Кога да потърсим лекарска помощ при херпес зостер?

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

herpes zoster

Незабавно. Трябва да се обърнете към лекар до 72 часа от появата на пър­вите симптоми на херпес зостер.

Навременното ле­чение с противовирусни медикаменти ще предот­врати тежкото и продължи­телно протичане на заболя­ването, както и настъпване­то на усложнения като постхерпесна невралгия. Когато обривът е по лице­то, спешно се свържете с лекар, за да ви бъде назна­чена подходяща терапия и да се избегне рискът от за­сягане на очите и загуба на зрението. Ако след отшу­мяване на обрива продъл­жавате да изпитвате силна болка, отново се консулти­райте с лекар.

 

Докато посетите лекарския кабинет, Ви предлагаме следните мерки за самопомощ при херпес зостер:

 

Студотерапия

  • За облекчаване на болката потопете памучна кърпа в студена вода, изстискайте я добре и я наложете върху засегнатия учас­тък. Можете да направите и успокояващ студен компрес с пряс­но мляко.
  • При постхерпесна невралгия (болка, продължаваща след от­шумяването на обрива) охлаждайте проблемното място с тор­бичка лед, като леко потупвате кожата.
  • При някои хора консумацията на пикантна храна води до об­лекчаване на болката. Счита се, че капсаицинът (който се съ­държа в лютите чушки) блокира пренасянето на сигналите за болка по нервните окончания.

 

Лечение на херпес зостер – от вътре навън

  • При обостряне на заболяването вземайте 3 пъти на ден по 1000 мг лизин. Тази аминокиселина потиска размножаването на вирусите и ускорява оздравителния процес.
  • За да стимулирате имунната система и да повишите защитни­те сили на организма спрямо инфекцията, започнете прием на ехинацея (по 2 таблетки от 200 мг 3 пъти дневно) в комбинация с екстракт от канадски хидрастис (по 125 мг 3 пъти дневно).
  • Индианските племена от Южна Америка от векове познават терапевтичните свойства на билката котешки нокът. Днес тя се счита за потенциално лечебно средство срещу различни ви­русни инфекции, включително и херпес зостер. Потърсете пре­парат, стандартизиран за съдържание на 3% алкалоиди и 15% полифеноли (на опаковката трябва да е изписано наименова­нието Uncaria tomentosa или U. guianensis). Вземайте по 250 мг 2 пъти дневно.

 

Силата на профилактиката

  • Не можете да се заразите с херпес зостер. Но можете да предадете вируса на друг човек и да го заразите с варицела, ако не е прека­рал заболяването преди това. За да предпазите околните, под­държайте стриктна лична хигиена, мийте често ръцете си и ин­формирайте всеки, с когото сте в близък контакт, че страдате от болестта

 

Знаете ли, че…

Постхерпесна невралгия

При много хора болката в засегнатия участък продължава месеци и дори го­дини след отшумяване на инфекцията. Това състояние е известно под наимено­ванието постхерпесна невралгия (ПХН). Ако страдате от ПХН, трябва да се кон­султирате с лекар. Вероятно ще ви бъдат предписани перорални медикаменти като Габопентин (антиконвулсант), Амантадин или крем с капсаицин. За блокиране на болковите импулси може да се наложи инжектиране на локален анестетик. При друга терапия (която обаче е твърде скъпа) се използва спе­циален пластир с лидокаин, наречен Лидодерм. Той редуцира болката по- бързо и по-ефикасно, като доставя обезболяващия медикамент до пери­ферните нервни влакна, разположени под кожата.

 

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *