Пулсът като сърдечно-съдов рисков фактор
Ускорената сърдечна дейност увеличава риска от сърдечно-съдови заболявания. Това е известно от 40-те години на миналия век и е потвърдено в множество проучвания. Бета-блокерите биха могли да бъдат лекарство на избор и се препоръчват от експертите при пациенти със сърдечна недостатъчност и след инфаркт на миокарда. Но и пациентите с хипертония и повишена сърдечна честота като показател за симпатикусова свръхактивност имат полза от употребата на бета-блокери.
Повишената сърдечна честота в покой обикновено е свързвана и с други фактори
Бета-блокерите са много ефективни за намаляване на симптомите, исхемия, както и на различни твърди крайни точки при пациенти с остра или хронична исхемична болест на сърцето. Освен антихипертензивното действие от решаващо значение за добрата ефективност от гледна точка на твърдите крайни точки е ефектът върху сърдечната честота. Още през 40-те години на миналия век е публикувано първото проучване, показващо връзката между сърдечната честота и риска от сърдечно-съдови заболявания.
Големите епидемиологични проучвания, като Чикаго и Фрамингам, показват значителни зависимости между сърдечната честота и сърдечно-съдовата и общата смъртност. Тези асоциации не зависят от кръвното налягане и са потвърдени от повечето изследвания, проведени по тази тема. Сред тях има и дългосрочни проучвания, които показват, че ускорената сърдечна честота има дългосрочни неблагоприятни последици и следователно не може просто да бъде взета като показател на основното заболяване.5 Все пак данните показват още, че повишената сърдечна честота в покой рядко се среща изолирано, а обикновено е свързана и с други рискови фактори като високо кръвно налягане, високи нива на инсулин, затлъстяване и повишени плазмени липиди и висок хематокрит. В повечето проучвания прогностичната стойност на сърдечната честота е по-висока от тази на кръвното налягане и/или холестерола.
Намаление на сърдечната честота благодарение на бета-блокерите
Тези данни доказват намаляването на сърдечната честота като възможна терапевтична намеса. Уви, наличните данни са твърде малко. В консенсусен документ на Европейската асоциация по хипертония [ESH] се отбелязва, че досега има толкова много ретроспективни данни по този въпрос, а наличните доказателства са ограничени само за пациенти след миокарден инфаркт или с предшестваща сърдечна недостатъчност. Досега не е извършено нито едно проспективно проучване, чиято тема е намаляване на сърдечната честота при пациенти с хипертония. Според експертите на ESH въз основа на епидемиологични данни чрез намаляване на сърдечната честота с 10-12% сърдечно-съдовата заболеваемост и смъртност би могла да бъде намалена с 20-40% при пациенти със сърдечна честота в покой до 80-85 уд/мин. Въпреки, че тази цел е постижима с редовни обучения за издръжливост, е известен лошият комплайънс при интервенциите върху начина на живот и следователно се инициират проучвания за ефектите от медикаментозните интервенции. Въпреки че при недостатъчни доказателства не е възможно да се дават подробни препоръки за лечение, в лечението на хипертонията и без това се използват групи медикаменти, които водят до намаляване на сърдечната честота. Следователно е напълно възможно те да бъдат включени в лечението на пациенти с ускорен пулс в покой.
Медикаментите за понижаване на кръвното налягане, имащи и допълнителен ефект на намаляване на сърдечната честота, са на първо място бета-блокери. Въпреки това, представителите на тази група не са еднакви по своя ефект върху кръвното налягане и пулса. Например, едно сравнително проучване между селективните бета-1-блокери метопролол и бизопролол, както и карведилол, който не е селективен бета-блокер с допълнително действие на алфа-1-блокада, показва, че в сравнение с плацебо високите дози на карведилол могат да доведат до увеличаване на сърдечната честота поради своето алфа-блокиращо действие. Също така присъщата симпатикомиметична активност (ISA) може да противодейства на понижаващото сърдечния ритъм действие на блокера (напр. небиволол, ISA на рЗ).
Най-ефективно сърдечната честота може да бъде намалена с селективни блокери без ISA, сред които най-висока селективност има бизопролол.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!