Редовните пристъпи на главоболие понижават жизнения тонус и пречат на нормалния живот на човека.
Установено е, че обикновените аналгетици обикновено не снемат пристъпите на болката, по-често се налага прилагането на специални лекарства: антибиотици, нестероидни противовъзпалителни, хипотензивни препарати.
Но първо трябва да се постави правилната диагноза, а това може да направи само специалист. Не бива да се лекувате самостоятелно, защото, ако се изясни, че имате мигрена, аналгетиците и нестероидните противовъзпалителни само временно ще купират болката. Истински ще помогнат лекарствени средства от групата на триптаните – противо-мигренозни препарати, които се назначават от лекуващия лекар. Освен това той може да предпише и съпътстващо лечение – психотерапия, рефлексотерапия, иглотерапия, аутотренинг, масаж, физиотерапия и др.
Много важно значение има диетата, редовното хранене, както изключването от менюто на продукти, провокиращи пристъпи на главоболие: шоколад, какао, ядки, цитрусови плодове, домати, целина, бобови, червени сухи вина, шампанско, бира. По принцип здравословният начин на живот е невероятно важен за борбата с главоболието.
Редовното спортуване, липсата на вредни навици и наличието на някакво увлечение допълнително създават положителна емоционална настройка, като по този начин предотвратяват възникването на нови болезнени атаки. Всичко това дава на пациента увереност в утрешния ден и способност да се справи с проблема си. И тогава отново се връща радостта от живота и човек просто забравя за изнуряващото и мъчително главоболие.
Какво помага при главоболие? Вижте тези 3 рецепти!
Главоболието е твърде често срещано оплакване. Възможните причини за появата му са десетки – стрес, недоспиване, обездвижване, нездравословен начин на живот и т.н. Има голям брой обезболяващи средства по аптеките, но вие можете да заложите на народните рецепти, които също помагат. Предлагаме на вниманието ви 3 природни лека, които успешно елиминират главоболието:
1. Джинджифилово масло
Джинджифилът доказано подобрява кръвообращението. Пресен джинджифил хубаво се почиства, след което се настъргва и се изстисква сокът му. Този сок се смесва в съотношение 1:5 с етерично масло (можете да използвате бадемово например) и с него се масажират слепоочията.
2. Инхалации с винен оцет
Смесете равни количества винен оцет и вода. После сварете сместа до кипване. Прелейте я в дълбок съд. С кърпа върху главата и наведени над съда, правете парни инхалации в продължение на 10 минути – бавно вдишване през носа и издишване през устата.
3. Мента върху слепоочията
Масаж с ментово масло малко над слепоочията със сигурност ще ви помогне в борбата с главоболието и ще намали напрежението. За ментата се знае, че има болкоуспокояващи свойства.
Лечение на главоболие с масаж
Няколко вида масаж могат да бъдат полезни за облекчаване на болката от мигренозно главоболие.
Но няма достатъчно изследвания, които да показват колко ефективни или не са тези терапии. Обикновено страдащите от мигрена, които се възползват от масаж го използват като един от компонентите на техния болкоуспокояващ план, заедно с лекарства, промени в начина на живот и така нататък.
Вие може да пробвате някои от следните масажи:
Черепно сакрален масаж (Craniosacral massage)
При този тип терапия вие сте в легнало положение, а терапевтът нежно масажира черепа и скалпа. Това успокоява нервите и намалява болката.
Невромускулен масаж
Тази терапия е известна също като точков масаж. При нея се прилага умерен натиск в тригерните точки на тялото, при което се отпуска мускулутурата. По този начин може да се намали свиването на нервите и това облекчава болката в напрегнатите или претоварени мускули.
Рефлексология
Тази терапия се основава на налягане и масаж на точки на стъпалата на краката. Лечебното изкуство на рефлексотерапията често се използва за облекчаване на стреса и болката. За някои хора, страдащи от главоболие, това е дар от Господ. Този масаж се основава на идеята, че има зони в краката, които отговарят на всички части на тялото. Терапевтите манипулират тези зони, за да въздействат на съответните области в останалата част от тялото.
