Стресът и половете
Младите жени се справят по-успешно със стреса от връстниците си мъже, въпреки че на пръв поглед са изложени на по-голямо напрежение.
Някои специалисти твърдят, че една от предпоставките за по-високото ниво на стрес при жените е, че те се натоварват повече от мъжете, тъй като едновременно работят и поемат по-голямата част от семейните отговорности. Друга вероятна причина е, че основно те се грижат за възпитанието на децата и поставят себе си (ако остане време) на последно място.
В такъв случай защо младите жени са по-малко предразположени към сърдечносъдови заболявания вследствие на стрес? При стресови ситуации кръвоносните съдове на жените се свиват по-малко, отколкото тези на мъжете най-вероятно заради защитната роля на естрогена. След менопаузата обаче нивото на този хормон се понижава, с което се увеличава рискът от сърдечносъдови заболявания. Това е и основната причина, поради която по-възрастните жени преодоляват по-трудно последиците от стреса от младите жени. Женският полов хормон естрадиол, произвеждан от яйчниците, играе антистресова роля.
Независимо че естествената защита от последиците на стрес при по-възрастните жени значително отслабва, те са по-малко предразположени към инфаркт от мъжете след 40-те и 50-те години.
Според едно финландско изследване на реакциите на мъжете и на жените след преживяна житейска криза мъжете са по-склонни да посегнат към алкохола и цигарите, да излязат в болнични или да развият здравословен проблем. Жените, от друга страна, независимо че започвали да пият и пушат повече, продължавали да ходят на работа и да поддържат социалните си контакти.
И още нещо, жените по принцип по-лесно изразяват чувствата си в сравнение с мъжете и са по-склонни да потърсят помощ. Това са фактори, за които е доказано, че подпомагат справянето със стреса.
Гневът в умерени дози е здравословна емоция
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!