Див ориз вече се предлага по рафтовете на магазините: той е тъмнокафяв и дълъг. Цената му е по-висока от тази на другите видове ориз. Струва ли си да се плаща прекалено много за дивия ориз? С какво е по-здравословен от белия ориз? Ще разберете от днешната статия.
Дивият ориз не е кафяв!
Дивият ориз не е кафяв ориз, не ги бъркайте. Дивият ориз е едногодишен и расте в плитки води и покрай бавно течащи реки в Съединените щати и Южна Канада. Кафявият ориз е обикновен ориз, на който е отстранена люспата, но хранителната обвивка от трици е запазена.
Дивият ориз е бил използван за храна за първи път от индианските племена, докато кафявият ориз е по-„модерен“ продукт: той се появява едва през 20-ти век, когато оризът започва да се обработва по нов начин.
Дивият ориз има и няколко други имена – черен, индийски, канадски ориз. Някои купувачи познават този здравословен продукт и като воден овес. Хранителната стойност на тъмния ориз е много по-висока от зърната на обикновения му бял „брат“, заради което зърната на тази необичайна земеделска култура са незаменими в здравословното хранене.
Не точно ориз не съвсем див
Името не указва нито характеристиките, нито произхода на продукта. Дивият ориз не е див и не е точно ориз. Това е тревисто растение, което на латински се нарича Zizania aquatica. Отглежда се близо до Големите езера, а местните обичат да наричат тази зърнена култура „aquatica“. Зърната на Zizania aquatica се използват като самостоятелно ястие или вид добавка към обикновен бял или кафяв ориз.
С дивия ориз са свързани много исторически факти и легенди
На Изток този дар на природата се е смятал за основа на дълголетието, защото семената на зърнената култура съдържат много антиоксиданти. Известно е, че зърната на растението са били включени в диетата на жителите на Северна Америка, Тайланд, Япония, Китай и други страни от древни времена. В древен Китай черният ориз е бил разрешен за включване в диетата само на знатни лица.
Съществуват няколко подвида на Zizania aquatica
Независимо от сорта обаче, отглеждането на това растение е трудоемко. Това обяснява високата цена на семената.
Див ориз: кратка историческа справка

Родината на дивия ориз е Северна Америка. Съответно, първите дегустатори на реколтата са били индианците. Zizania aquatica е служила като основна храна за коренното население на Северна Америка. Местните жители са събирали зърната на ръка: те са влачели торбите в лодката, плавали са по реките и езерата и са изваждали на ръка зърната от отворените люспи. Отглеждането на блатната трева започва едва през 1950 г.
След широкото си разпространение в САЩ, културата мигрира в Канада, а оттам други кътчета на Земята. В Калифорния и Минесота дивият ориз се отглежда върху изкуствено наводнени полета. В канадските провинции предпочитат да събират зърнената храна близо до бреговете на реките и езерата. Водният ориз е станал особено популярен в Австралия и Унгария. Там близо до почти всеки значителен воден път можете да видите малки площи, засети с културата.
Хранителната стойност на готовия за консумация тъмния див ориз е следната (на 100 г):
Калорично съдържание – 101 ккал.
- Диетични фибри или фибри – 8 г.
- Протеини – 3,99 г.
- Въглехидрати – 21,3 г.
- Мазнини – 0,34 г.
- Захар – 0,73 г.
Само една чаша див ориз ще осигури на човешкия организъм дневната нужда от най-важните минерали. Те включват цинк, фосфор, манган, магнезий. Същият обем на продукта съдържа половината от дневната нужда от витамини, включени в група B.
Хранителен баланс
Дивият ориз съдържа 18 основни аминокиселини. Липсват ѝ само две – глутамин и аспарагин. За да попълните този баланс и да осигурите на организма най-полезния комплекс, е необходимо правилно да комбинирате ориза с други хранителни продукти. Глутаминът и аспарагинът могат да се набавят от бобови растения (нахут, леща, боб), ядки или семена (тиква, сусам, лен).
Не забравяйте, че тези продукти са доста калорични и изискват специално разположение и редуване в ежедневната диета. Също така, в зърната на Zizania aquatica няма глутен. Необходимо е да се внимава особено при консумация на непреработени зърнени храни. Ако растението е било заразено с ерготам, рискът от сериозно отравяне се увеличава няколко пъти.
Как да се избегне отравяне?
Дайте предимство на пакетирани продукти на известни марки, които преминават през контрол на качеството на всички етапи: от прибирането на реколтата до опаковането.
Див ориз ползи за здравето
От древни времена черният див ориз е ценен в готварството и диетологията. Може да се използва за приготвяне на много вкусни диетични ястия. Необходимо е да включите воден овес в диетата си, ако се придържате към принципите на здравословното хранене.
Богатият химичен състав прави зърната на това рядко растение отличен избор за вегани и вегетарианци, хора, които постят, и диабетици. Продуктът е незаменим в диетата на професионални спортисти, деца и възрастни хора поради своите свойства:
Тъмно оцветените зърнени култури са богати на витамини и други ценни вещества
- Черният ориз съдържа пет пъти повече фолат от обикновения ориз.
