Вижте тези 5 неща, които задължително трябва да знаете за антибиотиците:
Надали има друго лекарство, така подлагано на съмнения и предизвикващо толкова много въпроси.
Дълго време антибиотиците бяха силното оръжие на медицината. Но сега лекарите бият тревога. Защото се появиха резистентни щамове, на които антибиотиците не влияят. Болести, които се смятаха за отдавна овладени, се разпространяват отново, и то с фатални последици. По света умират повече хора от резистентни на антибиотици бацили, отколкото от СПИН. Ето най-важните факти:
- Антибиотиците могат да са животоспасяващи.
Откриването на първия антибиотик от английския бактериолог Александър флеминг през 1928 г. е сензация в медицината. Най-сетне става възможно лечението на животозастрашаващи бактериални инфекции като отравяне на кръвта, туберкулоза, пневмония и инфекции на раните. Оттогава е спасен животът на много хора. Първият и досега най-известен антибиотик е пеницилинът. Сега са познати 8000 антибиотични субстанции, от които 80 се прилагат в практиката.
- В никакъв случай не трябва да се прекъсва преждевременно приемът на антибиотици.
Те се взимат винаги толкова дьлго, колкото е предписал лекарят. Ако ги прекъснем, например когато симптомите отшумят, се повишава вероятността от образуване на резистентни щамове. Това означава, че Все още живите бактерии се променят и придобиват имунитет срещу лекарството.
- Всеки втори предписан антибиотик е излишен.
Антибиотиците действат само при болести, предизвикани от бактерии. При вируси са безполезни. Въпреки това някои лекари предписват антибиотик при бронхит, въпреки че той се причинява от бактерии само в 20% от случаите. Излишно се изписват и при баналните настинки, които също се причиняват повече от Вируси, а не от бактерии.
- Кръвен тест показва нужен ли е антибиотик.
Те наистина трябва да се предписват само ако са необходими. Един обикновен и достатъчно достоверен кръвен тест ще ни даде информация дали има бактериална инфекция.
- По-щадящата алтернатива са антибиотиците на растителна основа.
Някои растения произвеждат вещества, с които се отбраняват от нападатели. В човешкото тяло тези вещества могат да спрат разпространението на бацилите. При инфекция на пикочния мехур например се прилагат с успех растителни антибиотици от латинка. При настинки помага екстракт от корени на южноафрикански пеларгониум. Той съкращава времето на боледуване с два дни.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!