- Паническата атака – какво е това?
- Същност на паническата атака
- Как да разпознаем и да се справим с паническа атака?
- Билкови успокоителни без рецепта
-
Чести атаки: какво да правите по време на паническа атака?
- Как бързо и независимо да успокоите пристъп на паника?
- Как да се успокоите по време на паническа атака?
- Как да успокоим някого по време на паническа атака?
- Как да успокоим дете по време на паническа атака?
- Как да успокоим пристъп на паника преди лягане?
- Как сами да успокоите пристъпа на паника?
- Как да успокоите сърдечната дейност и дишането по време на паническата атака?
- Как да се отървем от паническата атака?
Паническата атака, като реакция на организма, обикновено се появява внезапно, в неочакван момент и на всяко място
Преживявайки поне веднъж такова остро и неприятно състояние, като паническата атака, човек започва да се страхува да не дойде повторно, което води до негативни последици. В душата му се настаняват страх, безпокойство и чувство за безсилие. Освен това много хора смятат, че тази реакция на тялото може да завърши със смърт. Всъщност, единствената опасност от паническата атака е, че тя постепенно води до лошо качество на живот и до социална изолация.
Когато паник атаките се появяват често при човек с хронични заболявания, те могат да влошат протичането им. За да се отървете напълно от пароксизмите на паниката, е необходима компетентна помощ от опитни специалисти. Когато се появят негативни симптоми, е възможно да ги спрете сами. Но такива действия осигуряват само временно облекчение и не заместват пълното лечение.
Паническата атака – какво е това?
Паническата атака е комплекс от симптоми, възниква самостоятелно и се счита за вид тревожно разстройство или придружава други психични разстройства. Проявява се под формата на атака, която преминава в рамките на няколко минути (между 5 и 20). Описани са случаи, които продължават без прекъсване около 2 часа. Понякога това състояние се наблюдава при напълно здрав човек след тежко пренапрежение на нервната система.
Паническата атака се характеризира с появата на силна тревожност без видима причина или след излагане на редица фактори. По време на атаката се появява тахикардия, усещане за буца в гърлото, страх от смъртта, очакване на ужасно събитие, обилно изпотяване и треперене. Често гласът на човек изчезва, слухът и зрението намаляват, появява се задух. При някои пациенти има и неволно уриниране.
Медицинската статистика показва, че приблизително една трета от населението на света изпитва епизоди на паника с различна степен на интензивност. В същото време редовни атаки се наблюдават при 5% от хората, а латентната форма я има при 10%. Епизод на тежка паника е придружен от интензивни чувства, въпреки че не е животозастрашаващ. Най-често се наблюдава при пациенти на възраст от 15 до 40 години
При по-възрастните хора признаците на това заболяване обикновено са по-замъглени, но са придружени от изразена емоционална реакция. При изучаване на медицинската история понякога се оказва, че пристъп на паника при пациент в напреднала възраст е рецидив на заболяването или обостряне на генерализирано паническо разстройство.
Същност на паническата атака
Пристъпът на паника не е нищо повече от реакция на силен страх, който обикновено е необходим като защита, важна за оцеляването. В случай на опасност за живота и здравето, рязкото освобождаване на адреналин и кортизол от надбъбречните жлези позволява на човек „да се бори или да избяга“. В този момент се мобилизират всички сили и се стимулира нервната система. Тялото не може да различи въображаема опасност от истинска, защото човек се държи и чувства по такъв начин, че мозъкът получава сигнал като заплаха за живота.
Сърцето изпомпва кръвта по-бързо, за да достави необходимия кислород и хранителни вещества до органите и тъканите. Мускулният тонус се повишава. Този механизъм е заложен от древни времена, когато е било необходимо да се влезе в битка с враг или бързо да се избяга от див звяр. Но, когато адаптивните способности са нарушени, психическото състояние се променя, настъпва мощен прилив на адреналин без реална нужда да се реагира на опасност. Силното превъзбуждане при липса на активни действия води до паническата атака. Придружава се от усещане за предстояща катастрофа с мисли за смърт или полудяване, учестено дишане с хипервентилация и намаляване на въглеродния диоксид в кръвта.
