8 от всеки 10 души в определен момент от живота си страдат от възпаление на венците.
- Смята се, че при някои хора се появяват по-скоро кариеси, при други – възпаление на венците. Вярно ли е?
Това зависи от състава на бактериалната флора в устата. Съществува и известно фамилно предразположение. Понякога силата на антителата, съдържащи се в устната флора, е недостатъчна, за да се пребори организмът с инфекцията. Освен това наличието на гингивит не възпрепятства появата на кариеси и обратно.
- Може ли бременността да намали устойчивостта на венците към инфекции?
Да. Ако гингивитът не се лекува навреме, той може да се превърне в пародонтит, който да доведе до преждевременно раждане на бебе с ниско тегло. Именопаузатаерисков период, защото хормоналните промени отслабват имунната система. Тютюнопушенето и приемът на лекарства, които изсушават устната лигавица (антидепресанти, антихистаминови медикаменти и химиотерапия), също създават благоприятна почва за гингивит.
- Опасна ли е твърдата четка за зъби?
По-опасно е неправилното или недостатъчното миене зъбите. Гингивитът най-често се причинява от зъбната и лака, наречена още биофилм. Той се състои от бактерии, хранещи се с микроскопичните остатъци от храна. Под въздействието на минералите, съдържащи се в слюнката, плаката се превръща в зъбен камък. Ето защо е важно миенето на зъбите да трае поне 3 минути, и то след всяко хранене. Последното четкане на зъбите преди лягане е най-важното. Движението на четката трябва да бъде от основата на венеца към върховете на зъбите.
- При подути венци трябва ли миенето на зъбите да става по-рядко?
Зачервените и подути венци говорят за възпаление. В никакъв случай това не означава, че хигиенните мерки трябва да се променят, а че се налага да вземете час при зъболекаря. Ако не започне лечение, по венците започват да се образуват „джобове“ около зъбите, където се събират бактерии. Четката за зъби вече не може да помогне. Инфекцията „завзема“ все повече венците и може да доведе до падане на зъбите.
- Какво да се прави, ако вече са се образували „джобове“?
Първо зъболекарят трябва да потвърди диагнозата, като изпробва дълбочината на джобовете и провери състоянието на костта чрез ренгтгеново изследване. Обикновено се налага антибиотично лечение и премахване на зъбен камък – в 70% от случаите това се оказва достатъчно. Възможно е обаче да се наложи хирургическа намеса за третиране на венците в дълбочина.
- Защо зъбите изтръпват от студа?
Много хора се оплакват от свръхчувствителност на зъбите им към топло и особено към студено. Това може да се дължи на нарушен емайл, чиято функция да предпазва зъба остава неизпълнена. Друга причина е оголването на зъбите при възпалени венци, при което дентинът (веществото под емайла) е в директен контакт с външните условия.
Домашно лечение на гингивит
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!