Само за жени
- Ако страдате от лека форма на стрес инконтиненция, поставете тампон във влагалището (за улеснение можете да го навлажните с малко вода) – той ще притисне уретрата и ще я държи затворена. Не забравяйте да го отстраните преди сън. Използвайте този метод само при интензивно физическо натоварване (например по време на тренировка).
- Тренирайте тазовите мускули с помощта на конусовидни тежести, които се поставят във влагалището. Продават се комплекти, съдържащи конуси с тегло от 5 до 60 г, които се поставят един в друг. За да ги задържите във влагалището си, трябва да съкращавате тазовите си мускули. С увеличаване на тежестта те стават все по-силни.
- Можете да си купите и т. нар. тазов стимулатор – тренировъчен уред за укрепване на тазовите мускули (предлага се в интернет). Твърди се, че е по-ефективен от конусите и от упражнението на Кегел.
Дайте си повече време
Не бързайте да излезете от тоалетната уверете се, че пикочният ви мехур е изпразнен докрай. Когато ви се струва, че сте приключили (жените трябва да се изправят), изчакайте малко, отпуснете се и опитайте отново. Дайте си повече време, за да предотвратите неприятните инциденти на изпускане след това.
Да потърсим ли лекарска помощ?
Обърнете се към лекар, в случай че урината ви е мътна или кръвениста, както и ако е налице болка или парене при уриниране. Тези симптоми може да са признак за бактериална инфекция на пикочните пътища, камъни в бъбреците или тумор на пикочния мехур. Потърсете медицинска помощ и ако инконтиненция- та ви пречи да живеете нормално. Консултирайте се с личния си лекар, ако се съмнявате, че причината за проблема е приемът на определени лекарства.
Спортувайте
- Наднорменото тегло е предпоставка за допълнителен натиск върху пикочния мехур. Отървете се от излишните килограми. Разбира се, това се постига с адекватен хранителен и двигателен режим.
ЗНАЕТЕ ЛИ, ЧЕ?
Сред най-новите методи за лечение на заболяването са инжекциите с ботокс. С тях се парализира мускулът, контролиращ изпразването на пикочния мехур, като по този начин се предотвратява неволното изпускане на урина.
Защо страдаме от цистит?
Стресът може да причини проблем със задържането на урина:
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!