Миризма на тялото като симптом: как миришат болестите?

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Съдържание скрий

Какви заболявания показва по-силната миризма на тялото? Здравият човек няма зловонна или отблъскваща миризма на тялото

Тялото на всеки човек, независимо дали е здрав или болен, има уникална миризма.

миризма на тялото
Лошата миризма на тялото не е въпрос само на добра хигиена

Има ли полза от индивидуалната миризма на тялото?

В момента има много методи за диагностициране на заболявания и медицината е въоръжена с всички постижения на съвременната наука. От стари времена хората са можели да определят здравето си по цвета на кожата, състоянието на косата и ноктите. Днес, благодарение на бързото развитие на технологиите, диагностицирането става все по-лесно, но лекарите не отказват да използват и методи, доказани от векове. Важен фактор при определянето на редица патологии е излъчваната миризма на тялото. Сред „миризливите“ заболявания са захарен диабет, левциноза, фенилкетонурия, бъбречна и чернодробна недостатъчност, онкология и др.

Дори в древни трактати има препратки към връзката между болестта и миризмата на човешкото тяло

Например Хипократ, който свързва миризмите на тялото, включително миризмата на пот, мириса на слюнката, храчките и урината, с наличието на различни заболявания (400 г. пр. н. е.). В древен индийски трактат на санскрит „Сушрута Самхита“ (350 г. пр. н. е.) също се споменава особената миризма на тялото при някои заболявания.

Науката, която изучава миризмите и тяхното въздействие върху тялото, се нарича одология, интересът и вниманието към която се увеличиха през последните години и станаха особено актуални във връзка с пандемията от коронавирус COVID-19.

Метаболитните процеси в тялото се определят от хиляди летливи органични съединения (ЛОС), които влияят върху миризмата на човешкото тяло. Учените са установили, че редица заболявания или психо-емоционални състояния съответстват на определен състав на тези летливи съединения.

Съвременните лекари казват, че миризмата на човешкото тяло е резултат от работата на апокринните потни жлези, които се намират в подмишниците и гениталиите

Миризма на тялото като симптом: как миришат болестите?

Бактериите, живеещи по кожата, разграждат мазнините, за да образуват миризливи вещества, поради което се появява характерната миризма на пот. Интензивността на миризмата се влияе и от генетиката, диетата, облеклото, хигиенните навици, степента на физическа активност и психическата стабилност. При здрав човек, който не пренебрегва правилата за хигиена, лоша, миризлива или отблъскваща миризма на тялото почти не се усеща.

Освен това, миризма на тялото, която се усеща, играе много важна роля за оцеляването и размножаването

Учените твърдят, че миризмата ни помага да изберем най-подходящия за нас партньор за възпроизвеждане на здраво потомство. За това са отговорни молекулите на главния комплекс за хистосъвместимост, който играе важна роля във функционирането на имунната система.

И колкото „по-различно“ мирише човек от противоположния пол, толкова по-привлекателен е той за вас. Това предотвратява инбридинга и следователно прави потомството по-устойчиво на болести.

Други проучвания показват, че миризмата позволява на хората да определят доколко партньорът е подходящ въз основа на възрастта. Смята се, че веществото 2-ноненал е отговорно за миризмата на възрастния човек. Появява се по време на активната секреция и окисляване на себума в момент, когато производството на защитни антиоксиданти намалява. Започва процесът на липидна пероксидация, често наричан оксидативен стрес. Продуктът на този процес е 2-ноненални молекули. Това е процес, свързан с възрастта и нищо не може да се направи по въпроса.

Характерната миризма на старите хора остава и се усеща, дори и при всекидневно къпане.

Защо ни е нужен толкова чувствителен нос?

Обонянието е способността да откриваме и интерпретираме миризливи вещества във въздуха. Основната функция на обонянието е защитна. Човек се нуждае от това усещане, за да оцени напълно света: то играе жизненоважна роля не само при избора на качествена храна, но и при социалната адаптация.

Намаляване на обонянието при децата може да се дължи на редица причини: вродени аномалии на носната кухина, главата, наличието на възпалителни заболявания и дори такова рядко заболяване като вродена аносмия.

