МИТ 3:
Учените дълго време смятаха, че загубата или увреждането на мозъчни клетки е необратим процес, но най-новите изследвания опровергават твърдението, че до края на живота си човекът остава със същия брой мозъчни клетки, както при раждането.
*** Дендрите се развиват през целия живот на човека чрез придобиване на знания или умения.
Учените Фред Гейдж и колегите му от институт в Калифорния са доказали, че след раждането продължават да се образуват неврони. Изследователите не са напълно наясно каква е ролята на новопоявилите се клетки за заучаването на информация и за паметта.
В лаборатории по целия свят се провеждат тестове за способността на мозъчните клетки и техните функции да се възстановяват.
Предмет на изследвания е и най- съвременната методика за възстановяване на мозъка, която се състои в съхраняването и използването на стволови клетки. Това са клетки в начална фаза на развитие и диференциране, които могат да се съхраняват в лабораторна среда и впоследствие да се имплантират в жива тъкан. След като бъдат въведени в мозъка, под влиянието на химични сигнали те започват да се трансформират в специализирани мозъчни клетки и след време изграждат връзки с другите неврони.
Ако е успешна, тази методика би могла да намери приложение за възстановяването на увредени мозъчни клетки. В медицинската академия на Харвард е проведен опит с плъхове, чиито мозъци са с възрастови промени или са увредени от прекаран инсулт. След имплантирането на стволови клетки състоянието им значително се подобрява.
С напредването на науката се откриват все по-нови възможности за възстановяване на увредените мозъчни клетки и предотвратяване загубата на паметта.
ВИЖТЕ ТУК И МИТ 1, СВЪРЗАН СЪС СТАРЕЕНЕТО И ВЛОШАВАНЕТО НА ПАМЕТТА:
Как да си помогнем при загуба на паметта?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!