При лимфогрануломатоза първо се засягат шийните лимфни възли
Тьй като в детска възраст шийните лимфни възли се увеличават при много заболявания, това не предизвиква особена тревога нито у лекарите, още по-малко у родителите. Естествено, назначават се топлинни процедури и антибиотици.
Понякога след такава намеса възлите намаляват размерите си за известно време, което още повече усложнява ситуацията. Защото тук пак и родителите, и лекарите въобще не подозират, че е възможно да се развива злокачествен тумор. В повечето случаи без някакво специално лечение лимфните възли, макар и бавно, но пак увеличават размерите си, понякога дори се слепват един с друг. И тъй като в първите етапи от заболяването състоянието на детето е добро, дълго време то не получава необходимото лечение. А между другото заболяването прогресира, в процеса се въвличат и другите групи лимфни възли.
Възможно е да се присъединят т.нар. симптоми на интоксикацията: безпричинно покачване на температурата, повишено изпотяване (особено нощем), отслабване и по-рядко кожен сърбеж. ПРИЗНАЦИТЕ, КОИТО МОГАТ ДА ПОДСКАЖАТ ЗА ТОВА ЗАБОЛЛВАНЕ
И ако лекуващият лекар не обърне внимание, вие сами можете да го насочите към евентуалната диагноза.
Най-често от лимфогрануломатоза заболяват деца на възраст от 4 до 6 и от 9 до 10 години, защото през тези периоди от детството в лимфната система на детето се случват най-сериозните физиологични изменения. Затова лимфните възли стават уязвими към въздействието на някакъв фактор, предизвикващ заболяването. Съществуват много теоретични предположения, но, както и при повечето злокачествени тумори при децата, причината за тяхното възникване е неизвестна.
Момченцата заболяват три пъти по-често от момиченцата.
За разлика от възпалителните заболявания на лимфните възли, увеличеният при лимфогрануломатозата възел (или възли) е съвършено БЕЗБОЛЕЗНЕН ПРИ НАПИПВАНЕ.
А кожата върху него въобще не е променена. Не се забелязва u повишена температура над самия възел.
На родителите се предлага пункция, ако лимфният възел на детето остава увеличен повече от месец, без да има налице някакви заболявания като ангина, кариес, фурункули и прочее. Пункцията се изпълнява амбулаторно, не е по-болезнена от обикновено боцкане с игла. Опитен лекар или ще заподозре диагнозата, или ще я отхвърли. Ако тя се потвърди, детето се изпраща на изследване в специализирано отделение за окончателно установяване на диагнозата и прилагане на необходимото лечение.
Още за лимфната система на човека…
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!