Евкалиптово масло: 20 лечебни свойства и употреба

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Съдържание скрий

Евкалиптово масло, чиито свойства и употреба мнозина свързват с периода на настинки, всъщност има много други полезни за ежедневието свойства

евкалиптово масло

На първо място, евкалиптово масло е професионален козметолог. Знаете ли, че компонентите на този биологично активен концентрат ефективно почистват порите на кожата, ускоряват клетъчната регенерация и подмладяват? Но това не са всички ползи от приложението на евкалиптово масло.

Какво е евкалиптово масло

Евкалиптовото масло е миризлива течност, биологично активен концентрат, който се получава от листата на дървета под общото наименование „евкалипт“, латинското наименование Eucaleptus. Растението расте най-добре сред тропически климат. Качеството на етеричното масло зависи от това как е получен екстрактът.

Евкалиптово масло се получава чрез парна дестилация, като най-високото качество се различава от по-ниското по повишената концентрация на цинеол, цитрал или цитронелал.

Евкалиптово масло: как изглежда?

То е:

  • прозрачно;
  • с лека консистенция;
  • мирис – на камфор, балсамов, леко дървесен, смолист, ментов.

Евкалиптово масло се получава от кората и листата и се използва за производство на мехлеми и сухи лекарствени препарати (прахове, таблетки, пудри, талкове). За приготвяне на тинктури и чайове са необходими прясно набрани листа от евкалипт. Евкалиптовото масло и съставното му брашно често се използват като основни компоненти в различни аерозоли, мехлеми и дори води за уста.

Химичен състав

Този раздел ще разкрие тайните на антивирусния ефект върху тялото, тъй като едно етерично масло се различава от друго само по компонентния си състав. Именно благодарение на наличието на определени химикали едни фитоесенции миришат на рози, други на карамфил, а трети на камфор. Въпреки тази разлика, дори не много приятно миришещото етерично масло от пачули е афродизиак, а палмарозата стимулира мозъчната дейност.

Най-ценният компонент в листата на растението евкалипт е етеричното масло

В различните видове растителни суровини има от 0,3 до 4,5% от това миризливо вещество. 80% от маслото е цинеол. Веществото има химическо наименование – моноцикличен терпен (ментанов оксид). В чистата си форма това е течност със силен, остър вкус, чиято миризма е подобна на аромата на камфор. Интересното е, че след изсушаване на свежите листа количеството на етеричното масло леко намалява.

Ефектът се засилва от присъстващите в евкалипта феландрен и пинени, които също ускоряват клетъчната регенерация, тоест те са незаменими в борбата със стареенето.

Както вече разбирате, специфичният аромат на евкалиптово масло отразява неговия богат химичен състав и изразени антисептични свойства.

Освен цинеол, листата съдържат танини, кумарова киселина, галотанини и канелена киселина. Суровините са богати на полезни микроелементи, съдържат аромадендрени, фитонциди, терпентиново масло, феландрен и витамини.

Съдържанието на основния компонент зависи от вида на растението. И така, от 20 кг пресни листа от евкалипт се получава един литър течен етер.

Евкалиптово масло полза

евкалипт цвят
Евкалиптовото дърво има красиви цветове

Започваме този раздел с най-лесния и най-ефективен начин за използване на евкалиптово масло – ароматерапията. Всъщност, не бива да се изненадвате, че когато попадне в тялото през дихателната система, точно това природно лекарство ще ви отърве от настинки и вируси. Учените отдавна се опитват да докажат този ефект и едва сега, благодарение на десетилетия изследвания, светът научи със сигурност: миризмите действат чрез лимбичната система върху цялото тяло. Ето защо ще получите максимална полза от лесното използване на евкалиптово масло.

Какви други ефекти можете да очаквате от лечението с ароматерапия и евкалиптово масло:

  • намален сърдечен ритъм;
  • нормализиране на кръвното налягане;
  • устойчивост на стрес;
  • бодрост;
  • повишен емоционален фон;
  • повишено либидо;
  • подобряване на работата на дихателната система;
  • повишена концентрация;
  • подобрена производителност.

