Рожбата ти има нужда от естествен и хармоничен начин на живот. Създай и отрано онези навици, които ще й донесат още здраве и щастие.
За да бъде детският организъм устойчив към неблагоприятното влияние на температурните, атмосферните и други външни въздействия на околната среда, от голямо значение е и закаляването. Как да провеждаме закаляващите процедури разказа в Училище за родители „Моето дете“ във Варна д-р Виолета Александрова, педиатър.
Колкото по-рано – толкова по-добре!
При децата, закалявани от малки, организмът ще бъде по-здрав и ще се справя по-добре с различните дразнители. Ето защо ако раждането е преминало нормално, бебето е здраво и след като се консултираш с педиатър, спокойно можеш да се погрижиш за първите закалителни процедури. Дори и през първата годинка да си пропуснала началото на закаляването, не се притеснявай да започнеш и по-късно. Педиатърът най-добре ще те посъветва на каква възраст кои са подходящите процедури.
СПАЗВАЙ СЛЕДНИТЕ ПРАВИЛА:
● Нужна е системност на закаляващите процедури през цялата година. Ако се наложи прекъсване, започни отначало, а не оттам докъдето си стигнала.
● Изборът и дозировката на закаляващите процедури са индивидуални за всяко дете в зависимост от възрастта и здравословното състояние.
● Закаляването трябва да доставя положителни емоции и удоволствие на бебето.
● Нарушенията на правилата могат да доведат до снижаване или отсъствие на положителния ефект от закаляването, за това не пренебрегвай консултацията с педиатъра.
ЗАКАЛЯВАНЕТО – стъпка по стъпка
Въздушни процедури в стаята
1. Те започват още от първите дни у дома с новороденото. Въздушните бани се правят при температура в детската стая около 22°С.
2. При къпането през първите седмици може да е с 1-2°С по-топло, за да се чувства комфортно детето. 3. Остави бебето голо преди банята – започни с няколко минутки, като постепенно увеличаваш времето до 10- 15 мин.
4. След 6-тия месец въздушните бани могат да се провеждат и на открито – при температура над 20°С. Прекрати процедурата, ако забележиш промяна в цвета на кожата на ръцете и около устата – това сигнализира за преохлаждане или прегряване.
Въздушни процедури на открито
1. През лятото започни разходките навън ден-два след изписването на детето от родилния дом. През зимата – около 10-тия ден в зависимост от температурата. Излизането на слънце през лятото трябва да става до 11 ч. и след 17 ч. През зимата извеждай детето в най-топлата част на деня – от 11 ч. до 16 ч.
2. Нека първата разходка е 5-6 минути, като всеки ден увеличаваш времето с по 5- 10 минути.
3. Не извеждай новороденото навън при дъжд, силен вятър и температура под 0° и над 25°С.
4. Не навличай бебето с много дрехи. Те няма да го предпазят от настинка, а напротив – може да се изпоти, което е по-неблагоприятно за здравето му. Предвиждай една дреха повече от тези, които си облякла ти.
Водни бани
1. Започват от 3-4-месечна възраст. Първите процедури са обтриване с мека кърпа, натопена в хладка вода.
2. През лятото прави обливания със слънчева вода. В началото температурата на водата трябва да е 37°С, като постепенно се намалява и след 12-тия месец може да се достигне до 28- 30 °С.
Слънчеви бани
1. Не се препоръчват за бебета!
2. След 3-тия месец детето може да стои само на шарена сянка. При излизане навън използвай слънцезащитен крем с фактор 50+.
3. След навършване на 1 год. детето може да постои за кратко на слънце, задължително с лека шапка.
4. Започни слънчевите бани за около 1-2 минути и постепенно увеличавай времето до 20 мин.
Морски бани
1. Може да започнат след навършване на 18 месеца и след предварителна подготовка с въздушни бани и влажни обтривания.
2. На тази възраст малкото може да започне със слънчеви бани за около 20 минути, а след няколко дни и до 45 минути.
3. Потапянето във водата става за не повече от 1-3 минути при температура на морската вода не по-малко от 24°С.
- сп. „Моето дете”
Бебешкият плач – полезен или опасен
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!