Много от нас прекарват по-голямата част от деня си, взирайки се почти непрекъснато в монитори, телевизори, смартфони, GPS системи и други джаджи. Резултатът: сухи очи, възпаления, замъглено зрение, раздвояване на образи, главоболие, умора.
Състоянието вече си има определение – Синдром на компютърното зрение. И въпреки че употребата на капки за очи може да се счита за противодействие срещу симптомите, Синдромът на компютърното зрение се превръща във все по- разпространен проблем. Ето няколко съвета как да се опиташ да осигуриш повече спокойствие и комфорт за очите си в ежедневието:
1. Когато постоянно се взираш в екрана, забравяш да премигваш. А именно движението на клепачите овлажнява окото, така че – мигай по-често.
2. Жените страдат по-често от сухота в очите, в сравнение с мъжете. Това, което може поне временно да ти помогне и да ликвидира неприятното усещане, е употребата на т.нар. „изкуствени сълзи“ – капки за очи, чието основно предназначение е да овлажняват очната лигавица.
3. Почивките са задължителни. Прекъсвай работа за по 15 минути след всеки два часа взиране в екрана. Освен това, добре е на всеки 20 минути да откъсваш поглед от монитора, повдигайки очи нагоре, или да ги фокусираш за момент върху някакъв отдалечен обект.
4. Намали яркото осветление. В офиса или стаята, където работиш зад монитор, не трябва да е много светло. Добре е да намалиш осветлението, ако е прекалено дразнещо, и ли. да дръпнеш щорите на прозореца, особено ако слънчевата светлина отвън попада директно върху екрана на монитора ти.
5. Искаш ли да опиташ нещо алтернативно? Наскоро проведено изследване в Индия стигнало до интересен резултат. 290 доброволци, работещи на компютър, били разделени на две групи. Всички те изпитвали дискомфорт и сухота в очите. В продължение на два месеца, служителите от едната група практикували по един час йога дневно, всеки ден от Понеделник до петък, докато другата част продължили да работят постарому. Резултатите показали, че в края на втория месец дискомфортът при тези, които се занимавали с йога, значително спаднал, докато при останалите продължил да се увеличава, превръщайки се във все по-неприятен проблем.
6. Най-лесното нещо, което можеш да направиш? Почиствай редовно монитора си от прах и петна! Така ще виждаш по-добре и ще четеш по-лесно.
Всички тези съвети са полезни, що се отнася до ежедневната ти работа. Това обаче е само малка част от мерките, които трябва да предприемеш за един от най-чувствителните си органи – този на зрението. Много хронични състояния на очите се появяват като резултат от различни заболявания – диабет, атеросклероза и др. В такива случаи трябва да бъдеш още по-старателна. Очите трябва да се пазят постоянно, не само пред компютъра. Затова, опитай се да следваш и тези препоръки:
СПРИ ЦИГАРИТЕ! Пушачите са по-застрашени да развият дегенерация на ретината в сравнение с тези, които не пушат. Това е заболяване, което може да се забави, но все още не се лекува напълно и е най- честата причина за слепота при хора над 65-годишна възраст.
КОГАТО се излагаш на пряка слънчева светлина, носи тъмни очила и шапка с широка периферия. Недей да правиш компромис със стъклата на очилата ей » те трябва да са истински, сертифицирани и с висок фактор на UV защита.
СЛЕДИ ТЕГЛОТО СИ. Сигурно ще политаш: че какво общо имат килограмите ми с очите? Имат, и то много общо! Наднорменото тегло е една от основните предпоставки за развитие на диабет от тип 2.
ЯЖ РИБА ДBA ПЪТИ СЕДМИЧНО! Няма да е излишно да приемаш ежедневно и рибено масло като хранителна добавка. Омега-3 киселините, които се съдържат в рибата, намаляват риска от развитие на катаракта.
ЯЖ ПЛОДОВЕ поне три пъти дневно! Те, също както рибата, могат да ти помогнат в профилактиката на катаракта.
КОНСУМИРАЙ колкото се може по-често спанак (за предпочитане – пресен). Той е богат на лутеин и зеаксантин – мощни антиоксиданти, които намаляват риска и от някои заболявания на очите.
ПОСЕЩАВАЙ очния си лекар за обстоен преглед веднъж на всеки две години.
РАЗХОЖДАЙ СЕ поне по половин час всеки ден! Според една разпространена теза, редовните, ненатоварващи физически дейности спомагат за понижение на вътреочното налягане при хора с глаукома.
СМЕНЯЙ ГРИМОВЕТЕ си за очи си на всеки три до шест месеца – нови сенки, нова очна линия, нова спирала! В противен случай се увеличава риска да си докараш бактериална инфекция.
Въпрос: Кое е за предпочитане – очила или контактни лещи?
Отговор: Твърде трудно може да се даде еднозначно мнение по този въпрос. Безспорно е обаче, че хората, които са избрали лещите като вариант, трябва да полагат много повече грижи и да спазват изключително стриктна хигиена. При всяко положение, контактната леща е чуждо тяло, и допирът и с окото може да предизвика реакции като парене, щипане, зачервяване и дори възпаление на окото.
Профилактика на очните заболявания
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!