Нарушеното обоняние при възрастните може да бъде причинено и от синузит, инфекциозни заболявания и техните последствия, алергии, неврологични патологии, излагане на токсични вещества, отравяния, образувания в носната кухина, последствия от наранявания и хирургични интервенции, вродени аномалии в развитието, мозъчни заболявания и много други. През последните години много хора имаха сериозни проблеми с обонянието, заради пандемията, която ковид предизвика.

Понякога е невъзможно да се установи причината, поради която човек губи способността да усеща миризми

Лекарите говорят за загуба на обоняние без видима причина. Тъй като нарушението на обонянието може да бъде проява на определени заболявания, в никакъв случай не трябва да се самолекува. Ако се появят някакви симптоми, трябва да се консултирате с лекар, за да получите квалифицирана помощ.

Също така си струва да запомните, че кожните обриви често са сигнал за възможни заболявания в тялото. Например, ако кожата внезапно изсъхне, появят се странни тъмни петна, зачервяване и лющене, които не изчезват, трябва да помислите за чревна диагностика.

Когато с червата не всичко е наред, кожата не може да се „обнови“ правилно, освен това действа като своеобразен индикатор за проблеми, отбелязват лекарите.

Странната миризма на тялото не винаги е признак на заболяване

Би било грешка да се каже, че необичайната телесна миризма може да се появи само поради заболяване. Често ароматите, които не са характерни за тялото, могат да бъдат следствие от консумацията на определени храни. Но в този случай миризмата продължава за сравнително кратко време, докато промените, причинени от болестта, са устойчиви.

Вече стана ясно, че миризма на тялото се образува и започва да се усеща в резултат на различни метаболитни процеси и отделяне на пот върху кожата. Мирисът идва от секрети и умиращ епител, от бактерии или от гъбички, част от опортюнистичната флора. Това, в общи линии, образува миризмата на пот, която може да бъде едва доловима – в нормата, и силно изразена – при някои заболявания.

Още древните лекари са можели да поставят диагнози по миризмата на кожата. Днес се използват по-модерни и точни методи, но промяната в аромата на тялото често насочва мнението на лекаря към определена диагноза. И така, на какво миришат болестите?

Откъде идва миризмата на пот?

При нормални условия човешкото тяло няма изразена миризма на пот или други секрети. Това важи при условие, че се спазват всички правила за хигиена. Често неприятната миризма на пот се появява при хиперхидроза (повишена активност на потните жлези), хигиенни проблеми, различни инфекции, соматични заболявания или метаболитни нарушения.

Миризма на тялото като симптом: как миришат болестите?
Така изглежда под микроскоп появата на миризмата при изпотяване

Носът почти не улавя специфичната миризма на тялото и уханието на пот, ако човек е здрав, мие се редовно и навреме. Но на подсъзнателно ниво човешкият мозък възприема определени миризми, излъчвани от тялото – феромони. В зависимост от нивото им хората избират най-подходящите партньори за себе си, по отношение на генетичните характеристики. Но тези вещества се улавят благодарение на специални клетки в носа, а и феромоните нямат нищо общо с миризмата на пот. Ако изпотяването е повишено, кожата е лепкава и миризмата на пот буквално ви поваля с остротата си, има кисел, гнилостен или сладко-кисел, а понякога и химически аромат, можем да говорим за наличието на сериозно заболяване.

Как миришат болестите?

Усетили сте, че ваш близък започва да мирише лошо, въпреки добрата хигиена? Нужен е преглед!

В миналото лекарите често са разчитали на обонянието си, за да поставят диагноза, тъй като специфичната, неприятна миризма на тялото може да е признак на определени заболявания. Ето защо, ако смятате, че е имало промени в миризмата на ваш близък или любим човек, може би не трябва да отлагате посещението при лекар.

Инфекциозни заболявания:

  • Миризма на тялото на ръжен хляб е коремен тиф.
  • Сладникава, приятна миризма (напомняща на жасмин, карамел или мед) е инфекция с Pseudomonas aeruginosa.
  • Острата миризма на бира (въпреки че човекът не е пил) е открита форма на туберкулоза.
  • Неинфекциозни заболявания:
  • Миризмата на гъби, мухъл, гниещо месо е напреднал стадий на рак.
  • Миризмата на ацетон или гнили ябълки е захарен диабет.
  • Миризмата на урина от кожата или от устата е признак на бъбречно заболяване.
  • Гнила, неприятна миризма, миризма на суров черен дроб от устата – тежко увреждане на черния дроб.

