Причерняване пред очите: основни причини и методи на лечение

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Със сигурност на всеки от нас се е случвало в даден момент да му причернее пред очите

причерняване пред очите

Причерняване пред очите е неприятно усещане, което може да ви лиши от способността да работите и да се движите нормално за известно време. Често това явление възниква неочаквано, когато станем рязко, и бързо преминава. Понякога обаче се появява внезапно причерняване в очите без видима причина, което продължава известно време. Какво да направите в този случай и как да разберете причината, която провокира това неприятно усещане ще разберете от тази статия на lekuva.net.

Какво е причерняване пред очите?

Причерняване пред очите е симптом, характеризиращ се с временна загуба на зрителна функция.

То може да бъде пароксизмално, епизодично или постоянно. Ако причерняване пред очите се случи за кратък период от време, тогава вероятността от наличието на някакво заболяване е минимална. Не бива обаче да пренебрегвате нуждата от профилактичен преглед при личния лекар, който при необходимост ще ви издаде направление за специалист.

Офталмологът обаче не е специалистът, който ще помогне за решаването на този проблем. Някои лекари, които чуят за такъв симптом, уверено заявяват, че има проблем с кръвното налягане. Хипотонията, която често се предполага, че може да е виновник за това състояние, е ниско кръвно налягане, чиито нива не надвишават 100 на 60 mmHg. Въпреки това, може да има и други причини, заради които едно посещение при лекар няма да е достатъчно.

Причерняване пред очите е преходно краткотрайно усещане за тъмнина, която ни заобикаля. Възниква предимно в резултат на метаболитни нарушения в церебралните тъкани поради анемия, аритмия, артериална хипотония, сърдечни дефекти, мозъчно-съдови заболявания и хипогликемия. Диагнозата се поставя въз основа на резултатите от лабораторни изследвания, ЕКГ, измерване на кръвното налягане, ултразвук на сърцето, доплер, ядрено-магнитен резонанс на мозъка, спинална томография.

Консервативната терапия и възможността за хирургично лечение се определят от онова, което причинява причерняване пред очите.

Видове причерняване пред в очите

Лекарите класифицират притъмняването пред очите на 4 вида:

вазодепресивно причерняване пред очите, което се характеризира с понижаване на кръвното налягане при млади хора;
ортостатично притъмняване на очите, което се получава при недостатъчно кръвоснабдяване на мозъка при промяна на позицията на тялото – от хоризонтална към вертикална;
кардиогенно потъмняване на очите се наблюдава при наличие на сърдечно-съдови патологии;
цереброваскуларно причерняване пред очите, причинено от патологично състояние на кръвоносните съдове на мозъка.

Защо ми притъмнява пред очите?

Анемия

анемия

Намаляване концентрацията на хемоглобина и/или броя на червените кръвни клетки води до по-малко насищане на кръвта с кислород. Съответно, различни органи получават по-малко от жизненоважния елемент. Мозъкът е най-чувствителен към хипоксия. Причерняване пред очите възниква поради недостатъчното снабдяване на церебралните структури с кислород.

Най-честите причини за анемия са:

Намалено съдържание на желязо. Желязото е основен компонент на хемоглобина, който свързва кислорода. Липсата на достатъчно желязо в организма води до намален синтез на хемоглобин и желязодефицитна анемия .

Аномалии на червените кръвни клетки. Промяната във формата и размера на червените кръвни клетки е придружена от нарушаване на способността им да свързват и пренасят кислород. Аномалиите включват: микроцитоза, макроцитоза, сфероцитоза , сърповидни червени кръвни клетки.

Нарушение на хемопоезата. Увреждането на костния мозък се причинява от интоксикация, туморни процеси и йонизиращо лъчение. Еритропоезата се нарушава от липсата на витамин В12 и фолиева киселина.

Разрушаване на червени кръвни клетки. Наследствената хемолитична анемия се причинява от генетичен дефект в мембраната на червените кръвни клетки, водещ до тяхната смърт. Придобитите форми възникват при излагане на механични, химични, физични фактори, водещи до хемолиза.

