Глаукомата е една от водещите причини за слепота, която може да бъде предотвратена.
Възниква, когато високото вътреочно налягане (натискът, оказван от течността в очната ябълка) намалява притока на кръв към очния нерв и той постепенно се уврежда. С напредването болестта се появяват слепи петна, замъглено виждане, лошо периферно зрение и понякога главоболие.
В окото се намират две камери, изпълнени с течност. Очният нерв е разположен в ретината зад задната камера, наречена стъкловидно тяло, която е изпълнена с желеподобна течност. Предната камера е изпълнена с течност, наречена вътреочна течност. При нормални условия в окото непрекъснато се произвежда течност, която се оттича през очния дренажен канал (ъгъл), разположен между ириса и роговицата. Когато се развие глаукома, течността в предната очна камера се увеличава и започва да оказва натиск върху задната кухина и очния нерв. Течността се увеличава или вследствие на прекомерното й производство, или в резултат на нарушеното й оттичане през канала (ъгъла). Има два основни вида глаукома:
- Откритоъгълна глаукома, която се среща в 90% от случаите и при която каналът остава отворен, но вследствие свръхпродукцията на течност се оказва напрежение върху задната очна кухина. Възможно е да протича незабелязано, защото увреждането настъпва много бавно.
- Закритоъгълна глаукома – възниква, когато каналът е непроходим и течността не може да преминава през него. Може да настъпи постепенно или внезапно (остра глаукома) с болка и загуба на зрението. При втория случай трябва незабавно да се вземат мерки – да се намали налягането, за да се предотврати ослепяване. Потърсете медицинска помощ веднага, ако това се случи.
По време на прегледа офталмологът ще измери вътреочното налягане с тонометър — малък уред, който се притиска към очната ябълка, за да се определи индиректно вътреочното налягане. Това е задължителен преглед за пациенти над 40 години, безболезнен е и трае няколко минути. Поставя се диагноза глаукома, ако вътреочното налягане е над 21 mmHg.
Лекарят ще извърши преглед на ретината и очния нерв, ще направи проверка на централното и периферното зрение.
СИМПТОМИ НА ГЛАУКОМАТА:
- Обикновено не се наблюдават предупредителни сигнали за настъпването на глаукома.
- При откритоъгълната глаукома периферното зрение постепенно отслабва и малки слепи петна в зрителното поле се увеличават. Срещат се трудности при нощно шофиране и при преминаване на тъмно. Постепенно се изгубва централното зрение.
- Глаукома се появява болка в очите, замъглено зрение с ореоли около светлините, зачервяване на очите, главоболие, а понякога и повръщане.
Грижа за очите!
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!