Дълго време смятана главно за проблем за селскостопанските производители, в днешно време дивата черница все по-упорито напомня, че може да лекува десетки неразположения.
В листата на черницата се съдържат танини, които имат свойството да се фиксират върху протеините по устната лигавица, гърлото и хранопровода и да ги предпазват чрез антиоксидантнтите си свойства. Те блокират вирусите, като възпрепятстват навлизането им в клетките. Това превръща черницата в ценен помощник срещу различни инфекции.
При стомашно разстройство
Черницата лекува при различни видове разстройство – вирусно, бактериално или причинено от паразити. Тя усилва чревната лигавица и ограничава загубата на вода. Флавоноидите подобряват пропускливостта на тъканите, а танините със своите антиоксидантни свойства облекчават спазмите. Може да се използва при възрастни и деца над 3 години, като дозата е 1 капка тинктура от черница на килограм телесна маса.
При афти, гингивит, болки в гърлото
Танините от листата на черницата действат стягащо и заздравяващо върху устната лигавица, а освен това имат и антибактериално действие. Те имат ефикасно действие дори при кариеси, тъй като смущават функционирането на ензимите, отделяни от бактериите, атакуващи зъбите. От листата се приготвя запарка, с която се прави гаргара. За същата цел се използва тинктурата, като 1 ч.л. от нея се разтваря в чаша вода.
При екзема и акне
Пак благодарение на танините черницата има мощно действие при дерматози, тъй като има изсушаващ ефект. Антивирусните и антибактериалните й свойства ускоряват заздравяването на кожата. Като козметична грижа може да се използва лосион от листа на черница, но не по-често от веднъж седмично. При акне лосионът се прилага всеки ден в продължение на две седмици.
При хроничен бронхит и остеопороза
Гемотерапията, която се основава на лечебните свойства на младите листни пъпки, е повече метод за общо въздействие върху организма, отколкото само върху определен медицински проблем. При дивата черница изследванията показват благоприятното й действие при обструктивна респираторна недостатъчност, както и върху костната тъкан, както превантивно, така и когато здравината й вече е нарушена. Използва се под формата на глицеринов мацерат от листни пъпки, като се спазват дозите, указани на опаковката.
Домашен лосион за мазна кожа
- Направете запарка от 1 ч.л. смес от равни части листа
- на черница, цвят лавандула и розмарин.
- Прецедете запарката.
- Направете компрес, напоен със запарката, и го поставете на лицето.
- Използвайте лосиона в рамките на 48 часа.
Да победим захарния диабет без лекарства!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!