Генетични заболявания:

По правило всички тежки генетични, т.е. наследствени заболявания, които се сигнализират с остра миризма, се появяват в ранна възраст. Те могат да бъдат открити дори при новородени чрез специален скрининг. Всички заболявания са свързани с разпадането на специфичен ген, който засяга метаболизма (метаболизъм или усвояване в тъканите) на рядко вещество. Поради това токсичните вещества започват да се натрупват в тялото (централната нервна система, бъбреците, черния дроб и др.). Те не само нарушават функционирането на органите, но и отделят специфична миризма. За съжаление, генетичните заболявания често са трудни за лечение и водят до смърт.

Неприятна миризма на тялото при жени

Миризма на тялото като симптом: как миришат болестите?

Миризмата на желязо. Ако женското изхвърляне има такава миризма, това показва наличието на ерозия на шийката на матката.
Миризмата на нещо кисело. Ако изхвърлянето има такава миризма, тогава това показва хормонален дисбаланс – менопауза, менструални нередности и др.

Според специалистите, въз основа на миризма от тялото, може да се подозира, че са налице определени заболявания. Например диабет, особено ако е в декомпенсиран стадий. Но не само тази патология е възможно да бъде разпозната благодарение на обонянието. И много други са разпознаваеми, стига да са свързани със значителни смущения в метаболитните процеси.

Например, постоянната миризма на ацетон, излъчвана от тялото, ще бъде причина да се изключат ендокринни заболявания, както и проблеми с храносмилането. В допълнение, подобните на амбра аромати може да издават бъбречни или чернодробни заболявания, както и наличието на някои патогенни бактерии, вирусни инфекции и гъбични патологии.

При наличие на определено заболяване възникват неуспехи в метаболитните процеси и се образуват междинни метаболитни продукти. По-конкретно, ако има миризма на ацетон, са налице кетонови тела. Обикновено те се произвеждат по време на разграждането на липидите. Те, заедно с потта, излизат на повърхността на тялото, изпаряват се и миришат. При наличие на диабет, увеличаването на този аромат сигнализира за заплаха от кетоацидотична кома, която може да изисква незабавна медицинска помощ.

Миризма на риба от влагалището

Миризма на риба от влагалището е неприятно явление, което много жени изпитват. Такава миризма може не само да причини дискомфорт и да влоши качеството на живот, но и да показва наличието на определени заболявания. Ето защо е необходимо да се обърне необходимото внимание на този проблем и да се намерят ефективни методи за лечение.
Първото нещо, което си струва да споменем, са причините за вагиналната миризма на риба. Една от най-честите причини е бактериалната вагиноза, инфекциозно заболяване, което нарушава баланса на вагиналната микрофлора. В резултат на този процес вагиналните бактерии започват да отделят аминови съединения, които придават на изхвърлянето миризма на риба.
Втората причина за миризма на риба от влагалището са остри и хронични възпалителни инфекции като гонорея и хламидия. При наличието на тези заболявания вагиналните тъкани са подложени на възпалителни процеси, което води до промяна в химичния състав на изхвърлянето и появата на неприятна миризма.

Миризма от влагалището по време на менопауза

Миризмата от интимната женска зона е деликатен проблем, с който се сблъскват много жени. Тази неприятна миризма може да бъде причинена от различни причини и често може да причинява смущение и неудобство. Този въпрос става особено актуален за жените след 50 години, които навлизат в менопаузата и се сблъскват с промени в тялото, включително и в интимната област.

Защо се появява миризмата?

Отговорът на този въпрос се крие в характеристиките на женското тяло. Интимната зона на жената има собствена микрофлора, състояща се от полезни бактерии, които спомагат за поддържането на здравето и естествения pH баланс. С напредване на възрастта обаче нивата на естроген в жената намаляват, което може да повлияе на състава и броя на полезните бактерии. Това може да доведе до растеж на патогенни бактерии и повишена миризма.
Други фактори също могат да повлияят на миризмата, като лоша хигиена, влага, бельо от синтетични материали и дори някои храни.
Неприятната миризма от интимната зона след 50-годишна възраст не е категорично заболяване, но може значително да повлияе на живота и благосъстоянието на жената. Може да причини дискомфорт и ниско самочувствие, да доведе до
отчуждение от партньора и дори да отключи депресия.

