• Избягвайте контакта с любимците вкъщи, особено нощно време
Стопаните на домашни животни най-добре знаят как техните любимци обичат вечер да се промъкват в леглото им и да се настаняват в краката им и дори да се опитват да си „поиграят“. Горе-долу така „постъпват“ тези иначе пухкави зверчета – котки, кученца. Но такава наглед безобидна игра може да се превърне в истинска трагедия за болните от диабет. До такъв извод стигнали лекари от болница в предградията на Лос Анджелис.
Медиците особено настоятелно призовават за това след един нещастен случай с 48-годишна жителка на Лос Анджелис, която, събуждайки се сутринта, открила, че постелята й е в кръв и… липсва големият пръст на единия крак. Докато жената спяла, била ухапана от двегодишното си кученце. Както обясняват лекарите, болната жена развила диабетна невропатия на долните крайници, заради което почти изцяло изгубила чувствителността си в областта на стъпалата. Пострадалата жена била откарана в болницата, където обработили раната й, обаче по-късно започнала да се развива гнойна инфекция и се наложило да ампутират цялото й стъпало. Лекарите дебело подчертават, че този инцидент трябва да изостри вниманието на диабетиците: да избягват различните травми, да защитават краката си от инфекции, а в случай на възникване на рани – да обръщат внимание, да контролират развитието и никога да не забравят на каква опасност могат да ги изложат домашните им любимци.
ВНИМАНИЕ!
По думите на проф. Ли Роджърс за болните е диабет е опасно не само ухапването от куче, по и неговата слюнка. Кучетата имат склонността да облизват раните на стопаните си, а това е опасно и носи сериозни последствия болните с диабетна невропатия не усещат своите крайници. В конкретния случай опасността се заключава в следното: в слюнката на кучетата често се открива т.нар. мецитилин-резистентен стафилокок, който води до заразяване на кръвта. Единственият шанс за спасение тук е ампутация на стъпалото – обяснява Л. Роджърс.
Американските лекари публикували в популярно медицинско издание драматичен случай, за да предпазят хиляди и милиони диабетици. И ние решихме да ви осведомим за такава опасност.
Полезни препоръки за скрити рискове:
При вас атеросклерозата се появява не на 60, а на 40 години, същото се отнася и за исхемичната болест на сърцето. Диабетиците не усещат болка, а пристъпите на стенокардия преминават почти незабелязано. Далеч невинаги усещате и повишеното кръвно налягане. На всичкото отгоре са ви противопоказни повечето от препаратите, които ефективно помагат при стенокардични пристъпи и високо кръвно. Но вие не се отчайвайте, защото и за вас има цяла група лекарства, които не само ще нормализират кръвното, но и ще се отразят положително на работата на бъбреците и кръвоносните съдове.
Вие непременно знаете, че диабетът уврежда бъбреците и води до диабетна невропатия, която с времето може да стане причина за бъбречна недостатъчност. Често като допълнение към диабета се прибавят и пиелонефрит, и цистит, особено при възрастните жени. Затова често изследвайте и урината си за нивото на захар.
Знаете и това, че едно от най-честите усложнения са трофичните язви.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!