Масаж с тъканна терапия
Дълбоко тъканните масажи могат да послужат за подобряване на кръвообращението и да спомогнат за намаляване на напрежението в мускулите. При извършване на този масаж масажистът се фокусира върху конкретни области на тялото за облекчаване на болката и освобождаване на стреса.
Акупресура
Техниките на акупресурата се използват за облекчаване на главоболието, като се прилага внимателно натискане с пръст към различни точки на главата. Смята се, че тази терапия може да помогне на страдащите от главоболие за успокояване на напрежението в мускулите и подобряване на кръвообращението. Също се смята, че акупресурата насърчава самолечението на тялото чрез повторно създаване на енергийния баланс. Във всеки случай, тази терапия е безболезнена.
Рецепти за лечение на безсъние и главоболие
Мнозина от нас пазят семейни лечебни рецепти – лесно осъществими и ефикасни. Към тях се добавя опитът на други народи и така откриваме нови свойства на природните продукти, които са чудесни за бързо преодоляване на леки неразположения.
Безсъние
Коктейл за лека нощ
Набавете си няколко билки, които помагат за по-лесно заспиване и за по-дълбок сън.
Кипнете 250 мл вода и пуснете в нея половин ч.л. корен от валериана, половин ч.л. върбинка и 2 шишарки хмел. Свалете от огъня и оставете билките да се запарят за 10 минути. Прецедете.
Пийте по една чаша всяка вечер, 30 минути преди лягане.
Аромамасаж
Сами можете да си направите масаж, който ще ви помогне да прекарате нощта в спокоен сън.
В стъклен флакон смесете 15 мл растително масло от сладък бадем, 15 мл растително масло от жожоба, 5 капки ароматно масло от лайка, 5 капки ароматно масло от лавандула и 10 капки ароматно масло от мандарина. Разтръскайте флакона добре. Когато си легнете, масажирайте свода на ходилата си с получената смес.
Главоболие
Сок от алое
При упорито главоболие опитайте рецепта на базата на безценното алое.
В купичка смесете 50 мл сок от алое и 50 мл масло от пореч. Добавете 3 капки ароматно масло от лавандула.
С тази смес масажирайте слепоочията и тила. Можете също да масажирате цялата глава, като оставите сместа да действа през нощта. На следващата сутрин измийте косата си.
Шумът и светлината усилват главоболието. Още при първите признаци се изолирайте в тъмно помещение и легнете за 15 минути.
Компрес от салвия
Бърз ефект срещу главоболието има компресът от салвия.
Запарете за две минути 5 големи листа салвия с вряла вода. Отцедетеги и изчакайте няколко минути да се поохладят.
Наложете хладките листа върху главата си. Покрийте ги с чиста памучна кърпа и останете така десетина минути.
Главоболие и мигрена – лечение с билки
Независимо колко често страдате от главоболие, правилната комбинация от билки може да осигури облекчение.
Кора от бяла върба
White Willow
Билковият аспирин. Съдържа съединения, наречени салицилати, подобни на активната съставка в аспирина. Билката се използва за облекчаване на всякакъв вид главоболие, особено ако е придружено от треска. В едно от проучванията учените комбинирали кора от бяла върба с моминска вратига за предотвратяване на мигрена. Резултатът бил значително подобряване по отношение на честотата, интензитета и продължителността на пристъпите.
Дозировка – Сварете 1-3 г сушена кора в чаша вода за 5-10 минути; изпийте отварата на 3 партиди в рамките на деня. Ако ползвате готов продукт, спазвайте указанията, посочени в листовката.
Моминска вратига
Tanacetum parthenium
Намалява симптомите и честотата на мигрената. Моминската вратига е най-известната билка за лечение на главоболие и особено на мигрена. Ако се взема на няколко месеца, тя понижава честотата на мигрената, облекчава симптомите й като главоболие, гадене и повръщане и намалява продължителността на пристъпите.
Дозировка – Всеки ден приемайте по 1-2 големи или 3-4 по-малки пресни листа от моминска вратига (по време на или след хранене). Ако ползвате готови продукти, следвайте указанията в листовката. Появата на първите резултати отнема 1-4 месеца.
Масло от мента
Mentha х piperita
Бързо облекчава главоболие. Научно доказано е, че прилагането на ментово етерично масло върху челото и слепоочията е толкова ефикасно, колкото употребата на парацетамол. Това въздействие настъпва много бързо – приблизително 15 минути след нанасяне на маслото се забелязва значително намаляване на болката.
Дозировка – Върху челото и слепоочията се нанася разтвор, съдържащ 1 част ментово етерично масло, разтворено в 9 части спирт (или вода, ако не разполагате със спирт). Процедурата се повтаря през 15-30 минути след началото на симптомите. Внимавайте да не попадне в очите. Комбинираното използване на ментово масло и парацетамол може да подсили действието и на двата продукта.
ВНИМАНИЕ!
При сериозно или често главоболие задължително се консултирайте с лекар.
Моминската вратига понякога причинява алергични странични ефекти, като симптомите се съсредоточават предимно в устата – появяват се афти и свръхчувствителност на езика. Те настъпват най-често при хора, които приемат пресни листа.
Не приемайте моминска вратига, ако получите обрив след контакт с растението или ако сте алергични към сем. Сложноцветни (например цикория, маргаритки, хризантеми, слънчоглед и ехинацея).
Не приемайте кора от бяла върба, ако сте алергични към салицилати (като аспирина).
C изключение на случаите, когато е по лекарско предписание, приемът на кора от бяла върба или моминска вра¬тига не е препоръчителен, ако вземате антитромбоцитни лекарства или антикоагуланти или страдате от заболяване на кръвта.
Ментовото етерично масло трябва винаги да се разрежда преди нанасяне. Да не се използва в близост или върху лицата на деца и бебета.
Приемът на кора от бяла върба или моминска вратига, както и ползването на ментово етерично масло не са препоръчителни по време на бременност и кърмене, освен ако не са по лекарско предписание.
Мигрена или главоболие?
Макар често да използваме думата „мигрена“, за да опишем особено силно главоболие, в медицинската терминология мигрената е определен вид изтощаващо главоболие, което може да е придружено от други симптоми като гадене и повръщане, замъглено виждане или други нарушения на зрението, както и изтръпване или вкочаняване на крайниците. По време на пристъп страдащите от мигрена могат да проявят висока чувствителност към шум и светлина и да пожелаят да се оттеглят в тъмна и тиха стая до отшумяване на симптомите.
Лечение на главоболие и нерви с броеница
Замисляли ли сте се защо броеницата е така популярна сред по-зрялото поколение в нашите географски ширини? Оказва се, че „цъкането” на зърната й е лесно и резултатно лечение!
Броеницата лекува главоболие и раздразнение, твърдят от medikforum.ru. Народните оздравителни практики са проверени от официалната медицина и тя също ги препоръчва като допълнителна терапия. Броеницата има благотворно влияние върху състоянието на нервната система и организма като цяло. Нещо важно: не е задължително да носите класическата броеница! Същата работа ще ви вършат няколко кестена, дребни орехи или добре почистени костилки. Дайте възможност на пръстите да си играят с тези малки предмети, като включвате в играта всички пръсти!
Обикновено броеницата се държи с три пръста – палец, показалец и среден пръст. Активни са палецът и показалецът, които „прехвърлят” зърната. „Броенето” с палеца и показалеца също е лечение – то нормализира ритъма на дишането и облекчава главоболието.
Включването на средния пръст в гимнастиката улеснява контрола върху състоянието на напрегнатост, агресия или депресивно състояние.
Ако в играта с броеница включим безименния пръст, повишаваме устойчивостта на организма срещу външните влияния. Доказано е, че чрез безименния пръст броеницата помага да балансираме усещанията си при резки промени на атмосферното налягане.
Лечение на главоболие с акупресура
Масажирайте с енергични кръгови движения меката тъкан между основата на палеца и показалеца.
Изпълнявайте процедурата в продължение на няколко минути последователно с едната и с другата ръка, докато болката отшуми. Специалистите по акупресура наричат тази зона „точка на отключване LIG4”. Смята се, че тя е свързана с мозъка.
Лекарите различават няколко основни типа главоболие. Тензионното главоболие се причинява от контракции на мускулите на главата и шията и се характеризира с тъпа и постоянна болка. Мигрената е резултат от свиване и разширяване на кръвоносните съдове в мозъка. Тя протича с пулсираща болка, често придружена от гадене и чувствителност към светлина и звуци. Мъчителното клъстърно (групово) главоболие понякога е свързано с тютюнопушене или прием на алкохол. Болките се появяват на групи (клъстъри), следвани от периоди на ремисия.
При тензионно главоболие поставете горещ компрес на челото или на тила. Топлината ще способства за отпускане на напрегнатите мускули. Може да ви прозвучи странно, но ако след топлотерапията сложите на челото си студен компрес от увита в кърпа торбичка лед или замразен грах, много бързо ще облекчите болката. Студът свива кръвоносните съдове и намалява натиска върху чувствителните нерви. Тъй като в някои случаи болката тръгва от областта на тила, наложете компрес и върху мускулите в основата на черепа.
Алтернатива на студения компрес е потапянето на ръцете в леденостудена вода. Задръжте толкова дълго, колкото можете да изтърпите. Докато ръцете ви са във водата, непрестанно отпускайте и стискайте юмруци. Тази терапия действа на принципа на ледения компрес – студът свива кръвоносните съдове.
Обърнете се към лекар, за да ви назначи лечение, ако имате повишена температура, схващане на шията или нарушен говор и дезориентация, особено след удар в областта на главата. Консултацията със специалист е наложителна и в случай, че честотата на пристъпите е над 2 пъти седмично или ежедневно ви се налага да вземате болкоуспокояващи медикаменти.
Лечение на главоболие с ароматерапия
Най-просто казано ароматерапията е използването на етерични масла, извлечени от растенията за физеологични и психологични лечения. Учените са доказали, че може успешно да се лекува главоболие с ароматерапия. Ако сте решили да опитате ароматерапия при лекуване на главоболие, трябва да имате предвид няколко неща.
• Опитайте се да купувате чисти етерични масла.
• Ако приемате лекарства за главоболие, следете за евентуални негативни последици, и ги съобщете на вашия лекар.
• Говорете с Вашия лекар при лечение с ароматерапия, ако страдате от епилепсия.
• По отношение на маслото, то трябва да се съхранява на хладно и тъмно място.
• Купувайте етерични масла, които са защитени от пряка слънчева светлина. Те обикновенно се продават в тъмни и непрозрачни кутии.
• Опитвайте различни масла за да видите, кое ще ви подейства най-добре.
Етеричните масла, които се препоръчват при главоболие са мента, лавандула, джинджифил, евкалипт, розмарин и лайка.
Ето някои рецепти, които много помагат при главоболие:
Смесете 8 капки лавандулово етерично масло, 1 капка етерично масло от жасмин и 1 капка етерично масло от лайка или мента. Тази смес залейте с вряла вода и вдишвайте от изпаренията докато сместа изстине.
Смесете 6 капки мента, 2 капки розмарин и 1 капка евкалипт. Сложете тази смес във ваната и се отпуснете в нея като покриете лицето си с кърпа. Останете така около 15 мин.
Смесете 5 капки лавандула, 5 капки мента и 5 капки евкалиптово масло, добавете една чаша хладка вода. Накиснете една кърпа във тази смес изстискайте я хубаво след това и я поставете на челото и очите. Овлажнявайте кърпата периодично.
Източник:Феномен,Pixabay.com,1tv.ru,zdr.ru,medikforum.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!