Миризма от интимната женска зона: причини след 50

Една от причините за миризма в интимната зона след 50 години е сухотата на вагиналната лигавица. По това време производството на влага при жените намалява, което може да доведе до нарушаване на естествената микрофлора на влагалището. Намаляване нивото на влагалището и нарушаването на микробиоценозата могат да бъдат основните фактори, причиняващи неприятна миризма от интимната зона.

Тялото мирише силно: какво общо имат бъбреците и щитовидната жлеза?

Често тялото мирише на ацетон или урина и при наличие на бъбречни патологии. Това се дължи на нарушено пълно отделяне на метаболитните продукти от тези органи – кетонови тела, урея и амоняк. Те се натрупват в кръвната плазма и заедно с потта избиват върху повърхността на кожата. В този случай, когато водата се изпари, ароматните молекули придават на тялото характерната и силна миризма. На фона на такъв телесен аромат симптоми като хипертония, подуване на краката и лицето, проблеми с уринирането и болки в гърба, нарушения на апетита и гадене също ще говорят в полза на проблеми с бъбреците .

Ако тялото мирише на ацетон, има рязка загуба на тегло и раздразнителност, а сънят и апетитът създават проблеми, струва си да проверите състоянието на щитовидната жлеза.

Миризма на тялото при болни от шизофрения

Миризма на тялото като симптом: как миришат болестите?

Пациентите с шизофрения имат своя специфична кисела миризма, която се появява поради биохимични промени в тялото, структурата на нервната тъкан и поради връзката между хормоналните и невротрансмитерните нарушения. Установена е химичната структура на миризмата – това е транс-3метил-2-хексенолова киселина, присъстваща в потта. Колкото по-висока е концентрацията на киселина, толкова по-силна е миризмата и толкова по-лоша е прогнозата.

Стеноза на пилора

При пациенти със стеноза на пилора с белези или раково естество сутрин се появява оригване с миризма на развалени яйца (сероводород), образуван по време на разграждането на протеини в застоялото стомашно съдържимо.

Коремен тиф

Известно е, че коремният тиф е следствие от бактериална инфекция, причинена от бактерията Salmonella typhi, и се характеризира с наличието на характерна миризма на прясно изпечен хляб.

Миризма на тялото при болни от Паркинсон

Болестта на Паркинсон е второто най-разпространено невродегенеративно заболяване и се очаква разпространението му да се удвои през следващите 30 години. Точното диагностициране на болестта на Паркинсон остава предизвикателство дори за съвременните лекари и учени. Болестта на Паркинсон се развива от клинична единица в диагностична единица, за която е възможна по-ранна идентификация, разпознават се различни подтипове с различна прогноза и се разработват нови модифициращи заболяването лечения.

При болестта на Паркинсон човек развива характерна остра миризма, напомняща на мускус. Това се дължи предимно на растежа на бактериите, които се смесват с гъбичките и се натрупват в себума.

Болест на Алцхаймер

При болестта на Алцхаймер миризмата наподобява аромата на ръжен хляб, но не е толкова силен, колкото при болестта на Паркинсон. Американските изследователи Брус А. Кимбъл, Доналд А. Уилсън и Даниел У. Уесън, в експеримент върху животни, откриха, че урината може да съдържа „миризливи“ вещества, характерни за болестта на Алцхаймер. Те отбелязват, че промените в миризмата на тази биологична течност се появяват по-рано от увреждането на мозъка, характерно за болестта.

Миризма на лук от тялото

Сок от лук

Миризма на лук от тялото, понякога може да показва определени нарушения или състояния в човешкия организъм.

Ето няколко примера, когато миризма на лук от тялото може да се свърже с проблеми със здравето:

Метаболитни нарушения: Някои генетични метаболитни нарушения, като фенилкетонурия или болест на пикочната киселина, могат да доведат до натрупване на определени ароматни аминокиселини в тялото. Това може да причини специфична миризма, напомняща на лук. Пациентите с тези състояния могат да усетят интензивен аромат на лук дори без да ядат лук.

