Чувствате се уморени и тъжни?
Усещате парене в очите, разсеяност, изпотяване на ръцете, чувство за общ дискомфорт? Този вид изтощение, познато като пролетна умора, се провокира в края на зимния сезон поради продължителен недостиг на светлина, ниска двигателна активност и непълноценно хранене през студените месеци.
Предлагаме ви няколко съвета, чието следване ще ви помогне да извършите „пролетно почистване“ на организма си и да се подготвите за топлите дни.
1. Не започвайте драстични диети
Липсата на редица биологичноактивни вещества, които поддържат нормалните функции на имунната система, може да доведе до нарушаването или дори до пълен срив на имунната система. Затова през ранната пролет се препоръчва постепенно преминаване към храна с по-ниска енергийна стойност и умерено физическо натоварване.
2. Отървете се постепенно от токсините
Сега е времето да се подпомогне черният дроб – главният орган, който пречиства всички токсини в организма. Храни, които засилват функциите му, са артишокът, цитрусовите плодове, зеленчуците от семейство Кръстоцветни (броколи, зеле, брюкселско зеле), богатите на капсицин чушки, чесънът, ягодите и малините.
3. „Хванете се за зеленото“
Зеленчуците са пълни с антиокси- данти, които се свързват с вредните за организма свободни радикали. Приемането им е особено важно в период на детоксикация на организма. Най-полезни са салатните зеленчуци, зелените (коприва, спанак, киселец, рукола), броколи, тиквички. Подходяща храна са и пресните кълнове. Кълновете от пшеница, овес и леща съдържат витамин Е, от ечемик – витамин С, от слънчоглед – калций.
4. Преценете дали да постите
Постенето маже да забави процеса на детоксикация, защото лишава организма от необходимите му за извършването на този процес Вещества. Почистването се извършва от антиоксидантите, но те се нуждаят от подходящи протеини, за да „заработят“. Затова пролетната диета трябва да е богата на белтъчини, доставяни от продукти с животински произход – птиче месо, яйца, обезмаслено мляко. Те съдържат и желязо, чийто недостиг често е причина за появата на пролетната умора.
5. Наблегнете на рибата
Рибата съдържа омега-3 мастни киселини, които съдействат за нормализиране на клетъчния имунитет и имат антиоксидантен ефект. През пролетния сезон рибата трябва да бъде включена в менюто най-малко два пъти седмично.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!