Колкото и да е странно, евкалиптовото масло, със своя подчертан балсамов и приятен аромат, е и афродизиак. То ви успокоява по един приятен, но не и сънлив начин, помага ви да почувствате незначителността на належащите проблеми, ефективно се бори с всяка негативност и ви настройва положително.

ВАЖНО. Евкалиптовото масло е верен спътник на тези, които имат нужда да се ободрят, дори ако навън вече е нощ. Не трябва да се използва преди сън, в противен случай безсънието ви е гарантирано.

Препаратите с евкалипт, приготвени от сухи листни суровини, имат следните видове ефекти:

  1. Антисептично и бактерицидно. Органичните въглеводороди ароматендрен и феландрен, в контакт с кислородни молекули, образуват озон. Той унищожава много патогенни бактерии в тялото и върху кожата, включително мутирали форми, които са устойчиви на антибиотици.
  2. Антипаразитно действие. Евкалиптът е способен да унищожава хелминти и се използва за изгонване на паразити, ефективен е и срещу възрастни и яйца.
  3. Успокояващ и аналгетичен ефект, включително болка, причинена от спазми.
  4. Веществата, съдържащи се в евкалипта, нормализират производството на инсулин от панкреаса, което помага за намаляване на кръвната захар.

Фармацевтични продукти на базата на евкалипт

Фармацевтичната индустрия произвежда широка гама от хранителни добавки, които включват суровини и екстракти от евкалиптови листа. Те се продават без рецепта.

Боринал – пастили с евкалипт, джинджифил и мента за гърло и при кашлица

евкалиптово масло

Пастилите Боринал съдържат евкалиптово, ментово и джинджифилово масло. Улесняват дишането, успокояват гърлото и отпушват носа. Предписват се и като антибактериално средство при инфекция с бактерии, устойчиви на антибиотици.

Боринал – пастили с евкалипт, джинджифил и мента се предписва перорално при фарингит, бронхит, болки в гърлото, ларингит. Освен евкалипт, джинджифил и мента Боринал – пастили съдържа и ментол. Ментолът има „охлаждащо“, антисептично действие, екстрактът от евкалипт унищожава патогените в устата и гърлото, а също така има противовъзпалителен ефект. Продуктът намалява кашлицата и болките в гърлото. Боринал-пастили е ефективен и при трахеит. Пастилите могат да се използват за омекотяване на гласните струни преди дълги изпълнения пред публика.

Хлорофилипт

Препаратите от групата на хлорофилипт се произвеждат на базата на екстракт от Eucalyptus globulus.

Лекарствата се предлагат в следните форми:

  • маслен разтвор за локално приложение;
  • таблетки за смучене;
  • спиртна настойка.

Активната съставка на препаратите е екстракт от листа на евкалипт глобулус.

Масленият разтвор на хлорофилипт съдържа 2% екстракт от евкалипт и се използва за лечение на ерозия на шийката на матката. Лекарството се използва чрез напояване на памучни тампони с масло и поставянето им във влагалището. Лекарството смазва шийката на матката и ерозираните области.

Алкохолната тинктура хлорофилипт съдържа 1% екстракт от евкалипт. Лекарството е предназначено за перорално приложение; предписва се и като средство срещу стафилококи и микроорганизми, устойчиви на антибиотици. Продуктът има противовъзпалителен ефект. Лекарството не се предписва на пациенти под 18-годишна възраст.

Алкохолна тинктура от евкалипт

Тинктурата е зеленикаво-кафява течност с мирис на алкохол и евкалиптов етер. Екстрагентът на лекарството е етилов алкохол (70%). Разтворът се приготвя чрез вливане на 200 грама сухи листа от евкалипт в 1 литър етанол.

За да се предотврати разлагането на основния компонент от слънчева светлина, тинктурата се произвежда в бутилки от тъмно стъкло, опаковани в картонена кутия. Лекарството се използва за парни инхалации, вани, приготвяне на мехлеми и козметика. Инхалациите не се правят на деца под 3 години.

