Глаукомата не се лекува, но чрез медикаменти може да се намали вътреочното налягане и да се спре прогресирането на увреждането на очния нерв.
Очните капки действат по два начина: намаляват производството на вътреочна течност или спомагат за оттичането й през дренажния канал. Най-често използвани са бета-блокерите левобунолол (бетаган), метипранолол (минимс метипранолол) и тимолол (тимоптол, бетимол). Понякога се изписват аналози на простагландините като дипивефрин (пропин) или инхибитори на карбоанхидразата като дорзоламид (трусопт).
Правилният начин за поставяне на капките за очи е следният. Първо, измийте добре ръцете си, след което наклонете назад глава и дръпнете долния си клепач. Като държите шишенцето надолу, капнете една капка в окото. (Не допирайте края на апликатора към окото.) Пуснете долния клепач и затворете окото си. Натиснете с пръст вътрешния му ъгъл, за да затворите очния слъзен канал. Така се предотвратява прекалено бързото навлизане на лекарството в кръвта и появата на странични ефекти.
Понякога се налага извършване на операция при откритоъгълната глаукома, наречена трабекулектомия, осигуряваща евакуиране на вътреочната течност навън и намаляване на налягането. По-рядко се прилага лазерната операция (лазерна трабекулектомия), която постига същия ефект. При закритоъгълната глаукома се извършва иридектомия, чрез която се намалява вътреочното налягане.
ВНИМАНИЕ
Глаукомата може да бъде причина за пътни произшествия. Ограниченото периферно зрение не ви позволява да виждате превозните средства, движещи се отстрани. А нарушеното нощно виждане ви пречи да приспособявате зрението си към светлините на фаровете на колите срещу вас.
Очите ми са подпухнали и имам торбички
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!