Притокът на знания и информация към мозъка го поддържа буден и жив, като увеличава връзките между невроните. Помислете дали да не започнете да играете шахмат или най-накрая да прочетете класическия роман, който отдавна стои на нощното ви шкафче.
Много по-вероятно е да запазите мозъчната си дейност в добро състояние, ако вярвате в способността си да разрешавате проблеми, да посрещате предизвикателства и да повлиявате на събитията ежедневно. При доста хора основният стимул за мозъчната функция е тяхната работа, която им дава възможност да поемат инициатива, да правят преценки и да вземат решения. Ето защо мозъчната дейност на някои мъже и жени значително се влошава след преминаването им от интензивната работна среда към спокоен живот след пенсиониране. Но ако цял живот сте изпълнявали монотонно повтаряща се работа, пенсионирането ще ви даде възможност да развиете умствените си способности. Правилният подход е да вярвате във възможностите си, след което да запълните деня си с дейности, които изискват качества като инициативност, гъвкавост и находчивост. Няма значение дали ще получавате заплата. Изборът е ваш: включете се в доброволни кампании или отново станете студенти.
Упражненията за памет наистина дават резултат. Проведено е изследване, при което възрастните хора, които първоначално трудно възпроизвеждали пет думи от списък със случайни понятия, след трениране на паметта си успели да си припомнят цели петнайсет. Проведено е и друго проучване, в което са участвали хора, започнали да губят способността си да следват указания или да се придвижват от точка „А“ до точка „В“. След като преминали няколко обучителни сесии, те значително подобрили уменията си и дори се справили по-добре от по-млади от тях участници без предварителна тренировка.
ЗА ТРУПАНЕТО НА ЗНАНИЯ НЯМА ВЪЗРАСТ
Някои умствени процеси действително се забавят с напредването на годините. Близо една трета от възрастните забравят имена на хора, места и предмети (явлението „на върха на езика ми е“). Тренирането на паметта може значително да промени нещата. Що се отнася до научаването на нови умения и информация, възрастните хора не са ощетени. Изследване, проведено в САЩ, показва, че остаряването не променя количеството информация, което можете да запаметите за определен период от време. Щом веднъж научите фактите, няма да имате трудности да ги възпроизвеждате така добре, както на младини.
При проблеми с паметта и концентрацията
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!