Загуба на кръв. Причината за остра постхеморагична анемия е масивно кървене от голям съд, наблюдавано при травма, усложнена от стомашна язва или менорагия. Хроничната загуба на кръв се наблюдава при чести кръвотечения от носа, хемороиди, ерозивни и язвени лезии на стомашно-чревния тракт и тумори.

Артериална хипотония

ниско кръвно

Ниското кръвно налягане е придружено от церебрална хипоперфузия. Последното води до причерняване пред очите, световъртеж и затруднена концентрация.

Хипотонията се наблюдава при следните състояния:

Вегето-съдова дистония. Дисфункцията на автономната нервна система води до нарушение в регулацията на съдовия тонус с пароксизми на дилатация и спадане на кръвното налягане. Типична е ортостатичната хипотония, която се появява при внезапен преход във вертикално положение.

Дехидратация. Възниква при недостатъчен прием на течности, повишената им консумация, поради интензивно изпотяване, диария и повръщане. Артериалната хипотония се причинява от намаляване обема на циркулиращата течност. Причерняване пред очите се комбинира със суха кожа и лигавици.

Синдром на последствията от интензивно лечение. Наблюдава се след продължителна интензивна терапия, механична вентилация, парентерално хранене. Наред с притъмняването пред очите се забелязват обща слабост, замаяност, емоционална лабилност и ортостатична недостатъчност.

Неадекватна фармакотерапия. Ятрогенна хипотония възниква, когато се предписват неадекватни дози антихипертензивни лекарства, техните комбинации с други медикаменти, които понижават кръвното налягане, или липса на корекция на дозата по време на лечението. Хипотонията може да бъде причинена от самопредписване на лекарства от пациента.

Сърдечни заболявания

причерняване пред очите-сърце
 

Причерняване пред очите при сърдечни заболявания се причинява от намаляване на кръвоснабдяването на мозъчните съдове поради слабо освобождаване на кръв в кръвния поток. Състоянието настъпва при намаляване на контрактилитета на лявата камера и възникване на нарушения на сърдечния ритъм.

Причините за причерняване пред очите са:

Атриовентрикуларен блок. Забавяне на преминаването на импулса от атриума към вентрикулите води до отслабване на камерната контракция и намаляване на сърдечния дебит. Причерняването пред очите може да предшества припадък.

Предсърдно мъждене. Липсата на координирано свиване на предсърдията и неефективността на тяхната работа са придружени от непълно кръвоснабдяване на вентрикулите и неравномерно освобождаване на кръв в аортата. Пациентите се оплакват от усещане за замъглено зрение, ускорен пулс и прекъсване на сърдечната дейност.

Сърдечни дефекти. Регургитацията на кръвта в диастола с митрална недостатъчност, както и намалената продукция с митрална и аортна стеноза, са причина за недостатъчно кръвоснабдяване на мозъка. Общите церебрални симптоми се комбинират с недостиг на въздух, слабост и кардиалгия.

Миокардит. Възпалителното увреждане на сърдечния мускул с нарушена помпена функция води до сърдечна недостатъчност. Епизодите на притъмняване пред очите се комбинират със задух по време на физическо натоварване, аритмии и субфебрилна температура.

Кардиомиопатия​. Това е миокардно увреждане с невъзпалителна и неисхемична етиология. Включва разширени, хипертрофични, рестриктивни, аритмогенни форми. Протича със задух, бледа кожа, акроцианоза.

Цереброваскуларна патология

Променливата патология на кръвоносните съдове, захранващи мозъка, причиняваща намален приток на кръв към церебралните тъкани, води до тяхното исхемично увреждане. Епизодичното причерняване пред очите възниква в резултат на влошаване на исхемията на структурите на зрителния анализатор.

Възможните причини включват:

причерняване пред очите-мозък

Дисциркулаторна енцефалопатия. Развива се на фона на хронична церебрална исхемия, поради атеросклероза, хипертония и захарен диабет. Характеризира се с намаляване на когнитивните функции, емоционална нестабилност и трептене на „петна“ в очите.

Преходна исхемична атака. Причерняването пред очите е свързано с преходна остра исхемия. Придружено е от цефалгия (много силно главоболие), нарушения на говора, пареза на крайниците и понякога диплопия (двойно виждане). Симптомите зависят от местоположението на исхемичния фокус. След възстановяване на кръвоснабдяването, неврологичният дефицит напълно регресира.

