Как да не боледуваме тази зима:
Сега е времето на настинките и грипа. Затова нека да си изясним кое е вярно и кое не в съветите за лечение на хрема и кашлица. И как да се лекуваме правилно.
Според статистиката приблизително 3 години от живота си прекарваме, като се мъчим с хрема и кашлица. Докато навършим 75 години, сме прекарали около 200 настинки, така поне твърдят специалистите. Едни от най-честите заболявания са инфекциите на дихателните пътища. За разлика от грипа, при тях няма сериозни последици за хората, които са с добро здраве, но съпътстващите явления са доста неприятни. Всеки път безпомощно се питаме: да свалим ли температурата, вярно ли е, че сеем зараза, докато съвсем не оздравеем, да си издухваме ли носа или не и т.н., и т.н.
Разболяваме се при простуда.
Вярно!
Най-вече студените крака са виновни да се разболеем от хрема. Като реакция на простудата нервната система намалява кръвоснабдяването на дихателните пътища, температурата в гърлото също се понижава. Когато фините кръвни съдове в лигавицата се свият, защитните клетки не достигат навреме до мястото на възпалението, вирусите могат безпрепятствено да проникват в организма и да се размножават. Но сам по себе си студът не е опасен. Когато се сменя с топлина, той дава тласък на кръвоснабдяването и клетките на имунната система патрулират по-добре в тялото. Изследователите са забелязали, че при посещения на сауна и топли минерални бани белите кръвни телца се увеличават и се активират Т-клетките, нашите специалисти по отбраната.
При хрема е по-добре да подсмърчаме.
Вярно!
Някои специалисти по уши, нос и гърло действително препоръчват да подсмърчаме. При издухването на носа се създава налягане, което вкарва секрета в синусите. Възниква опасност от гнойно възпаление. Хората, склонни към синузит, действително трябва да подсмърчат, вместо да ползват носна кърпа. Интернистите обаче предупреждават, че това може да доведе до възпаление на гърлото, така че е добре устата от време на време да се изплаква. Ако все пак държите на носната кърпа, издухвайте носа си много внимателно.
Щастливите хора кашлят по-рядко.
Вярно!
Новият клонна медицината невропсихоимунология доказва, че при страх или радост в организма се задействат комплексни биохимични процеси, които влияят върху броя на защитните клетки и антителата в кръвта. По този начин траурът, безпомощността или хроничният стрес осезаемо отслабват имунната система. Най-честата причина за разбо-ляване е стресът, особено при семейни проблеми или безработица. Механизмът действа и в другата посока – инфекциите се отразяват на настроението и предизвикват желание да останем сами. По този начин природата осигурява спокойствие, за да може организмът ни да оздравее и да не заразим никого.
Лечение на стрептококова инфекция в гърлото
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!