14 причини за загуба на памет: можете ли да ги запомните?

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Загуба на памет, пропуски в паметта, какви са причините? Какво причинява загуба на памет? Какви разновидности има и можем ли да разпознаем симптомите навреме?

загуба на памет

Какво е загуба на памет?

Загуба на памет е тревожен симптом, ако започне да се случва достатъчно често. Всеки от нас попада в ситуации, в които се случват леки пропуски в паметта. Редовната загуба на памет обаче изисква консултация със специалист. В някои случаи, при някои нарушения, процесът е обратим след подходяща терапия.

Паметта е сложно понятие, което обединява няколко човешки способности. Определена част от мозъка е отговорна за всеки, така че загубата на определени умения или спомени за себе си или близки ще покаже на специалиста какъв е проблемът.

Паметта е ключов умствен процес, който ви позволява да натрупвате и предавате опит, да разбирате света около себе си, да се адаптирате към нови условия и обстоятелства. В повечето случаи пациентите на невролози и психиатри се оплакват от проблеми с паметта. Тежестта на нарушенията варира от незначителни функционални нарушения до прогресиращи симптоми. При по-възрастните пациенти влошаването на паметта се дължи на органични промени в мозъчната тъкан. Те водят до трайно когнитивно увреждане и са трудни за лечение – това е намаляване, в някои случаи пълна загуба на съхранение и възпроизвеждане на информация. Заболяването затруднява изпълнението на нормалните работни задължения, въпреки че първоначално влошаването на паметта и промените в поведението са забележими само за най-близките членове на семейството.

Загуба на памет: разновидности

Паметта се осигурява от функционалната активност на всички части на мозъка и включва различни процеси – запаметяване, съхранение (или, обратно – забравяне), разпознаване и възпроизвеждане. Прекъсването на който и да е от тези процеси ще доведе до дефекти в паметта.

Именно борбата срещу забравянето (важен процес, който предпазва мозъка от излишна информация) гарантира запазването на важни данни.

Още два процеса – разпознаване и възпроизвеждане – позволяват „изваждането на повърхността“ на необходимата информация. По този начин загуба на памет се отнася до неспособността да се разпознават или възпроизвеждат данни, съхранявани в мозъка.

С течение на времето може да се появят пропуски в паметта (или амнезия). Ретроградната амнезия се характеризира с невъзможност за запомняне на събития, предшестващи нараняване или заболяване.

Антероградната амнезия

Антероградната амнезия е придружена от загуба на памет за събития, настъпили след заболяването.

Ретроантероградна амнезия

Има и ретроантероградна амнезия (комбинация от първите две) и фиксация , характеризираща се с невъзможност за запомняне на текущи събития.

Конградна амнезия

Ако паметта за събития по време на нараняване или заболяване е изгубена, значи има конградна амнезия.

Какво причинява загуба на паметта?

Учените твърдят, че има много причини за нарушения и загуба на паметта – от банална липса на сън (което е лесно за запомняне) до по-неприятни състояния, чиито източници не могат да бъдат проследени веднага. Ако често започвате да забравяте обикновени неща, или просто се страхувате да не започнете да губите паметта си, поради силен стрес или възраст, ето 14 често срещани вредители на човешката памет.

Липса на сън

Ако не спите достатъчно, става по-трудно да запомните дори познати действия – ресурсите първо се изразходват за най-важните неща.

Второ, сънят укрепва връзките между мозъчните клетки, което спомага за изграждането на дългосрочни невронни връзки.

Трето, по-трудно е да създавате спомени, когато умът ви блуждае поради липса на сън.

Добрата хигиена на съня може да помогне: Стремете се към 8 часа сън на нощ, спортувайте ежедневно, поддържайте редовен график за сън и избягвайте, доколкото е възможно, работа на смени ден-нощ, както и алкохол и кофеин по-късно през деня.

Лекарства срещу паметта

Лекарства, които имат седативен ефект, като сънотворни и транквиланти, могат да отслабят паметта ви и това е очаквано. Но, ето какво: по-малко очевидните виновници, като лекарства за високо кръвно налягане, антихистамини и антидепресанти, могат да причинят същото.

Освен това може да реагирате различно от другите хора на същото хапче или комбинация от лекарства. Уведомете вашия лекар за всички проблеми с паметта, които възникнат след започване на нов курс. Той може да коригира дозата или да предпише алтернативно лекарство.