По-добро антимикробно действие

И така, знаете ли, че в медицината, или по-скоро във фармакологията, има дори вид сравнение на обикновеното евкалиптово олио с лекарства по отношение на антимикробната активност. Вече писахме по-горе за неговия уникален химичен състав, благодарение на който евкалиптовото масло понякога се предписва дори и вътрешно. Разбира се, това трябва да се прави с изключителна предпазливост, но внимателното приложение ще помогне:

  • да се отървете се от нежеланата чревна микрофлора;
  • за премахване на неприятната миризма от устната кухина;
  • ще повиши имунитета;
  • ще намали апетита.

Вътрешната употреба е строго ограничена от противопоказания, но за козметичните процедури има по-малко ограничения, тъй като продуктът е подходящ за всеки тип кожа и коса.

Благодарение на изразеното антибактериално действие, евкалиптовото масло може да действа като антисептик за ръце, премахва пъпки и акне, ефективно се бори с гнойни прояви, подпомага заздравяването на рани и облекчава мускулните болки. Продуктът се използва и за борба с белези и разширени вени.

Евкалиптово масло възстановява силно увредената структура на ноктите и косата, улеснява разресването, премахва пърхота, намалява косопада, има благоприятен ефект върху растежа на къдриците, а употребата му в ежедневието насърчава:

  • елиминиране на неприятни миризми и разяждащи замърсители;
  • отблъскване на летящи и пълзящи насекоми;
  • дезинфекция на повърхности.

Както можете да видите, евкалиптовото масло има много полезни свойства, поради което продуктът заслужава специално внимание.

Евкалипт за жени

Инфузиите от сух евкалипт се използват успешно при лечението на ерозия на шийката на матката, ендометриоза и ендометрит. Приемат се през устата и се използват външно като антисептично и лечебно средство. Тампоните се навлажняват с лекарствен разтвор и се вкарват (поставят) във влагалището.

Продуктите на базата на евкалипт са ефективни при лечение на цистит и пиелонефрит. Може да се избърше кожата с инфузия от евкалипт, за да се отървете бързо от пигментацията на лицето след раждането.

За мъжете

Антимикробните свойства на евкалипта позволяват използването на инфузии от това растение при възпалителни и хронични заболявания на мъжките полови органи. Това са остър и хроничен простатит и други патологии, причинени от патогенни бактерии.

По време на бременност

Официалната медицина не разполага с данни за ползите и вредите от евкалиптовото масло и лечебните напитки върху тялото на бъдещата майка. На опаковките с растителни суровини производителите посочват, че употребата на лекарствата или хранителните добавки не се препоръчва за бъдещи майки. По-добре е да се консултирате с гинеколог по този въпрос.

При кърмене

Производителите не препоръчват евкалиптови съединения и масла за кърмещи майки. Това се дължи на недостатъчно познаване на ефекта на естерите и другите активни вещества върху човешкото мляко и детето.

Не е проучено какви вещества могат да проникнат в кърмата. Ето защо по време на кърмене е по-добре да избягвате лекарства и хранителни добавки на основата на евкалипт.

Евкалипт за деца

Лекарствените продукти с евкалипт не се предписват на деца под 2 години. Това се отнася не само за прием на лекарствата вътрешно, но и за външна употреба. За деца на възраст над 2 години употребата е възможна само при липса на алергична реакция. Когато приготвяте инфузии и приемате продукти с евкалипт през устата, трябва да следвате препоръките на производителите.

Евкалиптово масло при отслабване

евкалипт плод
Плодчетата на евкалипта са с интересна форма

За хората, които искат да отслабнат и страдат от глад, евкалиптовото масло ще помогне да не са в плен на лошия навик да похапват по всяко време. Острата миризма на евкалиптово масло потиска неустоимото желание да хапнете нещо. Това е чувството на глад, което причинява отказ от диета и сривове, след което излишните килограми се връщат. Ароматът на евкалиптовото масло помага за потискане на „психологическия глад“, когато стомахът ръмжи при вида на красива торта, бухнали кифлички и сладолед. Ако вдишвате миризмата на евкалиптово масло преди хранене, апетитът ви ще намалее и няма да преяждате.

