На Запад, а вече и в цяла Европа са се вкоренили понятията „лекар-акупунктурист“ или „цигун-терапевт“. Истинският китайски лечител владее всички методики; но ги прилага в строга последователност. Целта на методиката китайска медицина е да хармонизира или по-точно да нагласи баланса на жизнената енергия ци. Дисбалансът на ци може да се прояви по различен начин, у някого като безсъние, у другиго във вид на диария. Но природата е една. Затова китайският лечител не лекува отделните болести, въпреки че в наши дни той е много добре запознат с термини като гастрит или пневмония.
Началното и основно ниво на лечение са оздравителни гимнастики, преди всичко цигун. Тези упражнения действително могат да повишат имунния статус на организма и да подобрят секреторната дейност. Научно е доказано, че цигун успокоява нервната система, нормализира кръвното налягане, захарта в кръвта и съня. Полезно е при вегетосъдова дистония и депресия, премахва главоболието и болките в гърба.
Следващото ниво са различни видове масаж. Прилага се, ако цигун не е помогнал.
Акупунктурата и обгарянето се използват, ако не са помогнали предишните две степени, тъй като всякакво нахлуване в организма може да предизвика различни последствия.
Чак накрая китайците опират до това, което наричаме китайски лекарства или биодобавки. А как е тук, в Европа: биодобавките лесно се продават, продавачът не носи отговорност, а на пациента му е по-лесно да си купи таблетки, вместо да прави упражнения и да се храни правилно.
Да се доверим ли на китайската медицина?
Споделено с Камелия – Иглотерапия, китайска медицина:
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!