В повечето случаи прогнозата и тактиката на лечение се определят от основното заболяване, предизвикало перикардита. Така например при лечение на ревматичен перикардит се приемат големи дози салицилати, болкоуспокояващи средства и хормонални препарати. При туберкулоза съответно се предписват; противотуберкулозни препарати. Наличието на сърдечна слабост предполага назначаване на сърдечни средства от рода на коразола. Ако обаче природата на перикардита е алергична, се използват кортикостероидни препарати – преднизолон например и други от тази група. Ако заболяването е предизвикано от инфекции, стафилококи или пневмококи, естествено се назначават антибиотици против съответния тип причинител.
Медикаментозното лечение на самия перикардит се състои в назначаване на нестероидни противовъзпалителни препарати като нурофен, индометацин и др. А при хроничен перикардит на болните може да се назначат и допълнителни препарати. Те целят да понижат миграцията на левкоцитите във възпалителното огнище.
ВНИМАНИЕ!
Ако в продьлжение на 2-3 месеца медикаментозното лечение не даде желания ефект, тогава вече се стига до операция.
Вижте още какво представлява сърдечната недостатъчност:
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!