Какво помага при алкохолизъм?
Пристрастяванията се изразяват предимно в психически зависимости (например състезателна и хазартна страст, страст към работа, натрапчиво отслабване или неутолим глад с последващо повръщане).
Понятието „пристрастеност“ се използва също и в областта на чувствата, например „страстна ревност“ или „страстен копнеж“. Възможността да се пристрастява се крие в поведението на всеки човек.
Когато към непреодолимите влечения на душата се прибавят и зависимости на организма като алкохолизъм, медикаментозна зависимост или зависимост от наркотици, проблемът с пристрастяването става по-сложен.
Душата и тялото страдат от отнемането и сигнализират за силната потребност от доставка; тялото реагира болезнено на липсата на „веществото“.
Оплаквания – те са свидетелство за това, че вече сте станали зависим от алкохола:
– трябва да изпиете определено количество, за да се почувствувате разтоварен и здрав;
– смятате, че можете да преодолеете трудните ситуации само с алкохол;
– смятате, че можете да понасяте все повече алкохол;
– измествате времето през деня, в което започвате да пиете, все по-напред – ставате неспокоен, нервен и треперещ, ако нямате под ръка алкохол;
– мисълта за следващата предстояща възможност за пиене ви обсебва изцяло;
– тласкан сте от непреодолим вътрешен копнеж, докато не намерите алкохол;
– самозаблуждавате се и криете количеството и постоянството, с което пиете, пред колеги, приятели и познати;
– страдате от безсъние и нарушение на либидото.
„Потайните“ пиячи по-често се откриват по:
– скрити пълни или празни бутилки;
– тайно изпразнени бутилки, запълнени с други течности.
Причини за алкохолизъм
Алкохолизмът е проява на цяла връзка индивидуални, психически и социални условия:
– пиенето се учи. Дали и как пият родителите оказва влияние върху детето. Да пиеш алкохол сред група младежи или в армията може да означава, че принадлежиш към тях, че си пораснал или стремеж да приличаш на своя идеал. От подражанието по спиралата на алкохолизира- нето може да се стигне до хронична злоупотреба;
– алкохолът намалява напрежението и страха. Това отначало полезно действие може да подведе, при проблемни, конфликтни или трудни ситуации отново и отново да се посяга към него;
Риск от заболяване
Извънредно висок в нашето общество. Установено е, че процентът на зависимите от алкохола е много голям. Някои от основанията за това са следните:
– алкохолът явно е лесен и достъпен по цени за набавяне и се радва на висока оценка в скалата на „битовата ни култура“;
– все повече хора живеят сами, много самотно. С това нараства рискът да се търси утеха в бутилката;
– с алкохола изглежда възможно да се „изпият“ личните и служебни напрежения. Такова мигновено решение на проблемите предпочитат предимно мъжете или хората от слабите социални слоеве.
Възможни последици и усложнения
Както за засегнатия, така и за обществото като цяло алкохолизмът носи тежки и широкообхватни последици.
Последици за психиката и ума
– следните промени се срещат при почти всички алкохолици: нарушение на способността за запомняне и на дълговременната памет, понижено внимание, повишена уморяемост, намалена оценъчна способност, еуфория, сменяща се с потиснато настроение и повишено недоверие спрямо околния свят;
– алкохолен делириум:
Засегнатите не съзнават повече къде, кога и в какво състояние са. Получават халюцинации, изпадат в състояние на страх и в същото време са сприхави, еуфорични или глуповати. Без лечение алкохолният делириум продължава най-често от четири до десет дни с нарастваща тенденция за смърт в 15 до 30%;
– синдром на Вернике—Корсаков: Проявява се при три до пет процента от алкохолиците и се изразява в увреждане на нервната система – очните мускули и погледът не могат да се движат съзнателно, походката и изправеният стоеж стават несигурни. Болните алкохолици загубват паметта си и стават неспособни да запечатват нови впечатления. Не могат повече да се концентрират добре и едва се ориентират. Трудно им е да си представят нещо и да го изразят с думи.
Органични последици
– нарушено хранене и витаминен недоимък, тъй като алкохолът доставя по-голямата част от калориите;
– масивни диарии и от време на време кръвоизливи от стомаха;
– възпаление на задстомашната жлеза;
– честите повръщания могат да доведат до дълбоки ерозии на прехода хранопровод-стомах, които в последствие кървят;
– тръпнене на стъпалата и краката, мравучкане по подбедриците, мускулна слабост, болки в краката и несигурност в походката;
– мускулна слабост и атрофия на мускулатурата, особено на бедрата;
– заболяване на сърдечния мускул и впоследствие белодробен застой;
– изразена склонност към инфекциозни заболявания като например белодробно възпаление и белодробна туберкулоза.
Според официалната статистика ежегодно умират от алкохолизъм хиляди хора. Ако към тях обаче се прибавят и тези, които напускат живота в резултат на заболявания, следствие на алкохолизма, стават жертва на катастрофи, причинени от употребата на алкохол, или се самоубиват – цифрата се увеличава многократно.
Социални последици
Алкохолиците често губят своите партньори и приятели. В резултат често се стига до криминални прояви като насилие или задлъжняване. Стопанските последици като изплащане на болнични листове и социални добавки, трудови злополуки или безработица, дефектна продукция и транспортни злополуки още никой не е обобщил в графата „алкохолизъм“.
Профилактика
Грижата на обществото и политиците би трябвало да се насочи към осигуряване на всички хора приспособимост към социалния живот. Предлагане навсякъде на безалкохолни напитки на по-ниски цени от алкохолните питиета. Индивидуална профилактика: да не се приема алкохол в конфликтни ситуации като средство за разрешаване на проблемите и страха.
