Силният шум влияе зле не само на слуха – от него страда целият организъм. По данни на Световната здравна организация 2% от смъртните случаи в света са свързани с високите децибели.
Силните звуци са сред най-лошите врагове на нашето здраве. Освен болести на слуховия апарат те провокират сърдечно-съдови заболявания, нарушават обмяната на веществата, дейността на щитовидната жлеза и на мозъка. Силният шум отслабва паметта и работоспособността. От този вид стрес се появява безсъние, спада апетитът. Високото ниво на шума може да провокира язва, гастрит и психически заболявания. Според австралийски учени, силният шум води до преждевременно остаряване и може да съкрати човешкия живот с 8-12 години. Безопасен за здравето е звукът до 85 децибела, но и той не трябва да въздейства върху човека повече от 8 часа в денонощие.
- 25-30 децибела
Тази височина на звука се смята за най-комфортна за човека. Това е нормалният звуков фон, без който животът е невъзможен. По сила това ниво може да се сравни с шума от листата на дърветата (5-10 децибела), с шума на вятъра (10-20 децибела), с шепота (30-40 децибела). В дома ни обграждат постоянно подобни звуци – при пълнене на ваната (36-58 децибела), от движението на асансьора (34-42 децибела) и шума на хладилника (45 децибела).
Вкъщи не е нужно да е прекалено тихо. Когато цари гробна тишина, започваме да изпитваме безпокойство. Ромоленето на капките, тиктакането на часовника, песента на птичките в двора – всичко това влияе добре, чувства ме се спокойни и дори оказва лечебно въздействие.
Невярно е мнението, че тишината е равносилна на отсъствие на звуци. Учени от Университета в Орегон (САЩ) изясниха, че нашият мозък много внимателно слуша в тишината и я възприема така, както и останалите звуци.
- 60-80 децибела
Шум с подобна височина. ако действа често, предизвиква у човека разстройство на вегетативната нервна система и го кара да се чувства уморен.
Отвсякъде ни бомбардира подобна височина на звука; в големия магазин (60 децибела), на пералнята машина (68 децибели), на прахосмукачката (70 децибела), свирене на пиано (80 децибела), детски плач (78 децибела) и автомобил (80 децибела).
Нивото на шума се възприема субективно. Към него човек може да привикне. Но по отношение на вегетативната реакция на организма не се наблюдава адаптация.
Постоянният транспортен шум от автомобилите (достига 65 децибела) може да доведе до намаляване и до загуба на слуха. Учени от Университета в Калифорния стигнаха до извода, че уличният шум нарушава работата на центъра на слуха в главния мозък и влияе негативно на поведението.
- 90-110 децибела
Такъв звук се възприема като мъчение и води до намаляване на слуха. При интензивно въздействие на шум над 95 децибела се нарушава белтъчният, витаминният, водно-соленият и холестеролният баланс. Още по-мощният звук над 110 децибела създава „шумово опиянение“ и води до агресия.
Шумът от мотоциклет, от мотор на агрегат и на Ниагарския водопад достига до 90 децибела, слушането на музика на концерт и в дискотека (от 110 до 120 децибела).
Според Световната здравна организация работата при такъв шум е вредна. Стоящите в подобна среда страдат 2 пъти повече от хипертония и трябва периодично да посещават лекар. Има опасност да оглушеем, ако постоянно слушаме силна музика през слушалки, и то над 110 децибела.
- 115-120 децибела
Това е прагът на търпимостта. Оттук нататък не чуваме звука, а усещаме болка в ушите. На първо място по вреден труд в такива условия са работещите на летищата и гарите. Когато влакът спира на перона, звукът е около 95 децибела, след което се вдига на 100.
Шумът на метрото е от 80 до 90 децибела, а при спирането на метростанция – 110 децибела.
Не по-малко вредно е пеенето На микрофон и при караоке. Звукът тогава минава допустимите предели от 115 децибела.
- 140-150 децибела
Този шум е непоносим. Възможна е загуба на съзнанието.
При пускане в ход на реактивните двигатели на самолета шумът варира от 120 до 140 децибела. Свръхвисок е звукът от топовен изстрел – 140 децибела, рок- концерт до тонколоните – от 120 до 150 децибела.
- 180 децибела
При такъв шум човек умира. Дори металът започва да се руши 1 Преминаването на звуковата бариера от свръзвуков самолет е при 160 децибела. Взривът от вулкан достига 180 децибела, изстрелът от 122-милиметрово оръдие е около 180 децибела.
Ефект на Моцарт – какво значи това?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!