- Необходимо е да се включи Zizania aquatica в правилната диета, тъй като продуктът съдържа осемнадесет вида аминокиселини и голям брой микроелементи. Зърната са източник на всички аминокиселини, необходими за човека.
Тази лечебна зърнена закуска ще помогне за попълване на енергийните резерви; съдържа много протеини. - Поради съдържанието на диетични фибри, растителните зърнени храни са добри в премахването на токсините и вредните вещества
- Известно е също, че черният ориз съдържа по-малко натрий от другите видове зърнени храни – два пъти повече. Поради тези свойства продуктът се препоръчва за включване в диетата на пациенти с хипертония и на тези, които са принудени да ограничат приема на сол.
- Зърната на зърненото растение не съдържат глутен, така че могат да се използват в диетата на хора с алергии към това вещество.
- Лекарите препоръчват консумацията на див ориз на хора с лошо зрение и слаб имунитет
- Натуралният продукт ще бъде особено полезен за тези, които са избрали здравословна диета за отслабване. Това е така, защото този дар на природата подобрява функционирането на храносмилателния тракт и помага за премахване на метаболитни проблеми. Дивият ориз помага за справяне с нарушения на нервната система и премахва вредния холестерол.
Дивият ориз може да се консумира от бременни и кърмещи жени
А предвид богатия състав на продукта и липсата на странични ефекти, той може и трябва да се въвежда в правилната диета на децата. По този начин, зърнената храна е подходяща за начало на допълнително хранене за кърмачета.
Защо дивият ориз е по-здравословен от белия ориз?
Освен цената и цвета, дивият ориз се различава от белия ориз и по това, че има по-високо съдържание на магнезий, фосфор, желязо и цинк (приблизително 1,5 пъти).
Дивият ориз съдържа биологично активни вещества като фитонутриенти, които са много силни антиоксиданти. Те са необходими на човешкия организъм за борба със свободните радикали. Те също така намаляват риска от рак и забавят стареенето на организма като цяло. Дивият ориз съдържа 10 пъти повече фитонутриенти от белия ориз.
Кой не трябва да яде див ориз?
Тъй като дивият ориз съдържа много фибри, не бива да се консумира в големи количества от хора със стомашно-чревни проблеми (гастрит, язва, панкреатит, запек, хемороиди и др.). Ако здрав човек преяде с див ориз (изяде повече от 300-400 г наведнъж), са възможни запек и подуване на корема. Малките деца, бременните и кърмещите жени трябва да ограничат консумацията на див ориз, за да избегнат лошо храносмилане.
Как да използвате див ориз в здравословното хранене
Дивият ориз трябва да се добави към диетата на всички, които искат да обогатят тялото си с ценни вещества. Известно е също, че зърната на този ориз са много засищащи, което ви позволява да намалите калорийното съдържание на дневния хранителен режим. Здравословното хранене с редовно добавяне на такъв натурален продукт към менюто ще подобри вашето благосъстояние и външен вид.
При редовна и премерена консумация на див ориз можете да забележите укрепване на косата и ноктите
Освен това, заедно с тях ще се подобри и състоянието на кожата. Жените от Изтока редовно консумират вода, в която са варили див ориз. Приемат я както вътрешно, под формата на напитка, така и външно – лосиони, тоници, в които има добавени билки или просто вода за напръскване кожата на лицето и косата след баня.
За здравословно хранене, дивият ориз трябва да се готви като обикновения бял ориз, като се вземат предвид само няколко характеристики. Например, това зърно е по-твърдо. Затова е необходимо предварително накисване преди готвене. Най-добре е продуктът да се остави във вода за една нощ.
Дивият ориз няма противопоказания
Затова хора от всяка възраст могат да ядат ястия, които са приготвени с него. Трябва да се внимава само за храносмилателни проблеми и появата на запек при прекомерна консумация на продукта. Поради това е най-добре да се приготвя заедно със зеленчуци и билки.
В здравословното хранене оризът може да се добавя като гарнитура към месо
Предвид универсалността на дивия ориз, ястията от него трябва да се подправят както с люти, така и със сладки сосове. Но дивият ориз е добър, заради своя необичаен, но приятен вкус и без добавки.
Когато приготвяте гарнитура от ориз, трябва да сте готови за факта, че ястието ще трябва да се готви около 40 минути
През това време тъмните зърна ще се увеличат значително по размер – около четири пъти. От дивия ориз се приготвят вкусни супи, каши, салати и други ястия. За тези, които са на диета, е по-добре да не добавят сол към храната. Можете да замените солта с подправки. Например, такъв ориз ще се съчетае добре с ориенталски подправки.
Можете да включите див ориз в диетата като част от различни смеси
Днес супермаркетите предлагат комбинация от кафяв и черен ориз, нешлифован (пълнозърнест) и див ориз. Всяка от смесите има своя собствена хранителна стойност, но продуктът с най-малка степен на обработка ще донесе най-голяма полза за човешкото здраве.
