При лабораторни изследвания чаят отдавна е признат за антиоксидант, но резултатите от изследвания върху хора са противоречиви.
Според някои проучвания, в които се прави сравнение между хора, които пият чай, и такива, които не го правят, приемът на напитката предпазва от ракови заболявания. Други не отбелязват такава закономерност. Съществуват повече данни, отчитащи резултатите от приема на зелен чай, затова информацията към днешна дата се отнася предимно за него. Например наблюдения, проведени в Китай, показват, че редовният прием на зелен чай намалява значително риска от рак на стомаха и хранопровода. Но изследване в Холандия не открива връзка между консумацията на чай и профилактиката на раковите заболявания. Тъй като технологията на производството на черния чай влияе върху количеството на антиоксидантите в него, като го понижава, по-вероятно е зеленият чай да е по-ефективен като противораково средство в сравнение с първия, въпреки че и двата вида имат своя потенциал.
Зеленият чай е богат на катехини. Те са потенциални антиоксиданти – 100 пъти по-мощни от витамин С – и изглежда, че защитават клетъчната ДНК от измененията, прогресиращи до ракови заболявания. Черният чай също съдържа катехини, но в много по-малки количества.
По време на изследвания върху рака на кожата лабораторни животни, на които е бил даван зелен чай, са развили десет пъти по-малко тумори, отколкото животните, приемали само вода. Когато се говори за профилактика на кожния рак, зеленият чай, изглежда, е еднакво ефикасен под формата на напитка или приложен върху кожата. Много производители на козметични продукти започнаха да го включват в бялата козметика заради антиоксидантните му свойства, които способстват и за редуциране на бръчките.
Националният институт по ракови заболявания на САЩ в момента изследва качествата на зеления чай като превантивно средство срещу кожния рак. Едно проучване проверява защитните свойства на зеления чай в таблетна форма при увреждания на кожата, причинени от слънцето. Друго набляга върху външното приложение на зеления чай при предракови кожни изменения.
Докато зеленият чай се цени предимно като профилактично средство за лечение на ракови заболявания, има някои данни, че може да помогне и на хора, които вече са болни от рак. Катехините в зеления чай потискат производството на ензима урокиназа, необходим на раковите клетки, за да се развиват. Също е възможно тези вещества да стимулират процеса на програмираната клетъчна смърт, или апоптоза, в тези клетки. След 7-годишно изследване върху пациентки с рак на гърдата било установено, че при жените, консумирали 5 чаши зелен чай дневно, рискът от разсейки към лимфните възли бил по-нисък в сравнение с този при женихте, които приемали по-малки количества от напитката.
Мъж се излекува сам от рак!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!