При циреи по лицето консултацията с лекар е задължителна, защото бактериите може да инфектират синусите (което ще прогресира до синуит), кръвта (сепсис) и дори мозъка (церебрален абсцес)!
Изстискване
- Стерилизирайте игла на открит пламък (нагрейте я до силно зачервяване, като използвате клещи, за да не се изгорите), изчакайте да се охлади и внимателно пробийте тънкия кожен слой на върха на цирея. (Внимание: Процедурата не се препоръчва, ако са налице симптоми на тежка инфекция като изразено възпаление или червени радиални ивици около цирея.)
- След като върхът е пробит (по описания начин или спонтанно), потопете памучна марля в солен разтвор (приготвен от 1 ч. л. готварска сол и 1 чаша гореща вода), наложете я върху цирея и направете превръзка. През следващите 3 дни, докато гнойта се евакуира, прилагайте процедурата възможно най- често.
- При всяка смяна на марлената превръзка измивайте засегнатия участък с течен антибактериален сапун и го третирайте с паста от магнезиев сулфат (английска сол) или антибактериално средство като Бетадин (повидон йод 10% – предлага се под формата на алкохолен или воден разтвор), прахообразен спрей или мехлем. Така ще предотвратите разпространението на инфекцията.
Изсушаване на циреите
- 2 пъти дневно намазвайте засегнатия участък с медикамент за лечение на акне, съдържащ бензоил пероксид.
- Нанесете масло от чаено дърво. Този естествен антисептик убива патогенните микроорганизми и ускорява оздравяването.
Силата на профилактиката
- Ако и преди сте имали циреи, използвайте антибактериално почистващо средство като Clearasil, Бетадин или друг почистващ гел на алкохолна или водна основа.
- Избягвайте да носите тесни панталони, ленти за глава и всякакъв друг тип облекло, което се трие в кожата и задържа потта. Предпочитайте свободни и удобни дрехи от естествени материи.
- Не обличайте дрехите на човек, който има циреи, и не му преотстъпвайте своите. Инфекцията може да се предаде при контакт.
- Поради същата причина не бива да използвате и общи кърпи за баня. Когато някой в дома ви страда от циреи, дрехите и бельото му трябва да се перат отделно, по възможност – в много гореща вода (над 60 °С).
- Тъй като циреите най-често се появяват на местата, където е налице повишена влажност и триене на кожата, хората с наднормено тегло по-често страдат от този проблем. Отслабването с няколко килограма ще подобри ситуацията.
- Подсушете с талк местата, където често ви излизат циреи. (Внимание: Жените трябва да избягват употребата на талк в областта на слабините поради риск от злокачествени образувания на яйчниците.)
- Продължителният натиск също провокира появата на циреи, затова и проблемът толкова често засяга седалището. При продължително шофиране си подлагайте специална възглавничка, осигуряваща оптимална вентилация на кожата в тази област.
Кога да потърсим лекарска помощ?
Потърсете квалифицирана медицинска помощ и ако често страдате от циреи с различни размери. В този случай ще ви бъде назначено изследване за евентуално наличие на захарен диабет или друго нарушение на имунната защита. Обърнете се към лекар и ако циреят е под мишниците, в областта на слабините или (ако кърмите) върху гърдите ви. В останалите случаи лечението на циреят изисква медицинска намеса само в случай че диаметърът му е над 1 см или са налице симптоми на генерализирана инфекция (силно зачервяване и подуване на засегнатия участък, висока температура и втрисане).
Циреите могат да се излекуват с лук!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!