Противопоказания за употреба

Препаратите на базата на суровини от евкалипт не могат да се използват, ако сте алергични към този продукт. Забраната важи не само за лекарствените продукти, но и за козметологията и кулинарията. Алергичните реакции при външна употреба се проявяват под формата на обрив, зачервяване, сърбеж и общо неразположение. При поглъщане могат да се появят гадене, повръщане, световъртеж, обрив и зачервяване на кожата и подуване.

Листата и маслото от евкалипт са противопоказани за инхалация при магарешка кашлица, бронхоспазъм и бронхиална астма. Тези продукти не са предназначени за употреба при деца под 24 месеца.

Лечение с евкалипт не трябва да се провежда при хора подложени на химиотерапия, такива с диагноза епилепсия, тежки бъбречни заболявания, чернодробни болести и често високо кръвно налягане.

Въпреки че препаратите на основата на евкалипт са класифицирани като хомеопатични лекарства, те не могат да се комбинират с други лекарства. Няма проверени данни за взаимодействието им с етерични масла и други активни вещества.

Продуктите с евкалипт трябва да се използват на курсове с продължителност 2-3 седмици. По-продължителната употреба може да доведе до непоносимост към евкалиптовото масло от организма (проявяваща се под формата на повръщане, диария).

Как да изберем евкалиптово масло

Евкалиптовото масло е продукт с изключителна популярност и вероятно много от нас смятат, че трябва да го търсим в аптеките. Но онези, които са успели да проучат този въпрос, ще кажат друго. Факт е, че на пазара на ароматни масла има много фалшификати, колкото и странно да изглежда. Фитоекстрактите се получават чрез парна дестилация с много ниски добиви. Следователно, веднага става ясно: продуктът не може да бъде твърде евтин.

За най-педантичните купувачи има правило: ако искате да разберете какво точно има вътре в опаковката, изпратете проба за лабораторно изследване. Въз основа на хроматографския профил експертите ще направят заключение за качеството на евкалиптовото масло.

Но, ако не ви се занимава, напълно е възможно да намерите най-доброто сред масата стоки, просто обърнете внимание на следното:

  • под капака има защитен пръстен;
  • обем на бутилката до 10 милилитра;
  • латинско наименование на етикета;
  • метод на производство: парна дестилация;
  • в състава пише „100% натурално евкалиптово масло“.

И дори пълното представяне на изброената информация не служи като гаранция. Продукт, на който пише „козметично“ или просто „етерично“ масло, всъщност ще бъде напълно различен от това, което искате да закупите.

След отваряне бутилката трябва да се съхранява на хладно място, далеч от пряка светлина. След изтичане срока на годност евкалиптовото масло не трябва да се използва, тъй като може да съдържа опасни разпадни продукти.

Евкалиптово масло приложение

Евкалиптовото масло се използва за производството на сапун, в парфюмерията, козметологията, масажа, народната медицина, ароматерапията, борбата с целулита, бита и други области от живота на хората.

Поради факта, че етеролът съдържа феландрен, който стабилизира миризмите на човешкото тяло, тази нотка действа като стабилизатор във всеки състав. Ако не сте любител на сложните аромати, спокойно можете да използвате фитоесенцията в чист вид. Капнете малко евкалиптово масло върху парче плат и го носете със себе си, като така ще можете да ароматизирате и чантата.

Ако желаете, можете и сами да си направите парфюм. Ще ви трябва 95% спирт, херметически затворен стъклен съд и всякакви аромати, които отговарят на вашия вкус. Вземете 20 милилитра спирт и добавете 5 капки етерични масла. Покрийте с капак и поставете в хладилника за две седмици. След 14 дни ще получите най-автентичния парфюм.

При производството на сапун евкалиптовото масло се използва, за да придаде на сапуна антибактериален ефект и дълготраен аромат

При масаж евкалиптовото масло се прилага в смес с базови масла. Облекчава мускулните болки, релаксира, предотвратява запушването на порите на кожата и затопля.

В ароматерапията евкалиптово масло се използва за дезинфекция на въздуха в помещенията, отблъскване на насекоми и създаване на романтична атмосфера на закрито. Методите на употреба са изключително лесни: ако имате ароматна лампа, капнете 5-6 капки за стая от около 15 квадратни метра. Ако няма ароматна лампа, вземете влажна гъба, капнете същото количество и поставете мократа гъба върху парното.