Синдром на вертебралната артерия. Причината за развитието са заболявания на шийния отдел на гръбначния стълб, водещи до компресия и огъване на артерията, преминаваща между гръбначните дъги. Възникналата вертебробазиларна недостатъчност се проявява със замаяност, шум в ушите и нестабилна походка.

Запушване на каротидната артерия. Намаляване на лумена на общата или вътрешната каротидна артерия редуцира интензивността на притока на кръв към мозъка. Причерняването пред очите се провокира от завъртане на главата. Клиниката отбелязва намалена зрителна острота, когнитивно увреждане и хиперсомния.

Хипогликемия

Ниските нива на кръвната захар възникват при липса на въглехидратна храна, намалено производство на контраинсуларни хормони, предозиране на инсулин или хипогликемични лекарства.

Хипогликемията причинява енергиен глад на мозъчните неврони, чиято дисфункция води до притъмняване пред очите, сънливост или възбуда, загуба на координация и затруднения в когнитивната дейност. Тези симптоми се комбинират с мускулни тремори, изпотяване и чувство на глад.

Проблеми с очите

Има обаче и причини за причерняване пред очите, които са пряко свързани с нарушеното функциониране на органа на зрението.

Сред очните заболявания, при които има притъмняване пред очите са:

причерняване пред очите-глаукома
Капките са най-честото лечение при глаукома!

Глаукома. Характеризира се с постоянно или временно повишаване на вътреочното налягане. Често води до нарушени зрителни полета, намалена зрителна острота и загуба на зрителни способности, ако не се лекува навреме.
Далекогледство. При това заболяване човек вижда добре далечни обекти, но зле тези, които са близо. Ако се опитате да гледате малки предмети в близост до вас за дълго време, човек с далекогледство ще почувства умора в очите, дискомфорт и притъмняване.
Късогледство. В този случай е точно обратното – при опит за гледане на предмети в далечината бързо може да настъпи умора, да се появят болка и причерняване пред очите.
Лоша циркулация на кръвта в съдовете на ретината и зрителния нерв, увреждане или възпаление на зрителния нерв, отлепване на ретината. При такива условия трябва незабавно да се консултирате с лекар. Ако лечението не започне в първите часове от началото на заболяването, са възможни сериозни проблеми със зрението, включително и пълна загуба.

Диагностика при причерняване на очите

Първичният преглед на пациенти с оплакване от притъмняване пред очите се извършва от общопрактикуващ лекар. Важно е да се измери кръвното налягане и да се сравнят получените цифри с обичайните показания на пациента. За да се идентифицира патологията, която стои в основата на симптома, са необходими следните изследвания:

Лабораторни изследвания

Клиничният кръвен тест показва намаляване на хемоглобина и червените кръвни клетки, което показва анемия. Изследването на формата на червените кръвни клетки, нивото на серумното желязо, концентрацията на фолиева киселина и цианокобаламин има за цел да изясни вида на анемията. Определяне нивата на кръвната захар е необходимо, за да се изключи хипогликемия.

Изследване на костен мозък

Аспират от костен мозък се получава чрез стернална пункция. Резултатът от микроскопското изследване на намазка позволява да се прецени общото състояние на хемопоетичната функция и по-специално на еритропоезата. Въз основа на промените в миелограмата се диагностицира увреждане на индивидуалната хематопоеза.

Електрокардиография

Необходима е при диагностика на сърдечни заболявания. Открива промени в контрактилитета на сърдечния мускул, нарушения на сърдечната проводна система и нарушения на сърдечния ритъм. За по-подробна диагностика на аритмия се използва ежедневно мониториране на Холтер.

Ехокардиография

При миокардит и кардиомиопатия разкрива промени в размера и формата на сърцето. При сърдечни пороци се диагностицира аортна клапна недостатъчност или стеноза. Сърдечният ултразвук с доплерова сонография се използва за оценка на интракардиални хемодинамични нарушения, недостатъчно кръвоснабдяване на камерите и ретрограден кръвен поток.