Необходимост от лекарска помощ
Когато усетите по изброените като оплаквания признаци, че сте станали зависим от алкохола.
Да си помогнем сами
Хората, болни от алкохолизъм, се обединяват в големи групи за взаимопомощ, за да се подкрепят един друг при отвикването.
Лечение на алкохолизма
Ефективно може да е само това лечение, което обръща внимание на медицинските, социалните и психическите аспекти на заболяването и според степента на органичната, духовна или социална зависимост предлага различни опорни точки в конкретния етап на лечение:
– фаза на контакта: В амбулаторни условия се осъществява подготовка на пациента за лечение на алкохолизма. Заедно с болния се обсъждат бъдещите намерения;
– дезинтоксикация: Болничен, „сух“ престой в специализирана клиника, по време на който се контролират симптомите на абстиненция и се третират евентуално появилите се болестни усложнения;
– подготвителна фаза: След дезинтоксикацията започва същинското лечение. С пациента алкохолик се решава дали предстоящата психотерапия да се провежда амбулаторно (при утвърдени лекари), полустационарно (в нощни клиники или терапевтични съобщества) или стационарно (в домове за временно пребиваване или домове за лечение на алкохолици);
– фаза на отвикване: Състои се в интензивно стационарно или амбулаторно психо- или социално терапевтично лечение, което често продължава много месеци;
– последващи грижи и рехабилитация чрез амбулаторно обслужване, организации за взаимопощ или доброволни помощи.
Дългосрочна цел е трайната промяна на досегашното поведение по отношение на алкохола и вграждане отново в нормални социални взаимоотношения. Спори се дали е необходимо да се постигне въздържание „завинаги“, което ще рече никога вече да не се посяга към алкохол, или да се приеме „контролирано пиене“ като необещаваща успех концепция.
Злоупотребата с алкохол може да се излекува с билки
Много често, когато сте в стресова ситуация, посягате към чашката. Когато ви очаква някаква отговорна работа, пийвате малко „за кураж“.
Означава ли това, че страдате от алкохолизъм? Не винаги, но подобни навици, ако не се вземат мерки, могат да доведат и до това.
Според специалистите не алкохоликът, а човекът, който пие, е този, който посяга към чашката в трудни моменти. Но той може да се откаже от пиенето. При него потребността от алкохол не е непреодолима, което е характерно за алкохолизма.
Ако сте обезпокоени, че любовта ви към чашката излиза от контрол, възползвайте се от средствата на нетрадиционната медицина – те ще ви окажат неоценима помощ.
Билколечение
За потискане влечението към алкохола се използват растения, които предизвикват отвращение към него, помагат да се преодолее махмурлука и действат успокояващо и общоукрепващо.
Бреза – пъпките
Изсушените пъпки се посипват с пудра захар и се запалват. След това огънят се гаси и човекът, склонен към алкохолизъм, се навежда над него и диша брезовия дим. След тази процедура му се дава да изпие чаша алкохол – това убива желанието за пиене.
Невен – цветовете
Овес – зърната
В тенджера с обем поне 3 л се сипва до половината непочистен овес. Долива се дo горе с вода и се оставя на огъня да кипне. Вари се на бавен огън 30 минути. Отварата се прелива в друг съд и към нея се добавят 100 г цветове от невен. Съдът се захлупва и завива с одеало за около 10-12 часа. Прецежда се и се взима 3 пъти дневно преди хранене по 200 милилитра. Желанието да се пуши и да се пие алкохол изчезва.
Облепиха – плодовете
Сок. Страдащите от алкохолизъм имат обикновено и В-хиповитаминоза. Сокът от облепиха е незаменимо лекарство за тях. Освен това той е и „бърза помощ“ след препиване.
Пелин – стръковете и листата 4 части
Червен кантарион – стръковете и листата 1 част
Отвара. 2 супени лъжици от добре размесените билки се заливат с 500 мл кипяща вода и след кипване се варят 10 минути на слаб огън. Запарват се 30-60 минути, течността се прецежда и се пие по 1/4 чаена чаша 3 пъти дневно. Предизвиква отвращение към алкохола.
Мащерка – стръковете и листата 3 части
Пипериче – стръковете и листата 2 части
Пелин – стръковете и листата 2 части
Запарка. На 1 чаена чаша вряща вода 1 супена лъжица смес. Запарва се 30 минути и се прецежда. Пие се по 1 чаена чаша 2-3 пъти дневно при силно влечение към алкохола.
Кудзу корен – тази билка е една от най-ранно документираните билки, използвани в традиционната китайска медицина като ефективно натурално средство, подпомагащо отказването от алкохола, тютюнопушенето и възстановяването на организма от вредните им последствия. Кудзу корен ще забави развитието на физическата зависимост от алкохол и никотин, ще намали алкохолната интоксикация и ще отстрани съпровождащата депресия толкова бързо, че ще видите резултатите още след няколко седмици!
Алтернативно лечение на алкохолизъм
Отдавна хората склонни към алкохолизъм са се лекували със настройка от червен кантарион и пелин, което предизвиква силно отвращение към спиртните напитки. Приготвя се така: в бутилка се сипва по 1 супена лъжица от всяка билка /използват се и стеблата и съцветията/ и се залива с 200 грама водка.
Оставя се да престои 7 дни при стайна температура и се прецежда.Щом почувствате непреодолимо желание да се напиете и повече не можете да издържате, изпийте цялата доза наведнъж.При необходимост можете да повторите лечението.
Серетула – растението се използва за лечение на хроничен алкохолизъм, за отвикване от пиене, под формата на екстракт.
Начин на употреба: три пъти по 20 капки или 3 пъти по 30 капки на ден. Лечението със серетула дава много добри резултати.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!