Хронично, повърхностно, причиняващо силен сърбеж възпаление на кожата с различно протичане и различни клинични признаци:
- екзема на кърмачето (млечен струпей): някъде към третия месец от живота на детето се появява зачервяване, образуване на мехурчета и залющване по бузите, на лицето и по кожата на главата
- атопичен дермит при юноши и възрастни: най- често симетрични кожни явления по лицето, тила, лактите, задколянните вдлъбнатини, характеризиращи се със суха, зачервена, удебелена, залющена и напукана кожа; силен сърбеж и пигментиране
Причини
Топната причина за заболяването не е известна. Обикновено нерводермитът започва още в кърмаческа възраст. При четири от пет деца съществува шансът заболяването да се „изчисти“ след пубертета. Очевидно пациентите с невродермит притежават определена личностна структура, с която реагират на душевни натоварвания. Болестта се проявява периодично особено при емоционално натоварени ситуации. Последните изследвания сочат, че определени хранителни продукти – особено млечните продукти, яйчният белтък, цитрусовите плодове – могат да предизвикат зачервяване и сърбеж. Но в повечето медицински книги се оспорва да има някаква връзка между хранителните продукти и невродермита.
Тласък за проява на заболяването могат да дадат и други фактори като екстремни температурни колебания, облекло от вълна и коприна, определени масла и мазнини или алергизиращи химикали. Баните в сладки води могат да влошат протичането на болестта, докато баните в морска вода не се отразяват отрицателно.
Риск от заболяване
Атопичният дермит е едно много често срещано заболяване, което засяга предимно кърмачетата и децата. То се проявява при хора, които лично или членове на семейството им страдат от сенна хрема, астма или конюнктивит на алергична основа.
Възможни последици и усложнения
Типичен за невродермита е силният, появяващ се на фази сърбеж, който принуждава към разчесване на кожата. Последиците в повечето случаи са тежки увреждания на кожата и опасност от допълнително инфектиране на засегнатите места.
Заболяването много обременява засегнатите и техните семейства. Децата страдат обикновено през нощта от силния сърбеж. Налагащите се в тези случаи действия за намазване и успокояване могат да нарушат съжителството на цялото семейство. И тъй като емоционалният стрес влошава оплакванията и дори може да ги предизвика по мнението на някои лекари, често възниква един омагьосан кръг, който в еднаква степен засяга кожата и психиката.
Понякога родителите несъзнателно могат да поддържат невродермита на своите деца: интензивното отдаване по време на пристъпите на болестта децата могат да възприемат като един вид „възнаграждение“, което превъзхожда страданието от заболяването. Това не означава обаче, че детето не бива да бъде обграждано с обич и грижи, но процесите би трябвало да се наблюдават внимателно и критично. Невродермитът може да доведе до загуба на самоувереността, затваряне в себе си и депресии и да наложи психотерапевтична помощ.
Профилактика
Някои лекари препоръчват децата на „семейства на атопици“ да се хранят с т.нар. хипоалергенна готова храна, ако не се кърмят. Всъщност ползата от подобна храна не е доказана категорично.
Нужда от лекарска помощ
Когато опитите да си помогнем сами не облекчават и когато се касае за тежка форма на заболяването.
Самолечение
Понеже невродермигттьт е заболяване, при което класическата медицина в повечето случаи предлага незадоволително лечение, на много места са се образували групи за самопомощ, които дават препоръки за справяне с това страдание и провеждат индивидуални консултации.
Препоръчителни мерки:
- да се създаде възможно най-стабилната емоционална ситуация. Евентуално да се разучат разтоварващи техники с цел по-леко да се приемат напрежението и с това поводите за нови пристъпи на болестта. Който има усещането, че повече не може да се справя сам с проблема, не бива да се притеснява да потърси професионална помощ
- да се избягва много влажен или сух климат
- да се избягват дрехи от вълна или груби синтетични влакна; подходящи са дрехите от памук или коприна
- колкото се може по-рядко кожата да се измъчва с вода и почистващи средства. За почистване на кожата да се използват мляко за почистване или заместители на сапуна (синдети като Eubos, Precutan, Satina, Sebamed)
- да не се използват пенливи прибавки за вана, омасляващи препарати. Измиването и къпането под душ или във вана
- след почистване кожата винаги да се омаслява с поддържащи лосиони, кремове или мехлеми
- след изпиране дрехите да се изплакват много добре. Да не се използват омекотители или колосващи вещества. При последното изплакване евентуално да се прибавят една-две супени лъжици оцет
- когато екземите са засегнали краката, да се избягват високи и ненужно плътно затварящи се обувки, например гумени ботуши. Да не се носят филцови или кожени пантофи. По-подходящи са отворените обувки от лицева кожа или лен
- твърде високата стайна температура и топлото облекло стимулират сърбежа
- всяко инфектиране на кожата да се лекува незабавно
- да се избягват всички храни, които не се понасят. Към тях обикновено спадат цитрусовите плодове, риба, яйца, ядки, бадеми, бобови растения и захар във всякаква форма. Има сведения за пациенти, които години наред са лекувани безуспешно със средствата на класическата медицина и са се освободили от оплакванията си едва след сурова систематична диета. Но твърде суровата диета може да бъде много обременяваща за всички – особено за децата
- по-продължителен престой в климат, благоприятен за кожата, (напр. на брега на море или в планината най-малко на 1500 метра над морското равнище). Смисълът на този вид лечение обаче се оспорва, тъй като обикновено след завръщането се наблюдават рецидиви
- ако е възможно, да се избягват имунизации и лечение с антибиотици, тъй като те могат да предизвикат пристъпи на невродермит
Лечение
В случай че опитите да си помогнем сами са безуспешни или оплакванията са непоносими, вероятно лекарят ще предпише кортизонов мехлем или крем. Поради бързо настъпващото облекчение кортизонът често заблуждава да се злоупотребява с него. Трябва да се има предвид, че той не лекува, само предотвратява възпалението. След като се спре приложението му, оплакванията се възобновяват в по-големи мащаби. Възможни са и редица странични въздействия. Невродермитът може да продължи с месеци или години. В никакъв случай обаче не бива толкова дълго непрекъснато да се прилага кортизон. По тази причина той трябва да бъде предназначен предимно за кризисните ситуации. Силният сърбеж през нощта може да се облекчи с антихистаминни лекарства. Обаче някои от тези лекарства упояват така силно, че човек се чувства изморен и на следващата сутрин. Затова тези, които приемат антихистаминни лекарства, не трябва да шофират сами. При хронични болестни състояния в някои случаи е целесъобразно намазването с катраносъдържащи медикаменти.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!