Естествените антиоксиданти са тези, които държат здрава имунната ви система и не позволяват да се разболявате!
Антиоксидантите защитават клетките от увреждане от свободните радикали, страничните продукти на обмяната на веществата и екологични фактори. Те също така стимулират производството на бели кръвни клетки – защитен механизъм на организма. Има много естествени антиоксиданти и имунни стимулатори на разположение под формата на витамини, минерали, фитохимикали и други вещества в храните, които ядем.
Витамин С
Витамин С е мощен антиоксидант, отговорен за повишаване производството на белите кръвни клетки и антитела. Това предотвратява вирусната или бактериалната атака. Витамин С предпазва от рак чрез инхибиране на производството на канцерогенни нитрозамини. Той намалява риска от сърдечно-съдови заболявания чрез повишаване на нивата на HDL холестерола и понижаване на кръвното налягане. Изберете цитрусови плодове, чушки, броколи, домати, ягоди и зелени листни зеленчуци, за да засилите своя имунитет.
Витамин E
Витамин E е сигнал за освобождаването на естествените клетки-убийци, които са клетки, които търсят и унищожават чуждите частици като бактерии и токсини. Той също така стимулира производството на В-клетки (имунни клетки), които произвеждат антитела. Витамин Е може да подобри спадащия имунитет, свързан с естествения процес на стареене. Яжте ядки, семена, растителни масла, пълнозърнести храни, листни зеленчуци и обогатени зърнени закуски, за да си доставяте необходимото количество витамин Е.
Каротеноидите
Бета каротинът се превръща във витамин А само когато тялото се нуждае. Този процес позволява на останалите каротеноиди да действат като антиоксиданти в борбата със свободните радикали в тялото. Бета каротинът помага за укрепване на имунната система и намалява риска от сърдечно-съдови заболявания, като се намесва в окисляването на мазнините и холестерола в кръвта. Бета каротинът има превантивен ефект срещу атеросклероза, инсулт, рак и инфаркт. Ярко оцветени плодове и зеленчуци като моркови, кайсии, сладки картофи, тиква, броколи, домати, пъпеш, праскови, спанак, зеле и манго са богати на бета каротин.
Биофлавоноидите
Биофлавоноидите са полинутриенти (polynutrients), които се намират в бобовите растения, соя, чай, грозде, червено вино и соеви продукти. В тялото те се превръщат в растителни естрогени, или фитоестрогени, които помагат да се инхибира растежа на хормонално зависимия рак. Те също така помагат на имунната система, като защитават клетките на организма срещу замърсителите на околната среда. Биофлавоноидите понижават нивата на общия холестерол и намаляват способността на холестерола да образува плаки в артериите.
Селенът, който е важен минерал, повишава ефективността на витамин Е. Той също така работи чрез увеличаване на естествените клетки убийци за борба с раковите клетки. Той е мощен анти-туморен агент, тъй като помага за предотвратяване на щетите, причинени от радиацията и химическите канцерогени. Селенът увеличава реакцията на имунната система срещу инфекции, предотвратява образуването на кръвни съсиреци и дори може да бъде от полза за намаляване на артритна болка. За да отговорите на вашите ежедневни нужди от селен, консумирайте риба, омари, скариди, пълнозърнести храни, яйца, пиле, сирене, чесън, ядки, семена и зеленчуци.
Цинк
Този минерал е имуностимулант – увеличава белите кръвни клетки и производството на клетките убийци. Това увеличава способността на имунната система да се бори с инфекцията по-агресивно и да освободи антитела. Цинкът може да намали честотата и тежестта на инфекциите, инхибира загубата на зрение в резултат на дегенерация на макулата и да предотврати уголемяването на простатата и рак. Храните, богати на цинк включват стриди, раци, говеждо, пуешко, боб и зърнени каши.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!