Диабет и загуба на памет

диабет тип 2

Хората с това състояние са по-склонни да имат проблеми с паметта и още: усложненията на диабета включват риск от деменция. Това е така, защото високата кръвна захар уврежда малките кръвоносни съдове, наречени капиляри в мозъка. Също така е вероятно високите нива на инсулин да увреждат мозъчните клетки. Учените продължават да изследват кое е по-вредно за мозъка: високата кръвна захар или излишъка на инсулин.

Можете да забавите намаляването на паметта, ако се опитате да предотвратите или поне контролирате диабета с лекарства, упражнения и здравословна диета.

Гени на паметта

Гените – наследството, което получаваме от нашите родители – помагат да се определи кога и дали паметта започва да избледнява и колко висок е рискът от деменция. Но не е толкова просто.

Генетиката изглежда играе по-голяма роля при някои видове деменция, отколкото при други, и ген, който засяга паметта при един човек, може да няма ефект при друг.

Как възрастта влияе на паметта?

Паметта има тенденция да се влошава с възрастта. Лекарите го наричат ​​деменция, когато състоянието започне да пречи на ежедневния живот. Броят на хората с болестта на Алцхаймер, най-честата форма на деменция, се удвоява на всеки 5 години след навършване на 65-годишна възраст.

Но не всяко увреждане на паметта показва появата на деменция. Общи неща като диета, упражнения, социален живот и контролиране на диабета, хипертонията и сърдечно-съдовите заболявания също са важни.

Цереброваскуларен инцидент

инсулт

Инсултът забавя или напълно блокира притока на кръв към част от мозъка. След това увредената мозъчна тъкан може да затрудни мисленето, говоренето, запомнянето или концентрацията. Това състояние се нарича съдова деменция. Такива последствия могат да започнат и след поредица от микроинсулти.

Фактори, които увеличават риска от инсулт, като високо кръвно налягане, сърдечни заболявания и тютюнопушене, също могат да причинят този тип деменция.

Тютюнопушене и загуба на памет

Това е тъжен факт: пушенето изглежда свива частите от мозъка, които ви помагат да мислите и запомняте неща. Увеличава и риска от деменция, тъй като оказва негативно влияние върху стените на кръвоносните съдове и способността им да се стесняват и разширяват.

Освен това, пушенето определено увеличава риска от инсулт, който може да увреди мозъка и да причини съдова деменция. Като цяло, ако искате да запомните всичко по-добре, откажете цигарите.

Болести на сърцето и кръвоносните съдове

Холестеролните плаки, които се натрупват в артериите, забавят притока на кръв към мозъка и други органи, състояние, наречено атеросклероза. Атеросклерозата пречи на органите да получават необходимото количество кислород и хранителни вещества, което може да затрудни ясното мислене и запомнянето на нещата.

Атеросклерозата също така може да доведе до инфаркт или инсулт. Учените от университета Макгил свързват всички патологии на сърцето, включително аритмиите, с риска от развитие на деменция.

Високо кръвно налягане

Това състояние се нарича хипертония и силно се подценява от пациентите. Лекарите наричат ​​хипертонията „ тих убиец “: нейните симптоми често не са изразени, освен в периоди на хипертонична криза, а високото кръвно налягане постоянно причинява щети.

Хипертонията увеличава риска от проблеми с паметта, включително загуба на памет и деменция, тъй като уврежда малките кръвоносни съдове в мозъка. Това може да доведе и до други състояния, като инсулт, които причиняват пропуски в паметта.

Хората, които контролират кръвното си налягане чрез диета, упражнения и лекарства, могат да забавят или дори да предотвратят намаляването на мозъчната функция. Запомнете: лекарствата, предписани за високо кръвно, трябва да се приемат постоянно!

Депресия и тревожност

пропуски на паметта-алкохолизъм

Често може да бъде по-трудно да се концентрирате или да си спомните разни неща, ако сте тревожни или депресирани. В допълнение, депресивните и тревожни разстройства също имат по-висок риск от деменция, въпреки че учените от Университета на Източна Австралия, които са открили всичко това с помощта на няколко проучвания, все още не знаят защо точно се случва това.

Консултирайте се с професионалист, ако тревожността или депресията ви пречат да се насладите на нормалното ежедневие, или ако ви обсебват мисли за самонараняване и самоубийство. Терапията и лекарствата помагат.

Травма на главата

Удар в главата (травматично увреждане на мозъка) може да повлияе на краткосрочната памет. Може да забравите за срещи или да имате проблеми да си спомните какво сте направили днес. Почивката, лекарствата и медицинската рехабилитация помагат за възстановяването.