Ароматните бани ще ви помогнат да се отпуснете след тежка работна седмица, да получите сила и да забравите за проблемите и тревогите. Процедурата се препоръчва и за облекчаване на ставни и мускулни болки.

Всичко е много просто: вземете голяма чаша топло мляко, добавете супена лъжица натурален мед, 1 чаена лъжичка морска сол и пет капки евкалиптово масло, разбъркайте всичко. Изсипете сместа в топла вода и се потопете за 10 минути. Сесията може да служи като подготвителна стъпка за антицелулитни процедури. След това, за да направите кожата гладка и равна, можете да добавите евкалиптово масло към вашия скраб. Това ще засили затоплящия ефект. Добре ще е ако след процедурите имате възможност да се затоплите, като се облечете добре или се завиете под топла завивка. Не бива обаче да се изпотявате.

За битови нужди продуктът се добавя към водата за почистване на подове. За да отблъснете различни видове насекоми, капнете евкалиптово масло върху малки гъбички и ги поставете в близост до техните местообитания.

Евкалиптово масло в народната медицина

евкалиптовото масло

  • за бързо зарастване на рани – втрийте, смесено с всяко основно растително масло в съотношение 1 капка на 1 супена лъжица;
  • болки в ставите – студени компреси или обтриване с изфузия – маслото се разтваря в топла вода в съотношение 2-3 капки на чаша вода;
  • лош дъх, стоматит, кървене – изплакване на устата (1 капка/1 чаша преварена вода);
  • кашлица, хрема – студен тип инхалация, при която 4 капки се поставят върху салфетка и се вдишват най-малко 5 минути, или горещ тип, когато 1 капка се капва в чаша вряща вода и изпаренията се вдишват в продължение на 5 минути;
  • екзема, псориазис – обтриване с инфузия от топла вода и не повече от 2-3 капки масло от евкалипт;
  • папиломи, брадавици, гъбички по ноктите – точково приложение.

Евкалиптовото масло се приема през устата, като 1 капка (не повече!) се капва в чаша вода или чай и се изпива на гладно.

Евкалипт и евкалиптово масло за здрава коса и чиста кожа

В „направи си сам“ козметологията активно се използват домашни и фармацевтични препарати на базата на суровини от евкалипт. Подходящи са за грижа за проблемна кожа и коса.

Лосион за лечение на акне

Този лосион е чудесен за изсушаване на мазната кожа и акнето. За приготвянето на продукта се нуждаете от евкалиптово масло. Ще ви трябва и масло от чаено дърво, прясно изцеден лимонов сок (2 супени лъжици), масло от гроздови семки.

Изстискайте лимонов сок в малка чаша и го прецедете през няколко слоя марля (или плат). Процедурата се повтаря, докато в сока не останат люспи или частици филм, покриващ резените. С помощта на пипета добавете по 2 капки от всеки вид масло.

Лосионът се използва два пъти на ден. Кожата се избърсва за първи път сутрин, след измиване. След 10-15 минути, ако кожата е опъната, съставът се измива с хладка вода. Процедурата се повтаря вечер, преди лягане.

Каутеризиране на акне

Евкалиптовото масло се използва за точково лечение на акне. Потопете памучен тампон в масло и го нанесете върху пъпката. Не е необходимо да се намазва цялата кожа с продукта, нанася се точково, само върху върха на пъпката. Под въздействието на етера, пъпките бързо изсъхват и изчезват.

Подмладяваща маска за старееща кожа

Към един белтък от яйце добавете половин чаена лъжичка евкалиптово масло и същото количество рициново масло. Сместа се разбива старателно и се нанася върху лицето на равномерен слой. Задръжте маската за 6-8 минути, след което измийте с вода със стайна температура.

Белтъкът перфектно тонизира стареещата кожа, а маслата омекотяват добре. Екстрактът от евкалипт подхранва кожата с органични киселини и микроелементи.

