Доц. Мангъров изтъква, че преди време, когато е трябвало да се регистрира, моментът е бил изпуснат. А сега се изчаквало в България да се появи комбинирана имунизация, която включвала защита срещу варицела заедно с рубеола, морбили и заушка. Така щели да се покрият и останалите рискови групи. „Към момента ваксината срещу варицела може да се купи от Гърция, Румъния, Унгария, Франция, Испания и т.н.“ – уточни доц. Мангъров. Той изтъкна, че няма никакъв друг начин за предпазване от този вид шарка освен чрез имунизация. И пак наблегна на това, че варицелата е много заразна болест, много по-заразна от хепатит А например, защото вирусът тук се предава по въздушно-капков път. Специалистът обясни, че и друг вид шарка – морбили, има сходни симптоми с варицелата – висока температура, но съпроводена с кашлица, зачервявай на очите и разпространяващ се обрив от главата към тялото и крайниците.
При нормално протичане на болестта на варицелата не се налага лечение
• В никакъв случай не давайте на болното дете аспирин, това е крайно опасно!
Основното е хигиена и добри грижи. Мехурчетата предизвикват сърбеж, детето може да ги разчесва и да вкара по този начин бактериална инфекция. Тогава започва нагнояване. По-добре да не се стига до там. Затова непрекъснато измивайте детето, особено ръчичките, те винаги трябва да бъдат чисти. Не оставяйте ноктите му да израснат много.
Намазвайте коричките със синтомицинова емулсия – тя потиска ръста на микробите. Ако има мехурчета и в устата – изплаквайте с лайкова отвара.
Ако пък се появят около очичките, не се паникьосвайте, не е опасно, но трябва да промивате клепачите пак с лайкова отвара, а в очите да капвате физиологичен разтвор.
Внимание!
- Запомнете какво не трябва да правите по никакъв начин при Варицела – не давайте на болното дете аспирин. Това е крайно опасно, защото може да предизвика тежко поражение на черния дроб и мозъка.
- У нас, в България, лечението на варицелата се поема от Здравната каса, както спомена и доц. Мангъров, но ако болестта протича леко, може да се размине и без препарати.
- Ако все пак сте решили да се сдобиете с ваксина от чужбина – внимавайте много за алергични реакции.
Ако харесвате нашия сайт, харесайте страницата ни във Facebook и станете наш приятел, за да получавате винаги нова и актуална информация и статии.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!