Доплер ултразвук на съдовете на шията и главата

Насочен е към оценка на кръвния поток в екстракраниалните съдове и мозъчното кръвообращение. Открива атеросклеротични плаки, тромбоза, вазоспазъм и позволява да се оцени степента на оклузия. Ако се подозира аномалия на съдовата стена, тя се допълва с ангиографско изследване.

ЯМР на шийните прешлени

Налага се, когато притъмняването пред очите е спондилогенно. Диагностицира аномалия на Кимерли, спондилоартроза, остеохондроза, междупрешленна херния и ефекта им върху вертебралната артерия, веществото на гръбначния мозък.

ЯМР на мозъка

Провежда се при цереброваскуларни заболявания, за да се оцени състоянието на церебралните тъкани. Възможно е да се идентифицират области на исхемия, дегенеративни промени и огнища на кортикална атрофия.

Към кои лекари да се насочите за консултация при често причерняване пред очите?

притъмняване пред очите

Ако има притъмняване пред очите, първо трябва да се консултирате с общопрактикуващ лекар. Може да се наложи да се консултирате с кардиолог, невролог, ендокринолог или хематолог.

Лечение

Ако внезапно се появи причерняване пред очите, е необходимо човекът да седне, за да не падне. По възможност тялото трябва да се постави в хоризонтално положение, което подобрява притока на кръв към главата и мозъчното кръвоснабдяване. За да улесните достъпа на въздух, разкопчайте яката на ризата и отворете прозорците в задушна стая. Подсладеният чай помага за намаляване на хипогликемията и осигурява енергийно хранене на церебралните неврони.

Консервативна терапия

Провежда се във връзка с основното заболяване, което е причинило притъмняване пред очите, и съответства на неговата произход. В случай на ятрогенна хипогликемия и артериална хипотония е необходима корекция на текущата терапия. Комбинациите и дозите на лекарствата се избират индивидуално.

Анемия. В зависимост от етиологията изисква предписване на желязо, витамин В12, В9. При хеморагична анемия се използват хемостатични средства, капково приложение на разтвори и инфузии на кръвни продукти. Автоимунната хемолитична анемия е индикация за предписване на глюкокортикостероиди и цитостатици.

Хипотония. При дехидратация е показана инфузионна терапия и лечение на чревни инфекции. При вегетативно-съдов генезис на хипотония с причерняване пред очите се препоръчват вазотоници, адаптогени и рефлексотерапия .

Сърдечна патология. Комплексното лечение е насочено към подобряване на метаболизма на сърдечния мускул и функционирането на проводната система. Терапията включва ангиопротектори, антиоксиданти, анаболи и стимуланти на миокардния метаболизъм. При тежка брадикардия се препоръчват адренергични агонисти; при тахиаритмии се препоръчват адренергични блокери.

Цереброваскуларни заболявания. Фармацевтичните средства, които подобряват мозъчното кръвообращение, са вазодилататори, антиагреганти и ангиопротектори. В комбинация с тях се предписват лекарства, които потенцират метаболитните процеси в нервните тъкани: невропротектори, ноотропи, антиоксиданти.

Хирургично лечение

Извършва се, когато консервативните методи са неефективни в случаите, когато притъмняването пред очите е свързано с лекарствена аритмия, сърдечни дефекти и съдова оклузия. Възможни са следните операции:

Имплантиране на пейсмейкър. Извършва се при тежка брадикардия и AВ блок. След индивидуална настройка апаратът изкуствено генерира нормален сърдечен ритъм и го предава на проводната система.

Радиочестотна аблация. В случай на предсърдно мъждене се извършва по отношение на артриовентрикуларния възел. Позволява да се елиминира източника, който генерира патологичните сигнали, лежащи в основата на аритмията.

Реконструкция на артерии. Показана е при оклузивни процеси на каротидни и вертебрални артериални съдове. Извършва се чрез стентиране, байпас и ендартеректомия.

Операции при сърдечни пороци. Митралната стеноза е индикация за комисуротомия. При клапна недостатъчност и съпътстващи дефекти се извършва протезиране.

Източник: elitplus-clinic.ru

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *