.
Количеството на отделяните хормони е толкова малко, че за да се добият 15 мл от епифизата е необходимо да се събере съдържимото на повече от 20,000,000 жлези!
За да функционират ефикасно, като всяка друга част от тялото, жлезите се нуждаят от пълноценна храна. Тази храна трябва да притежава високи качества поради деликатната работа, която извършват жлезите.
В ендокринната система няма нищо мистериозно и неразбираемо. За да може нашата система от жлези да работи по възможно най-ефикасния начин, ние трябва да поддържаме тялото си чисто, да се храним само с природна растителна храна и да се научим да контролираме своите мисли и емоции.
Ако следваме тази програма, ние ще придобием енергията, която ни е необходима, за да живеем щастлив, полезен и интелигентен живот.
Програмата можете да намерите в книгата на д-р Н. Уокър „Лечебни сурови плодови и зеленчукови сокове“
ВИТАМИНИ С ПЧЕЛНО МЛЕЧИЦЕ помагат при проблеми с жлезите с вътрешна секреция
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!