Категоричен отговор на този въпрос би бил грешен, тъй като, от една страна, това може да е проява на болест на окото и на целия организъм, но, от друга, да бъде само моментно състояние.
Съществуването и нормалната работа на зрителния анализатор и по-специално на роговицата се осъществява посредством сложен процес на производство на сълзите с всичките им компоненти, обливането и оттичането през слъзната система. Причини за неработа на слъзопроизводството мога да бъдат както вродени – липса, или недоразвити слъзни жлези и канали, така и придобити – атрофия на жлезите поради смущения в кръвоснабдяването, инервацията и различни ендокринни фактори. Тук трябва да споменем и за „сухия синдром“, който се изявява като намаляване на функциите на повечето жлези с външна секреция на човека: сухота в устата-слюнчни, очите – слъзни, парене в хранопровода и стомаха, суха кашлица, суха кожа, сухота във влагалището, деформации на ставите и други.
Най-често „сухо око“ за радост, няма общо с болестта. Относителното изсъхване на роговицата, се дължи на вътрешни и външни фактори. Към вътрешните на първо място е забавянето на мигателния рефлекс. При съсредоточаване по време на шофиране, при гледане на кино и особено при работа с компютър в един момент човек забравя да мига и в следващия вече усеща парене до болка, сякаш му е влязъл пясък в очите. За това може да допринесе и недостатъчна консумацията на течности – различни диети, прекомерна употреба на алкохол и т.н. Външните фактори също съвсем не са за подценяване. Сухият въздух, придружен от вятър, е много опасен за очите. Не случайно, както туарегите забулват очите си от вятъра в Сахара, така и алпинистите във високите планини носят специални очила за предпазване от сухия и студен вятър и вредните ултравиолетови лъчи. В съвременния живот, въоръжени с климатици, калорифери, вентилатори, дори и отворени прозорци на кола при висока скорост, ние не съзнаваме, че поставяме очите си на голямо изпитание.
Препоръки:
На първо място да се намали изпарението на сълзите:
- да няма пряко въздействие на движещ се въздух върху очите
- да се избягва сухият въздух
- да се работи със специални очила на компютър
- да се ползват тъмни очила при шофиране и при излети в планината и морето
На второ място при сухота в очите да се използват изкуствени сълзи:
- Съвременната фармацевтична индустрия предлага широка гама от различни очни капки и гелове, които да премахнат или облекчат в значителна степен „сухото око“. Тези медикаменти могат да се намерят във всяка аптека и без рецепта но все-пак:
На трето, но най-важно място
- при всички случаи на проблеми с очите да се направи незабавна консултация с офталмолог!
Д-р Панайот Ников, дм главен асистент в болница „Царица Йоанна“
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!