В пика на атаката, особено когато се появява за първи път, човек не може да се контролира. В този момент той не е в състояние да мисли как да успокои паническата атака. Следните хора са най-податливи на внезапно и силно чувство на страх:
- постоянно стресирани;
- силно преуморени психически и физически;
- с ниска способност за адаптация;
- склонност към преувеличение;
- мнителни и свръхчувствителни личности.
Умира ли се от паническа атака? Не са докладвани смъртни случаи директно от паническа атака. Въпреки това, когато пациентът я развие на фона на тежка сърдечна недостатъчност или бронхиална астма, смъртта е възможна поради влошаване на основното заболяване. Понякога неадекватните действия на човек в момент на паника водят до смърт. Той може да се хвърли под кола или да скочи от прозорец. Но, за щастие, такива случаи са изключително редки.
Как да разпознаем и да се справим с паническа атака?
За да определите дали вие или друг човек имате паническа атака, трябва да обърнете внимание на основните симптоми, които характеризират атаката. В такъв момент обикновено се наблюдава:
- повишен сърдечен ритъм;
- болка или компресия в лявата гръдна кост;
- често, плитко дишане;
- задушаване, липса на въздух;
- треперене на ръцете, краката или цялото тяло;
- замаяност, слабост, световъртеж;
- чувство на пълзене по цялото тяло, изтръпване на пръстите;
- звънене в ушите, притъпяване на слуха;
- повишено производство на пот;
- гадене и повръщане;
- втрисане или усещане за топлина;
- сухота в устата;
- бучка в гърлото, затруднено преглъщане;
- загуба на ориентация в пространството и времето;
- хаотично възникващи негативни и натрапчиви мисли;
- главоболие;
- нарушаване на чувството за „Аз“ (деперсонализация), действията се виждат сякаш отстрани, с едновременна загуба на контрол над тях;
- страх от полудяване или смърт;
- усещане за нереалност на случващото се (дереализация);
- стесняване на възприемането на заобикалящата реалност, изображението на околните обекти се вижда като в тунел или зрението възпроизвежда замъглени и неясни картини.
Ако това състояние се появи при човек за първи път, тогава, в допълнение към общите симптоми, той изпитва силно недоумение и страх, без да разбира какво се случва с него. В този момент е важно други хора да му помогнат. Въпреки това, не винаги е възможно да се постави точна диагноза на паник атака. Това, което обикновено се бърка с пристъп на страх, всъщност понякога е сериозно състояние, което изисква незабавна медицинска помощ – ангина пекторис, инфаркт, бронхиална астма. И в този случай не можете да губите нито минута. Трябва бързо да се обадите на специалист. В противен случай всичко може да свърши много зле.
Билкови успокоителни без рецепта
Всеки знае за магнезиевите добавки, които могат да са в помощ на страдащите от безпокойство. В едно с това си струва да потърсете и други билкови успокоителни, които се предлагат без рецепта. Използват се за лечение на прекомерна възбуда и облекчаване на тревожността. Те подобряват паметта и концентрацията, а също така предотвратяват развитието на деменция. И не на последно място – могат да контролират епизодите на паник атаки, както и да разредят паническите епизоди.
Една от билките, които се използват в състава на билковите хранителни добавки при тревожност и безпокойство е Валерианата. Корените на това растение имат антистресово действие, намаляват уврежданията, причинени от временна хипоксия, подобряват спокойствието и цялостната физическа работоспособност. По време на лечението с Валериана има забележимо подобрение на паметта и други когнитивни функции, което се обяснява с повишаване концентрацията на серотонин във фронталния кортекс.
За лечение на депресия и тревожност се използва и глиицин, който увеличава секрецията на „хормона на щастието” – серотонин. Това е единственият антидепресант без рецепта. Настроението се подобрява 10 дни след приема на хранителна добавка с глицин.
Коя хранителна добавка може да помогне при паническо разстройство?
ПАНИКОЛ е естествена релаксираща формула, която може да облекчи епизодите на паник атаките, безпокойството, честите нервни изблици, прекалената раздразнителност и други. Активните съставки в хранителната добавка ПАНИКОЛ спомагат и за нормализиране на настроението и работата на нервната система.
