- Предсърдното мъждене повишава риска от инсулт пет пъти. 75 на сто от пациентите в нашата страна са изложени на риск от мозъчен удар
Предсърдното мъждене, известно още като мъждукаща аритмия, е една от формите на нарушение на сърдечните съкращения) при която се появява учестено неритмично сърцебиене, усещане за чести тласъци и „клокочене, кипене“ в гърдите, задух и болки в областта на сърцето. При мъждукащата аритмия кръвта застоява в предсърдията, което води до нейното сгъстяване. А това на свой ред – до образуване на тромби. Под въздействието на кръвта, преминаваща през сърцето, тромбът се откъсва и по сърдечносъдовата система достига мозъка. В резултат на това част от мозъчната тъкан се лишава, от кислород, което предизвиква инсулт. По същия, начин се стига до тромбоем- болия.
Специалистите от цял свят, както и тези от нашата страна, отбелязват все по-нарастващия брой на страдащите от предсърдно мъждене. Статистиката е плашеща: 5,5 милиона са болните в световен мащаб, като 3 милиона от тях стават жертва на мозъчен удар. Само за Европа те са около 4,5 милиона, а в малка България – около 230 000. Това стана ясно по време на симпозиум, провел се в Правец преди две седмици с участието на български и международни специалисти в областта на предсърдното мъждене. Симпозиумът беше на тема „Нова ера в антикоагулацията в България“, защото бяха представени и новостите около вече утвърдената революционна терапия за профилактика на инсулт при пациенти с предсърдно мъждене.
Един от лекторите на форума, доц. Елина Трендафилова – началник на Отделението по спешна кардиология към Клиниката по кардиология в Националната кардиологична болница, определя предсърдното мъждене като една от трите епидемии на XXI век, наред със сърдечната недостатьчност и диабета. Доц. Трендафилова посочва тревожните цифри за нашата страна, като набляга на това, че около 50 на сто от пациентите с предсърдно мъждене са с висок риск от инсулт и се нуждаят от постоянна антикоагулантна терапия, но не я получават. Половината от тези пък, които получават такава терапия, не са дозирани адекватно и също са застрашени от коварното заболяване мозъчен удар. В крайна сметка излиза, че 75 на сто от болните с предсърдно мъждене в нашата страна са изложени на риск от инсулт. Всички тези тревожни показатели налагат търсене на нови терапевтични възможности. Добрата новина е, че вече съществуват нови орални антикоагуланти, което дава основание на специалистите да се надяват на една наистина по-адекватна и ефективна терапия на коварното заболяване.
Според проф. Георге-Андрей Данг специален гост-лектор на симпозиума, предсърдното мъждене е епидемия, чиито случаи зачестяват поради множеството рискови фактори и застаряването на населението. По думите му новата терапия дава изключително добри резултати.
Още за сърдечно-съдовата система…
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Кои са най_новите лекарства за предсърдно мъждене еликвис трябва ли да се замени с по добро