1. Пуснете слънцето в спалнята.
Излагането на слънчева светлина помага при регулирането цикъла на съня. Когато е на слънце, тялото ви потиска отделянето на хормона мелатонин, от който ни се доспива, а когато е тъмно, производството на този хормон се засилва. Ако прекарвате много време на закрито и не спите добре, причината може да е в липсата на слънчева светлина.
2. Превърнете любимата чаша чай в билкова наслада без кофеин.
Ограничаването или прекратяването на приема на кофеин ще допринесе съществено за по-пълноценен сън. Проверете етикетите на билковите чайове и безалкохолните напитки (включително кола, безалкохолна бира, лимонада или сода) и избягвайте всичко със съдържание на кофеин през шестте часа преди сън.
3. Ограничете дрямката до 30 минути или по-малко.
Ако подремвате през деня и не спите добре през нощта, може би прекалявате със следобедния сън. Препоръчително е дневната дрямка да бъде 20 минути. Не лягайте през деня след 15 часа.
4. Говорете с лекаря си, ако се чувствате потиснати.
Диабетиците са изправени пред по-голям риск от депресивни състояния в сравнение с хората без диабет и причините за това не са ясни. Депресията може да навреди на съня. Ако откриете, че рано сутрин лежите в леглото и се чувствате отчаяни или „умърлушени“, поговорете за това с лекаря си. Възможно е лечебен курс, включващ медикаменти, психотерапия или и двете, да ви възвърне спокойния сън.
5. Съставете си списък със задачите за следващия ден.
Колко пъти си лягаме и се унасяме, но в някакъв момент подскачаме стреснати, тъй като сме забравили да платим някоя сметка или да си уговорим среща? Дръжте тефтер близо до леглото си, така че да можете да си записвате задачите за следващия ден или каквито и да било задължения, които ви тормозят, за да освободите съзнанието за сън.
6. Уведомете лекаря си, ако чувствате остра болка в краката.
Ако това усещане, което прилича на множество ужилвания от пчели, ви държи будни през нощта, попитайте лекаря си дали не страдате от невропатия (увреждане на периферната нервна система). Лечения за друго състояние – „синдром на неспокойните крака“ – често биват рекламирани по телевизията, но не си мислете, че това е проблемът; невропатията е различна. Медикаменти, изписани с рецепта, включително някои антидепресанти и антикон-вулсанти, могат да облекчат състоянието, нарушаващо съня, или лекарят може да ви препоръча болкоуспокояващи без рецепта като аспирин, парацетамол или ибупрофен. При някои хора редовното ходене пеша и еластичните чорапи също помагат.
7. Масажирайте с мехлем, за да облекчите болките в краката.
Мехлеми, които съдържат капсаицин (отговорен за лютия вкус на чушките чили), могат да помогнат при болка, причинена от това неврологично усложнение. Масажирайте с този крем краката си 3-4 пъти дневно. Първоначално той ще ви загрява. За няколко седмици неприятната болка ще отшуми. Не забравяйте да измиете ръцете си след намазването или използвайте предпазни ръкавици и внимавайте да не докоснете лицето си. Ако искате да „увеличите градусите“, попитайте лекаря си за по-специални мехлеми, които се изписват с рецепта.
Как да имате нормален сексуален живот ако имате диабет?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!