Див ориз как се готви
Зърното на дивият ориз е много плътно. Дори продължителното варене няма да направи структурата му мека и годна за консумация. То, подобно на други „плътни“ култури като нахут, леща и грах , трябва да се накисне преди готвене. 8-10 часа е оптималното време, за да стане зърното меко и гъвкаво.
Изберете дълбок съд, изсипете ориза в него, залейте го със студена вода и оставете за една нощ. Оризът не само ще се накисне, но и ще се почисти от вредни химични съединения (някои производители използват химикали, за да удължат срока на годност на продукта). Мътната вода, която се образува през нощта, трябва да се отцеди. Изплакнете зърната още 2-3 пъти под студена течаща вода и след това пристъпете към термична обработка.
Идеалното съотношение на див ориз и вода е 1:3
Средното време за готвене е 40-50 минути. След готвене зърното се увеличава по размер 3-4 пъти, затова изчислете правилно количеството ориз, за да не получите твърде малко или, обратно, твърде много.
Какво да направите, ако няма време за накисване на дивия ориз?
Ще ви трябват чаша, тенджера и ориз. Изсипете 1 чаша ориз в тенджерата и залейте с 1 чаша вряща вода (пропорцията може да варира според нуждите). Покрийте тенджерата с капак и оставете за 60-80 минути. През това време зърната ще се запарят и ще станат подходящи за по-нататъшна обработка и консумация.
Кулинарни трикове за приготвяне на див ориз

- Постоянно следете нивото на водата. Не се страхувайте, че оризът ще поеме твърде много от нея и ще започне да се разпада. Напротив, достатъчно наситеният ориз се отваря и става като цвят на еделвайс.
- Веднъж попаднало в тялото, зърното почиства хранопровода като гъба. За да не развалите храната и да не получите гадене, повръщане, болка или проблеми със изпражненията, не забравяйте за двойна порция зеленчуци с див ориз. Фибрите носят дълготрайното засищане и ще помогнат на тялото да извлече максимална полза от зърната на ориза.
- Най-добрите течности за готвене на див ориз са кокосовото мляко или пилешкият бульон. Те ще разкрият и ще допълнят добре изключителния вкус на ориза.
- Дивият ориз се съчетава добре с почти всички храни. Създайте свои собствени уникални композиции и използвайте зрънцата като празно платно за нови кулинарни шедьоври.
Винаги се опитвайте да охладите ястието до стайна температура преди сервиране. Охладеният ориз придава по-богат аромат и абсорбира отлично вкусовете на съпътстващите го храни.
Рецепта за пудинг с див ориз
Хранителна стойност (на порция готов пудинг)
Калорично съдържание – 302 ккал;
- Белтъчини – 3,9 г;
- Мазнини – 15,1 г;
- Въглехидрати – 38,1 г.
Ще ви трябват:
- див ориз – 200 г;
- захар – 100 г (може да се замени с мед, сироп от йерусалимски артишок/агаве или друг подсладител);
- кокосово мляко – 400 г.
Пригответе тенджера или друг подходящ съд, изсипете ориза и напълнете съда с филтрирана подсолена вода. Нивото на водата трябва да е с един пръст над нивото на ориза.
Оставете течността да заври, след което намалете котлона и гответе на слаб огън под плътно затворен капак.
Средно време за готвене е 30 минути
След 30 минути добавете подсладителя и 250-300 милилитра кокосово мляко в тенджерата.
Оставете сместа да заври на силен огън, като разбърквате от време на време. Течният компонент трябва да се сгъсти, а оризът да се сготви докато стане мек. Уверете се, че оризът не се разпада и не става безформен.
Времето за готвене може да варира от 20 до 30 минути
Следете състоянието на ориза, тъй като зърното е най-важният компонент на ястието.
Свалете приготвения кокосово-оризов десерт от котлона и го оставете някъде, така че съдържанието на тенджерата да „достигне“ стайна температура.
Средно 30-40 минути са достатъчни, за да се охлади оризът (+ периодично разбъркване)
Сложете охладения пудинг в купички или други удобни дълбоки съдове и залейте с останалото кокосово мляко. Пудингът може да се украси с горски плодове, ядки, кокосови люспи и всякакви други подходящи за целта украси.
Див ориз противопоказания за употреба
Както вече стана ясно, дивият ориз няма директни противопоказания. Необходимо е да се следи дозировката на продукта и правилно да се „впише“ оризът в ежедневната диета. Прекомерната консумация на див ориз може да причини запек, остри пронизващи болки в корема, гадене/повръщане. Малка шепа ориз (която се побира в дланта ви) на ден ще бъде напълно достатъчна, за да си набавите необходимите хранителни вещества и да осигурите дългосрочно насищане на организма.
Не забравяйте да комбинирате и консумирате продукта правилно. Сервирайте старателно сварения или пържен ориз с много фибри (предимно зеленчуци, по-рядко плодове). Най-добре е да консумирате див ориз за закуска, за да се превърне калорийното му съдържание в енергия, а не в мастни депа.
Източник: www.verywellfit.com
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!