Маска от извара и мед за нормална кожа

Този вид маска успокоява и подхранва кожата с нормално съдържание на мазнини. В малък съд се смесват мед, прясна извара, намачкана на хомогенна каша, и запарка от евкалипт. Съставките се вземат в равни количества и се смесват добре. Маската се нанася върху лицето и се оставя да действа за 20 минути. След това изварата и медената маса се измиват с вода при стайна температура.

Маска с хлебна мая за мазна кожа

Малко пакетче мая се разрежда с топла отвара от евкалипт (до консистенцията на заквасена сметана) и към пастата се добавя лъжица нискомаслен кефир. Маската се нанася на дебел слой и се оставя докато изсъхне, като това става ясно когато кожата започне да се опъва. Отмива се с хладка или топла вода.

Вместо квас можете да използвате ръжен хляб, напоен с отвара от евкалипт. Тази маска не създава силен стягащ ефект.

Лесен начин да подобрите състоянието на косата с масло от евкалипт

Малко количество шампоан, необходимо за измиване на косата, се поставя в чаша. След това добавете 4-5 капки евкалиптово масло и го смесете с шампоан. Ползва се за измиване на косата. Шампоанът с евкалипт е ефективно средство за подхранване и заздравяване корените на косата.

Изплакване с отвара и инфузия от евкалипт

Изплакванията с евкалипт се правят след измиване с шампоан, веднъж седмично. Ако процедурата се извършва редовно, косата става копринена, еластична и гъвкава. Отварата и инфузията трябва да се приготвят непосредствено преди процедурите за баня.

Тинктура за укрепване на косата и премахване на мастните секрети

Този продукт се приготвя на алкохолна основа. Поставете сухи листа от евкалипт (може и 2-3 супени лъжици прах от евкалипт) и една супена лъжица захар в литров буркан. Бурканът се затваря и течността се влива в продължение на пет дни, без достъп на слънчева светлина. След това тинктурата се прецежда, налива се в бутилка, съдът се затваря херметически и се поставя в хладилник.

Веднъж седмично третирайте скалпа, като потапяте памучен тампон в тинктурата. След половин час продуктът се измива.

Интересни факти за евкалипта

евкалипт листа

  • Кората на евкалипта съдържа два пъти повече танини от кората на дъба.
  • В Австралия, в региона Gippsland, на планината Baw Baw, расте едно от най-високите евкалиптови дървета в света. Височината му е 99,4 метра. Друг гигантски евкалипт расте на остров Тасмания, близо до река Стикс. Височината на дървото е 98,1 м, възрастта на гигантите се оценява на 350–400 години.
  • Евкалиптовите семена са адаптирани да оцелеят в суровите австралийски условия. Те остават жизнеспособни до 9-10 години, но има случаи, когато семената остават жизнеспособни и след 40-50 години.
  • Много видове евкалипт, когато стволът е повреден, отделят червена гума, която се използва в медицината, готвенето и промишлеността. За да се извлече това вещество, се правят разрези по ствола на дървото, както при събиране на брезов сок. Дъвката се нарича кино (с ударение върху първата сричка). Тази дума е от индийски произход. Дъвката, която излиза, прилича на желе от касис, но след няколко часа изсъхва и става като кехлибар. Основната активна съставка на дъвката е стягащо таниново съединение, кинотананова киселина. Дъвката има остър вкус и се продава под родовото наименование „Australian cinema“.
  • Кино се използва като лекарство за спиране на диарията. Това вещество не се разтваря и не се абсорбира в стомаха, взаимодейства само в долната част на червата.
  • Смляната дъвка се добавя към смес от глицерин, алкохол и вода и се използва за гаргара при болки в гърлото. Австралийските аборигени добавят кино на прах към чая за лечение на настинки. Такива евкалиптови горички, в които стволовете на дърветата отделят смола, в Австралия се наричат ​​„кървави гори“.
  • В Италия се произвежда ликьор от евкалиптови листа. Напитката се счита за лечебна, пие се за профилактика и лечение на фебрилни състояния (интермитентна треска).

Източници: www.medicinenet.com, www.indigo-herbs.co.uk, openagriculturejournal.com, www.healthline.com

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *