Невралгия – как се лекува?
Колкото и да Ви е омръзнало да ходите по лекари, все пак не може да с отрече, че успешното лечение зависи от правилната диагноза. Така че пълната консултация с невролог и УНГ остава като необходима стъпка към вашето лечение. Лекарството тегретол блокира определени натриеви канали и е за акутно лечение. За да отговорим изчерпателно на нашата читателка, потърсихме мнението на водещите ни специалисти в тази област. Д-р Христо ХРИСТОВ е неврохирург, тясно специализирал в областта на гръбначномозъчната хирургия, минимално инвазивно лечение на спиналната болка, хирургично лечение на мозъчни и
гръбначномозъчни тумори и травми.
Здравейте, моля опишете какви са симптомите на невралгията и как се лекува. Страдам от това заболяване и слeд толкова ходене по лекари вече не знам дали е вярна диагнозата. Бях на преглед при отоне- вролог, който ми постави диагноза тригеминална невралгия.
Изписа ми да пия 20 дни милгама и тегретол. Каза ми, че ако няма добър резултат, ще ме изпрати на иглотерапия. Имам проблема от една година. Когато пия съдоразширяващи лекарства болките и паренето отшумяват. Симптомите при мен са: болка в лявата част на главата, ухото, мравучцане и затопляне на бузата на лицето, както и парене Вътре в ухото и затопляне на ушната мида. Всички неврологични изследвания; ЯМР, изследване за херпес зостер, ЕЕГ, доплер на шията и всички резултати са добри, но болката остава. Консултирах се и с УНГ специалист. По препоръка на отоневролога съм спряла сибелиума, но мисля, че симптомите се появяват отново. В момента продължавам да пия милгама, а тегретола трябва да започна при болки. Интересува ме, дали тегратолът ще има временен подобряващ ефект и след спирането ми всичко ще започне отначало? Болкоуспокояващо ли е това лекарство, или лекува по някакъв начин възпаления. Какви възможности за лечение на заболяването има още?
Таня Ванчева – Хасково
Тригемнналната невралгия е описана като най-мъчи телната болка, изтърпяна от човека. Болката обикновено обхваща долната част на лицето, челюстта, като понякога ирадиира към носа и окото. Тази интензивна, пронизваща, подобна на електрически ток болка се дължи на възпаление на тригеминалния нерв, чиито клонове водят до челото, бузата и долната челюст.
Болката обикновено се наблюдава от едната страна на лицето. Най- големият риск за поява на тригемнналната невралгия е напредналата възраст. Заболяването се среща с еднаква честота и при двата пола и рядко засяга хора пад 50-годишна възраст. Високото кръвно налягане, както и мултипленната склероза също са фактори, предразполагащи към поява на тригеминална невралгия. Не е установена наследственост или фамилна обремененост за поява на заболяването. Появата на болка се свързва с промени в тригеминалния нерв.
Обикновено причината за тези болестни промени е контакт с артерия или вена в основата на мозъка. Този допир оказва натиск върху нерва и причинява възпалението му. Друга причина може да бъде натиск от туморно образувание или мултипленна склероза, които променят миелиновите влакна. Развитието на тригеминална невралгия в млада възраст предполага вероятност за мултипленна склероза.
При повечето пациенти болката се появява спонтанно, при други – след катастрофа или зъболечение. Първоначално болката започва от горната и долната челюст и много пациенти я отдават на зъбен абсцес.
Тригеминалната невралгия се дели на класическа и атипична. При класическия тип се наблюдават периоди на ремисия. Болката е силна, остра и се провокира при докосване на лицето в определена точка. Атипичнагга болка обикновено е постоянно изгарящо усещане в по-голяма част от лицето. При нея може да не се наблюдават периоди на ремисия и симптомите се лекуват по-трудно. Атака на тригеминална невралгия може да се провокира от:
- леко докосване на кожата;
- миене на зъбите и лицето;
- пиене на топли и студени напитки;
- говорене.
Магнитно-резонансното изследване (МРТ) може да диагностицира туморно образувание или мултипленна склероза като причина за симптоматична тригеминална невралагия. Съдова компресия върху нерва е трудно да се диагностицира, дори и при МРТ с високо качество. Диагнозата се основава на клиничната характеристика, като трябва да се диференцира от други типове на лицево главоболие, като атипична лицева болка, кластърово главоболие, тендинит на темпоралния мускул и др..
Медикаментозната терапия се провежда с карбамазепин,който е антиконвулсанти най-използваният и ефективен медикамент при лечение на тригеминална невралгия. В случаите, когато пациентът не получава облекчение от този медикамент, обикновено трябва да се търси друга причина за лицевата болка. За съжаление, ефективността на този медикамент намалява с времето.
Възможни са редица странични ефекти, като замаяност, двойно виждане, гадене, сънливост и др. фенитоинът, баклофенът и в последно време оксикарбамазепинът и габапентинът са други медикаменти, които се прилагат при лечението на тригеминалната невралагия. При неповлияване на болката от медикаментозната терапия се прилагат с успех редица хирургични процедури: открити и перкутанни (през кожата).
Откритата оперативна интервенция (микроваскуларна декомпресия) се осъществява след отваряне на черепа в тилната област с диаметър около 2.5 см. Перкутанните процедури обикновено са показани при възрастни и увредени пациенти, при пациенти с мултипленна склероза и при случаи, когато откритата оперативна процедура е била неефективна. Такива прилагани хирургични процедури са перкутанните глицеролова и радиочестотна ризолизи.
Стереотактичната радиохирургия се прилага в последните години с успех, като използва прецизно насочена радиация в областта на увредения нерв.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!