Но повтарящите се удари по главата, като например при бокс или футбол, увеличават риска от развитие на деменция по-късно в живота. Посетете лекар или се обадете на Бърза помощ, ако си ударите главата и след това загубите съзнание, или имате замъглено зрение, или ако се чувствате замаяни, объркани и ви се гади.

Затлъстяване

Наднорменото тегло жеги и пречи на добрата памет. Ако вашият индекс на телесна маса (ИТМ) е над 30 на средна възраст, вие сте изложени на по-висок риск от развитие на деменция по-късно в живота. Носенето на излишните килограми по всяко време увеличава вероятността от сърдечни заболявания, което също води до намалена мозъчна активност и проблеми с паметта. Учените отдавна алармират за наличието на ясна връзка между затлъстяването и когнитивните увреждания.

В допълнение, наднорменото телесно тегло означава повишен риск от отлагане на холестерол в кръвоносните съдове, развитие на диабет тип 2 и като цяло нарушава кръвообращението.

Липса на физическа активност

Редовната физическа активност намалява риска от влошаване на мозъчната функция, проблеми с паметта и деменция. Освен това е доказано, че упражненията подобряват мозъчната функция дори при тези, които вече са диагностицирани с деменция.

Не е нужно веднага да правите маратон или да усъвършенствате скок с прът. Просто излезте и се разходете, плувайте или дори танцувайте по 30 минути през повечето дни от седмицата.

Недохранване

Хранителните дефицити не винаги означават, че човек яде малко. В съвременния свят те по-често показват неправилен избор на продукти с пристрастия в една или друга посока (обикновено към полуготови продукти, готови храни, изобилие от захар и бързи въглехидрати и нездравословни мазнини).

Факт!

Нездравословната диета може да доведе до сърдечно-съдови заболявания, които причиняват мозъчни проблеми, проблеми с паметта и деменция. Например, липсата на магнезий и витамини от група В в храната може да провокира прекомерна тревожност и емоционални колебания – по време на които също е трудно да се мисли ясно.

Ето защо средиземноморската диета, която е доказано полезна за сърцето и кръвоносните съдове, е полезна и за мозъка. Тя се фокусира върху пълнозърнести храни, плодове, зеленчуци, риба, ядки, зехтин и други основни мазнини като авокадо и свежда червеното месо до минимум. Учени от университета в Нюкасъл установиха, че тези, които са избрали този диетичен принцип от 40-годишна възраст, имат 25% намален риск от деменция!

Друга възможна причина за проблеми с паметта и мисленето е „мозъчната мъгла“. Знаем за за нея като следствие от коронавирусна инфекция, но това не е единствената причина.

Други, не по-малко важни причини за загуба на памет

Рязко влошаване на паметта с неуспехи възниква при хипотиреоидизъм , който се причинява от липса на йод в организма.

14 причини за загуба на памет: можете ли да ги запомните?

Дефицит на витамин B 12 и фолиева киселина

Витамин В12 е необходим за регенерирането на миелина, вещество, което покрива нервните влакна и осигурява тяхното функциониране. Разрушаването на миелиновия слой е придружено от забавяне на нервните импулси и увреждане на паметта.

Паметта може да бъде засегната при пациенти, приемащи редица лекарства. Те включват антихолинергици (атропин, скополамин, платифилин, метализир), антидепресанти и антипсихотици. Стероидните хормони имат разрушителен ефект върху мозъчните структури и съответно паметта. Последните проучвания показват, че хората, които приемат стероидни хормони за дълго време (например културисти), имат сериозни проблеми със зрително-пространствената памет. Информацията за отрицателния ефект на стероидните хормони върху паметта също трябва да се има предвид при пациенти с бронхиална астма и артрит.

Тумори и инфекциозни заболявания

Те водят до увреждане на централната нервна система и понякога имат необратим ефект върху паметта. Такива заболявания включват енцефалит и менингит .

Възпалението на мембраните и тъканите на мозъка води до разрушаване на нервните структури и в резултат на това до увреждане на когнитивната дейност, речта и паметта.

