Наблягането на тези храни гарантира добро стомашно-чревно здраве
Гастроентеролог споделя какво яде, за да се увери, че си набавя достатъчно фибри, за да подобри здравето си. Д-р Уил Булсевич, автор на „Fiber Fueled“, разработи акронима F-GOALS, който означава: плодове и ферментирали храни, зеленчуци и зърна, Омега 3, подправки, бобови растения, кръстолистни зеленчуци и гъби.
Говорейки в подкаста „The Diary Of A CEO“ по-рано този месец, Булсевич казва, че здравето на червата е важно не само за храносмилането, но също така се смята, че засяга други части и функции на тялото, включително имунната система, психичното здраве и познавателната способност, метаболизма и хормоните.
Нарастващите доказателства сочат, че микробиомът на червата, може да повлияе на здравето ни, поради това как взаимодейства с телесните ни функции и ги подпомага. Например, 80% от имунните клетки на тялото се съдържат в червата.
Булсевич твърди, че едно от най-погрешните схващания на хората за подобряване на здравето на червата е, че трябва да ограничат диетата си, когато всъщност става дума за увеличаване на разнообразието от храни, които ядат.
Ето какво трябва да присъства в ежедневната ни диета, според д-р Блусевич:
Плодове и ферментирали храни
Булсевич каза, че плодовете са „удивително полезни за нас“ и че хората, които консумират повече от тях, са по-малко склонни да се разболеят от диабет. Едно проучване от 2023 г. установи, че тези, които ядат повече плодове имат 8,2% по-нисък риск от развитие на диабет тип 2.
Той също така препоръчва на хората да ядат ферментирали храни като кисело зеле, туршия и кисели краставички, за да подобрят здравето на червата си. Ферментиралите храни са изключително богати на пробиотични бактерии, които подобряват здравето на червата и храносмилателната система.
Пълнозърнести храни
Те имат високо съдържание на фибри и устойчиви нишестета. Изследванията показват, че както фибрите, така и устойчивите нишестета са чудесни за микробиома на червата, защото насърчават разнообразието на бактериите.
Омега-3 мастни киселини
Омега-3 мастните киселини, на които са богати храните като тлъстата риба, семената от чиа, ленените семена, конопените семена и орехите, също са важни за здравето на червата.
Омега-3 може да помогне за регулиране на видовете и количествата бактерии в червата и да помогне за ограничаване на възпалителните процеси в организма.
Лук и чесън
Всеки знае, че лукът и чесънът са изключително полезни храни. Те са истински съкровищници за полезни витамини и минерали, имат противовъзпалителни и антибактериални свойства и правят всяка храна, към която ги добавим, по-вкусна.
Те също така са много полезни за сърцето и се смята, че предпазват от рак.
Бобови растения
„Бобовите растения са суперхрана номер едно“, категоричен е д-р Булсевич.
Изследванията показват, че яденето на повече бобови растения изглежда намалява риска от сърдечно-съдови заболявания и коронарна болест на сърцето.
Булсевич също нарича бобовите растения „храни за дълголетие“. В Сините зони по света, където хората обикновено живеят до над 100 години, бобовите растения са основа част от менюто.
Кръстоцветни зеленчуци и гъби
Тези храни са чудесни източници на фибри.
Сулфорафанът е химикал, съдържащ се в кръстоцветните зеленчуци, включително броколи и къдраво зеле, за който се смята, че помага за предотвратяване на рак.
Булсевич каза, че яденето на много различни източници на фибри е страхотно за здравето на червата, тъй като определени храни хранят специфични семейства микроби.
Източници: https://www.businessinsider.com; https://www.freepik.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!