Комбинацията от аминокиселини и техните хранителни кофактори са формулирани да поддържат нормалното производство и функция на успокояващи невротрансмитери в мозъка. ПАНИКОЛ включва GABA и глицин – две аминокиселини, които насърчават релаксираното състояние на ума, заедно с валериана, за която е известно, че взаимодейства с GABA рецепторите в нервната система.
Как действат активните съставки, за да намалят силата на паник атаките?
ПАНИКОЛ не само ще подобри по естествен начин настроението, но може да насърчи и усещане за спокойствие, като същевременно повишава умствената бдителност. Оптималните нива на глицин, които ПАНИКОЛ доставя, подпомагат детоксикацията чрез увеличаване на производството на глутатион. Така спокойствието, гарантирано от валерианата идва в едно с релаксацията на мускулите и мозъка.
Лечебното трио в една капсула ПАНИКОЛ – GABA, глицин и валериана може да осигури и противовъзпалителни свойства, които да помогнат за възстановяване на централната нервна система. Така че, освен със спокойствие, контрол над емоциите и стреса, ще имате и способности за повишаване на производителността, паметта и когнитивните способности като цяло.
Препоръчителна употреба на ПАНИКОЛ:
- при стрес, пристъпи на паника, безпокойство, истерия, раздразнителност;
- при неадекватна реакция към психични стимули;
- за нормализиране на съня, подобряване на работоспособността и тонуса през деня;
- за нормализиране на кръвното налягане, пулса, намаляване на изпотяването, гадене, световъртеж.
Редовният прием на ПАНИКОЛ ще помогне по време на напрегнат ден да поддържате нормален отговор на стресиращите обстоятелства, без да изпадате в паника, без нервните кризи да сриват не само работоспособността, но и самочувствието ви. Вечер съставките като валериана и глицин помагат за успокояване на ума, отпускане на мускулите и подобряване на качеството на съня.
Как валериана, GABA и глицин помагат при паник атаки?
Добре е да знаете, че комбинацията от активни съставки в ПАНИКОЛ предоставя ползите от валерианата, която помага за облекчаване на безпокойството в нервната система, да взаимодейства с GABA – гама-аминомаслена киселина. GABA принадлежи към невротрансмитерните вещества (т.е. предава сигнали от един неврон към друг). GABA управлява процесите на инхибиране в нервната система и „убеждава” невроните, каквото и да се случи, да останат спокойни. Без GABA мускулите не биха могли да се отпуснат и тялото няма да може да заспи.
GABA предава сигнал за намаляване на мозъчната активност. Произвежда се в мозъка постоянно. Аминокиселината е неразривно свързана с глутамата, който, напротив, стимулира мозъчната функция.
Амигдалата и префронталната кора са отговорни за нашето безпокойство и страх. При хора с повишена тревожност има постоянна хиперактивация на амигдалата.
GABA помага за намаляване на страха и безпокойството чрез намаляване на свръхактивирането на амигдалата.
Има и проучвания върху хора, че GABA помага за подобряване на качеството на съня и намаляване на стреса.
Валерианът помага за освобождаването на гама-аминомаслена киселина (GABA) и забавя нейното разграждане в тъканите. Дори в сравнение с лекарствата за депресия, отпускани с рецепта, той показа добри резултати в експериментите: след 4 седмици от експеримента лекарите отбелязват намаляване на сърдечната честота, кръвното налягане и намаляване на симптомите на тревожност.
Глицинът подпомага производството на серотонин, насърчава мускулната релаксация, понижава телесната температура.
Ако ви удари безпокойство, не бързайте да бягате при лекаря, опитайте се да се справите с ПАНИКОЛ – действието на активните съставки доказва, че хранителната добавка може да работи добре при паник атаки, безпокойство, леки истерии, неврози и други.
Защото най-вероятно лекарят ще ви предпише антидепресанти, които, разбира се, помагат, но това е краен метод, със своите странични ефекти. Научно доказано е, че антидепресантите предизвикват зависимост, подобна на зависимостта от алкохола и цигарите. Затова употребата им трябва да е много внимателна, а избора – прецизен. Всичко това може да ви бъде спестено, ако решите да използвате ПАНИКОЛ.
Чести атаки: какво да правите по време на паническа атака?
Как да се успокои паническата атака, ако не се случва за първи път? Човек обикновено осъзнава състоянието си и вече не се страхува толкова от последствията. Невъзможността да предвиди момента на атака обаче го принуждава да откаже да отиде на театър или да пътува, силно го ограничава и намалява качеството му на живот.
За да предотвратите нови пристъпи на паника, най-добре е да се консултирате с лекар.
Преди паническата атака, и по време на лечението, трябва да спазвате следните правила:
- Избягвайте употребата на всякакви стимуланти и силно действащи вещества (кафе, тонизиращи напитки, включително алкохол, спрете да пушите);
- Работете с вътрешните си мисли. Препоръчва се да водите дневник и да записвате негативните нагласи и след това да добавяте до каква степен те са били оправдани и обективни;
- Правете йога, медитация, дихателни упражнения;
- Научете се бързо да превключвате вниманието си към околните обекти;
- Коригирайте ежедневието си, спете достатъчно, яжте навреме и по малко;
- Нормализирайте съня;
- Ако има определен тригер, който предизвиква атака, опитайте се да елиминирате неговото влияние;
- Спортувайте, танцувайте, бъдете активни, за да облекчите излишния стрес.
Как бързо и независимо да успокоите пристъп на паника?
Паниката ще намалее донякъде, ако се преместите на друго място, което ще ви помогне да се успокоите; ако се чувствате без сили, можете да легнете и да си починете. Когато желанието за движение преобладава, се препоръчва да се направят няколко упражнения, скачане, ходене с бързи темпове.
Лекарите знаят как да успокоят пристъпа на паника, ако в този момент пациентът е вкъщи. Тогава помага всяко действие, което може да отвлече вниманието от страха и отчаянието – почистване, подреждане на нещата в килера. Конструктивните дейности ще намалят тежестта на вегетативните прояви. Освен това, постигането на целта ще ви позволи да се успокоите по-бързо и дори да изпитате чувство на удовлетворение.
Как да се успокоите по време на паническа атака?
За да избегнете паническа атака, трябва да анализирате чувствата си в този момент, да разберете какви места, хора, събития, думи или звуци са провокирали атаката. Ако определите причината за това състояние, тогава ще бъде по-лесно да премахнете влиянието му. Трябва да се научите да контролирате емоционалните прояви. Започнете постепенно, по малко и често, докато постигате все по-големи цели.
По време на пристъп можете да облекчите хода му или да го спрете напълно по следните начини:
- разсейвайте се от околните предмети, пребройте ги, определете цвета им;
- правете дихателни упражнения с удължаване на издишването;
- ако е горещо, сложете хладна кърпа върху главата и шията;
- преместете се на по-тихо място;
- припомнете си красиви места и приятни събития в паметта.
Как да успокоим някого по време на паническа атака?
За да помогнете на друг човек по време на паническа атака, първо трябва да го заведете на по-спокойно място. Но в същото време е важно да му обясните причината, за да не го тревожите още повече, тъй като в разгара на атаката на пациента може да му се стори, че всяко действие води до опасност. Трябва да говорите тихо, но да се държите решително. Най-добре е по време на атаката да сте наблизо и да дадете да се разбере, че ще окажете всяка възможна помощ.
Много е важно да се държите правилно, за да не влошите ситуацията. В никакъв случай не се препоръчва да не приемате сериозно страховете на човек, да казвате: „това се случва само в главата ти“, „не бива да реагираш прекалено“, „притеснявате се от нищото“. Паниката и ужасът се възприемат повече от реалистично от ошашавения човек, а критичното отношение може да влоши състоянието му. Най-доброто нещо, което можете да кажете в такава ситуация е: „Разбирам те и оставам да помогна.“
В този момент най-важното е да сте спокойни и уверени. Безпокойството на човек наблизо само ще увеличи паниката на пациента, тъй като ще подхрани страха му. Ако той иска да говори, трябва да го слушате внимателно, това ще помогне поне частично да облекчи напрежението. Започнете да контролирате дишането си, тъй като то става много нарушено по време на паническа атака:
- пребройте броя на вдишванията и издишванията;
- дишайте в хартиена торба, за да намалите хипервентилацията и да увеличите въглеродния диоксид в кръвта;
- вдишвайте през носа и издишвайте през устата продължително и с усилие, все едно надувате балон.
Ако по време на паническата атака човек започне да вдига температура, тогава хладен компрес, приложен върху челото, ще осигури необходимото облекчение и ще намали тежестта на страха. Ако това не е първият път, когато възниква проблем за пациента, струва си да попитате какво му е помогнало преди това и ако има лекарство, помогнете му да вземе лекарството. След като симптомите на пристъпа на паника отшумят, препоръчително е да говорите със спокоен тон за необходимостта от лечение, за да се предотврати рецидив.
Как да успокоим дете по време на паническа атака?
Децата и тийнейджърите, както и възрастните, също страдат от панически атаки. Обикновено атаките се появяват през нощта, преди заспиване или по време на случайно събуждане. Те се проявяват под формата на изпотяване, ускорен пулс, задух и треперене на тялото. След пристъп детето няма да може да заспи дълго време.
За да помогнете на детето в тази ситуация, е необходимо да го успокоите, да го прегърнете и да му обясните с мек тон, че с него не се случва нищо ужасно или животозастрашаващо. Трябва да осигурите достъп до въздух, да проветрите стаята, да измиете детето с хладка вода, да държите ръцете му под потока, който тече от крана. Също така е полезно да дишате, докато удължавате вдишването, да го разсейвате с въпроси и да броите предмети.
Когато детето ви получи паник атака, най-важното е да не се паникьосвате с него, което ще влоши много положението му. В този случай възрастния трябва да даде пример за спокойствие и баланс. И ако такива атаки станат чести и тежки, определено трябва да се свържете с опитен специалист.
Как да успокоим пристъп на паника преди лягане?
Доста често преди лягане човек започва да изпитва неприятни спомени и мисли. Те са натрапчиви и придружени от силни чувства. Това може да предизвика паник атака, която понякога се развива след кратко заспиване с рязко събуждане. Най-често пристъпът настъпва между 11 вечерта и 4 сутринта и продължава около половин час.
Как сами да успокоите пристъпа на паника?
Усещането за остра липса на въздух кара човек да изтича до прозореца или да излезе на балкона. Но това не трябва да се прави, тъй като задухът се причинява именно от излишък на кислород и хипервентилация. Най-добрият начин да се успокоите е чрез дихателни упражнения, които се съчетават със стъпки из стаята. На първите три стъпки трябва да вдишвате, а на следващите шест стъпки трябва да издишвате. Масажирането на пръстите и разтриването на ушите също ще помогне. Ако в къщата има животно, тогава трябва да насочите вниманието си към домашния любимец. Някои хора подобряват състоянието си, като слушат тиха музика. След пристъп човек чувства облекчение, но по-често – умора и пълна загуба на сила.
Как да успокоите сърдечната дейност и дишането по време на паническата атака?
За да премахнете вегетативните прояви на паническата атака, трябва да започнете да контролирате дишането си. Трябва да е бавно и дълбоко, като издишването е два пъти по-дълго от вдишването. Това ще помогне за намаляване на хипервентилацията и премахване на основната причина за атаката. Обикновено рядко и дълбоко дишане се наблюдава, когато човек е в спокойно състояние. Следователно, по този начин той дава на тялото сигнал, че няма опасност и успокоява нервната система, намалява пулса и други прояви на пристъпи на тревожност и страх.
Как да се отървем от паническата атака?
Всеки вид самопомощ при паническата атака може да се счита само за временно облекчение. За да избегнете рецидив и усложнения, трябва да посетите лекар и да преминете цялостно цялостно лечение. Това е особено важно, ако пациентът има хронични соматични заболявания – бронхиална астма, захарен диабет, исхемична болест на сърцето и сърдечна недостатъчност. Освен това, ангина пекторис, началото на инфаркт и други застрашаващи състояния лесно могат да бъдат объркани с паническа атака. В такава ситуация загубата на време може да струва живота на човек.
Източници: www.betterhealth.vic.gov.au, www.mind.org.uk, www.verywellhealth.com
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!