Има нарушения на паметта, свързани с възрастта. Обикновено първите признаци на влошаване на паметта се появяват след 50-годишна възраст, което е свързано с отслабване на концентрацията и намаляване на процесите на кодиране на информация. Въпреки това, ако загубата на памет прогресира рязко, може да се подозира по-сериозно заболяване. На първо място, загуба на памет може да възникне при сенилна или сенилна деменция. При деменция настъпва дифузно увреждане на мозъчната кора (например при болестта на Алцхаймер) или подкоровите структури на мозъка (болест на Паркинсон, хорея на Хънтингтън, множествена склероза, енцефалопатия ).

Най-ранният признак на болестта на Алцхаймер е загубата на памет за скорошни събития

Този симптом може по-късно да бъде придружен от говорни и когнитивни увреждания. С напредването на заболяването се развива загуба на фиксация, антероградна и ретроградна памет. Най-дълго време се запазва паметта за събития, случили се преди много време.

При болестта на Паркинсон и множествената склероза човек прекарва много време в припомняне на минали събития или факти. В същото време той бързо се уморява, трудно му е да запомни нова информация или да овладее двигателните умения.

При многократно повторение на нов материал и установяване на семантични аналогии процесът на запаметяване става по-лесен, но изисква постоянно укрепване.

Към кои лекари да се обърнете ако имате загуба на паметта?

Ако влошаването на паметта прогресира, определено трябва да посетите терапевт и да проведете необходимите изследвания. В случай на хормонални аномалии ендокринологът участва в лечението. Ако загубата на памет се дължи на деменция, болестта на Алцхаймер или Паркинсон, е необходима консултация с невролог.

Загуба на памет: лечение

Възстановяването на способността за запомняне и възпроизвеждане на необходимата информация може да бъде труден проблем, понякога не напълно решен. Разбира се, необходима е терапия, насочена към лечение на причинното заболяване (захарен диабет, хипертония, заболявания на щитовидната жлеза). По препоръка на терапевт е възможно да се използват витамини, особено група В, фолиева киселина, ноотропни лекарства и инхибитори на ацетилхолинестеразата.

Какво да направите при пропуски на паметта?

деменция-лечение

Първо, не трябва да се притеснявате, ако възникнат пропуски в паметта поради силно пренапрежение, тревожност или необходимост от асимилиране на големи количества данни. Страхът да не забравите нещо само ще провокира нови случаи на забравяне.

Най-важното нещо, което се изисква в този случай, е способността за концентрация, а за това е необходимо да се преодолее безпокойството.

Ако пропуските в паметта се появяват все по-често без връзка с емоционални преживявания, трябва да се обърне внимание на обучението на паметта. Успехът ще бъде по-висок, ако запаметяването е свързано с положителни емоции и възможност за затвърждаване на придобитите знания с практически умения.

Важно е да запомните, че насищането на мозъка с кислород стимулира неговата работа, така че трябва да отделите време за интензивни разходки на въздух и физическа активност.

По-сериозните терапевтични мерки се избират индивидуално в съответствие с основното заболяване

Обичайните методи на лечение включват фармакотерапия, психотерапия и промени в начина на живот.

Същността на лекарствената терапия при загуба на паметта е да се вземат различни групи лекарства, които трябва да са насочени към елиминиране на основното заболяване. Лекарят предписва различни медикаменти и хранителни добавки за стимулиране на когнитивните процеси, подобряване на кръвообращението и метаболизма.

Психокорекцията е необходима за обучение и възстановяване на паметта

Има специални техники – мнемоника, които са насочени към улесняване на процеса на запаметяване и увеличаване на капацитета на паметта. Като спомагателни механизми се използват усещания, зрителни и слухови образи.

Предотвратяване на деменция и загуба на паметта

Прогресивната загуба на памет може да се забави. Тъй като проявите на заболяването са свързани с нарушаване на невронни връзки, които не могат да бъдат възстановени, е необходимо да се създадат нови. Поради тази причина най-добри резултати от предписания режим на лечение показват тези пациенти, които общуват ежедневно и получават емоции. Забелязано е, че прогресията на заболяването се случва много по-бързо при самотните хора.

Около 20-годишна възраст здравият човек започва да губи неврони

Но мозъкът има функцията да пренасочва клетките си. Следните дейности имат благоприятен ефект върху този процес:

• четене на книги, като ще е добре те да са с различен жанр;

• изучаване на чужди езици;

• нареждане на пъзели, решаване на кръстословици;

• придобиване на нови умения, които не са били използвани преди (шиене, плетене, танци, уроци по музика).

Активният социален живот, който включва постоянна комуникация, е от голямо значение.

Източници: edkar.ru, face-clinic.ru

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *