МИТ 1:
Не е задължително. Промените, обусловени от възрастта, не са толкова съществени, както се твърдеше в миналото. Последните изследвания сочат, че по-възрастните хора се справят не по-зле при решаване на логически задачи, свързани с паметта. Едно проучване проследява голяма група хора в рамките на 28 години, за да установи промените в тяхната способност по отношение на:
- правилното използване на думи и цифри;
- установяването на връзка между различни форми;
- правене на заключения въз основа на набор от факти.
В най-голямата възрастова група, от 74 до 81 години, поне половината от участниците не показали признаци на умствен упадък в посочените функционални области. Резултатите от това изследване се потвърждават и от друго проучване през 1995 г. сред 65 000 мъже и жени в напреднала възраст, което установява, че коефициентът на интелигентност намалява само с 5% във възрастта от 50 до 80 години.
Информационна магистрала
Невроните, нервните клетки в мозъка, изпращат, получават и съхраняват сигналите, които допълват информационната база. Те са свързани помежду си чрез влакно-подобни израстъци, наречени дендрити, които получават и обработват информацията от съседните неврони. Данните се пренася през празнини, наречени синапси, посредством невротрансмитери (химични сигнали).
ЛЕСНО РЕШЕНИЕ
За да поддържате ума си бистър, не спирайте да работите. Японско изследване сред 80-годишни хора показва, че практикуването на професия поддържа умствената дейност. Участниците,които продължават да работят по старому, имат значително по-бърза мисъл от тези, които се пенсионират на 60 години. Мозъкът функционира по-добре дори при хората, които работят само един час на ден.
ВИЖТЕ ТУК И МИТ 2, СВЪРЗАН СЪС СТАРЕЕНЕТО И ВЛОШАВАНЕТО НА ПАМЕТТА:
Как менопаузата влияе на паметта и настроението?
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!