Бактериални инфекции и разстройства: Някои инфекции, особено тези, включващи бактерии в храносмилателната система, могат да променят нормалните процеси на храносмилане. Това може да доведе до образуването на газове и ароматни съединения, които се отделят през кожата и дишането. Такива промени могат временно да създадат мирис на лук.

Хранителна непоносимост: Някои хора може да имат непоносимост към определени храни, включително лук. Това може да предизвика дразнене на храносмилателната система и промени в бактериалната флора, което от своя страна може да повлияе на образуването на аромати.

Кетоза: Кетозата е състояние, при което тялото започва да използва мазнините като основен източник на енергия вместо въглехидрати. Това може да се случи при продължително гладуване, диети с ниско съдържание на въглехидрати или диабет. Този процес произвежда кетони в тялото, включително ацетон, който може да има миризма, подобна на тази на лук.

Черен дроб и бъбреци: Проблемите с чернодробната или бъбречната функция могат да нарушат нормалния метаболизъм на тялото. Това може да повлияе на елиминирането на определени химикали, които могат да имат миризма, подобна на тази на лук.

Важно е да разберете, че телесните миризми могат да имат различни причини и миризмата на лук не винаги означава непременно сериозен проблем. Ако миризмата се появява редовно, придружена е от други симптоми или предизвиква безпокойство, важно е да се консултирате с лекар, за да установите конкретната причина и да предприемете подходящи действия.

Какъв вид заболяване може да причини миризма на чесън от тялото?

Миризма на тялото като симптом: как миришат болестите?

Повишената миризма на чесън от тялото може да се обясни с редица фактори. Първо, това може да е резултат от определен начин на живот и хранителни навици. Ако човек консумира голямо количество чесън в или приема специални добавки, които съдържат алицин, веществото, отговорно за миризмата на чесън, това може да причини миризма на чесън в тялото.
Въпреки това, в допълнение към хранителните навици, миризма на чесън от тялото може да показва и някои медицински проблеми.
Например, такава миризма може да е признак на някои заболявания на  черния дроб, бъбреците или
дихателната система. Телесната миризма на чесън може да се появи и поради неконтролирани нива на кръвната захар или някои хронични заболявания като диабет. Ето защо, ако миризмата на чесън се появи без видима причина или е придружена от други необичайни симптоми, трябва да се консултирате с лекар, за да диагностицирате и определите причината за това явление.

Храносмилателни проблеми 

Храносмилателната система играе важна роля в нашето тяло, като ни помага да абсорбираме хранителни вещества и да се отървем от отпадъците. Понякога обаче тя може да срещне различни проблеми, които могат да се проявят като неприятни симптоми, включително миризма на чесън от тялото.
Една от причините за това телесната миризма да е на чесън може да бъде неправилното храносмилане. Стомахът и червата ни съдържат различни бактерии, които ни помагат да смиламе храната и да я разграждаме на полезни вещества. В някои случаи обаче някои от тези бактерии могат да произвеждат газове и химически съединения, които миришат на чесън, когато взаимодействат с определени храни.
Например, чесновата бактерия може да е причина за миризмата на чесън, ако сте яли храни, съдържащи големи количества сяра, като чесън или лук. В допълнение, някои медицински проблеми, като стомашни или чревни заболявания, могат да забавят процеса на храносмилане и да насърчат растежа на бактериите, произвеждащи миризма.

Медицински проблеми за миризма на чесън от тялото

Друг медицински проблем, който може да причини неприятна миризма на чесън, е хроничното бъбречно заболяване. Има много различни състояния, които могат да повлияят на бъбречната функция и някои от тях могат да причинят особена миризма.
Например, когато бъбречната функция е нарушена, може да се натрупа амоняк, което може да причини миризма, напомняща на чесън.

Хранителни навици и диета

Чесънът, подобно на лука, съдържа специални съставки, които се освобождават през кожата и белите дробове. Тези вещества имат специфична миризма и могат да останат в тялото няколко часа след хранене. По този начин телесната миризма на чесън е естествена реакция на тялото към консумацията му.

Миризмата идва от бактерии

Миризма на тялото като симптом: как миришат болестите?

Ако кожата на човек мирише непоносимо на котки, но той няма пухкаво животнче у дома, струва си да се изключи наличието на опасни бактерии в тялото му. Такива аромати могат да бъдат произведени от туберкулозни бактерии или ако са налице някакви храносмилателни патологии. Понякога възпалението на бъбреците, причинено от опортюнистични бактерии, попаднали там от червата, също дава подобна миризма.

Ако човек мирише на оцет, за това са виновни други бактерии, провокиращи гнойно-възпалителни процеси в бронхите и белите дробове. Оцетната миризма е факт и при недостиг на витамини, както и ако жените имат проблеми с гърдите.

Дихателен тест

Диагностицирането на конкретно заболяване не е лесна задача: необходимо е да се използва персонализирана медицина, тъй като наборът от летливи органични съединения е доста индивидуален за всеки пациент и зависи от храненето, възрастта, емоционалното състояние на човека и използването на лекарствена терапия на етапа на диагностика и лечение. Диагностиката на заболяванията се усложнява и от факта, че концентрацията на летливи съединения е изключително ниска, така че устройствата трябва да имат много висока чувствителност.
Тестът за азотен оксид – като маркер за възпаление на дихателните пътища при астма – се появява в САЩ още през 90-те години. Същият тест се използва успешно в диагностиката на заболявания като хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ), нарушения на носния епител, склеродермия, синдром на обструктивна апнея, кистозна фиброза и др.
По-късно се появи дихателен тест за Helicobacter pylori, който причинява язва на стомаха и дванадесетопръстника. Основава се на свойството на Helicobacter pylori да секретира ензима уреаза, който катализира превръщането на уреята в амоняк и въглероден диоксид.
Определянето на маркери за оксидативен стрес е тест, използван клинично за определяне на признаци на отхвърляне при пациенти, които са претърпели трансплантация на сърдечен мускул. Характерен набор от сигнали, показващи началото на отхвърлянето на тъканите и смъртта, може да се определи с помощта на газова хроматография/масспектрометрия в издишания въздух на пациента.
В момента дихателният тест, използван за диагностициране на гастропареза, който определя скоростта на изпразване на стомаха, е близо до одобрение. Този тест се основава на анализа на съдържанието на изотопа C-13 в издишания въздух. На пациента се предлага закуска – бъркани яйца, съдържащи 43 mg 13C-спирулина (хранителна добавка от синьо-зелени водорасли), солени крекери и вода. Спирулина преминава през стомашно-чревния тракт в червата, абсорбира се и се метаболизира до CO2, който се намира в издишания въздух. Концентрацията на C-13 показва скоростта на смилане на храната.

Кога и на какво може да мирише кожата?

  • Има различни миризми, които кожата може да излъчва при определени патологии. Те са толкова специфични, че могат да бъдат един от диагностичните критерии.
  • Ако кожата мирише на гнила риба, е необходимо да се изключат гъбични и микробни инфекции, както и метаболитни патологии, свързани с протеина.
  • Сладка или гнила миризма от кожата и от устата е типична при дифтерия, а ароматът на сероводород често се среща при пептични язви или диспептични разстройства.
  • В случай, че надбъбречните жлези не работят добре за производството на хормони, кожата може да излъчва аромат на мокра овча вълна.
  • Специфичният аромат на старост често ще бъде доказателство за проблеми с щитовидната и хипофизна жлеза.
  • Неприятната миризма на гнило месо може да се появи при пациенти с рак поради процесите на разпадане на тъканите.

Миризмата на болест обикновено е устойчива. Трудно се елиминира с душ и дезодорант

Не само подмишниците и областите с висока степен на изпотяване миришат, но и цялата повърхност на кожата вони. Подобен проблем трябва да се решава не у дома под душа, с помощта на народни средства и сапун, а в кабинета на лекаря. Необходимо е да се снеме анамнеза и да се идентифицират провокиращите фактори, както и да се направят изследвания и тестове за идентифициране на метаболитни нарушения и патологии, които водят до появата на такива миризми. Често след първоначалния преглед терапевтът или дерматологът изпраща пациента за допълнителни консултации с различни специалисти – невролози, ендокринолози или специалисти по инфекциозни заболявания.

Миризма на тялото при наднормено тегло

Особен проблем е телесната миризма при хората с наднормено тегло. Дебелите хора са склонни към прекомерно изпотяване и появата на неприятна миризма поради проблеми с метаболизма. Но не само миризмата на тялото е проблем. На фона на затлъстяването почти винаги има и диабет или други нарушения на щитовидната жлеза. Могат да се развие йоден дефицит или бъбречно заболяване, хипертония или различни инфекции. Следователно, не само лошата телесна миризма при наличие на наднормено тегло е причина за посещение на лекар и назначаване на различен набор от изследвания.

Бодилакс
Бодилакс е 100% натурален продукт! Препоръчва се при запек и излишни килограми!

Миризма на тялото като симптом: как миришат болестите?

Доказано от науката е, че промяната в миризмата на пот може да сигнализира за някои здравословни проблеми

Да уточним още веднъж кратко, точно и ясно:
⠀⁣⠀
• миризма на ацетон – захарен диабет;⁣⠀

• на гнило (развалени яйца, сероводород) – проблеми със стомаха и червата;⁣⁣⠀

• кисела (оцетна) миризма – дефицит на витамин D, туберкулоза;⁣⁣⠀

• миризма на амоняк (котешка миризма) – патология на бъбреците или Helicobacter pylori в стомаха;
⁣⁣⠀
• на риба или хлор – проблеми с черния дроб;⁣⁣

• миризма на мишка, „мирис на старост“ – фенилкетонурия, метаболитни нарушения;⁣⁣⠀

• на пресечено мляко или суроватка – алармира за подагра

В допълнение към самата миризма на пот, си струва да се обърне внимание и на нейното количество

Прекомерното изпотяване, или хиперхидроза, се появява при високо кръвно налягане, хипертиреоидизъм, менопауза. ⁣⁣⠀

Също така никотинът, кофеинът, алкохолът и стресът стимулират хиперхидрозата.

Причини за лоша миризма от тялото

Причините за лоша миризма от тялото, както и за промяната в миризмата и количеството на потта, могат да бъдат и физиологични

Например, пубертета и бременността. Хранителните предпочитания също ароматизират тялото.

Храни, които могат да променят миризмата на тялото

В допълнение към болестите, някои храни също влияят на това каква е миризмата на тялото (или по-скоро на неприятната миризма на пот).

  • Пушене и алкохол. И кафе (ако се консумира в повече).
  • Червено месо и преработени продукти (колбаси), риба, особено осолена и пушена (дехидратират тялото, което води до по-концентрирана миризма на пот).
  • Прекомерна любов към млечните продукти.
  • Лук, чесън, зеле, аспержи. В списъка са също суровите репички и голямата бяла или черна ряпа.
  • Някои подправки (къри, кимион, черен пипер).

Листните зеленчуци (магданоз, копър и др.), цитрусовите плодове, ананасите, билковите чайове със и без жасмин ни помагат да ухаем приятно. И също така миризмата на пот се неутрализира с голямо (здравословно) количество вода.

Друга причина: носенето на синтетика блокира въздушния поток и естественото изпаряване на потта от повърхността на тялото

Това създава благоприятна среда за растеж на бактерии и появата на неприятна миризма. Също така причина може да бъде употребата на лекарства, като антидепресанти, антихистамини, антибиотици, антихипертензивни средства – те причиняват промяна в миризмата на потта. Не бива да забравяме и лошите навици, особено прекомерната консумация на алкохол. Алкохолната зависимост вреди вътрешно и външно, разболява онзи, който пие, но съсипва животите и на хората около него.

Чистота на тялото: нюанси на ежедневната грижа за елиминиране на неприятна миризма от тялото

За да не дадете възможност на бактериите да пируват с продуктите на метаболизма, трябва да се грижите ежедневно за собственото си тяло. За поносима и приятна миризма от тялото трябва да се къпете ежедневно (сутрин и вечер) с антибактериален сапун. Това ще помогне да държите бактериите под контрол. Но не трябва да се увличате с прекомерното използване на душове и сапун, когато се грижите; прекомерната хигиена не помага за намаляване на миризмата, но изсушава кожата, което може да е причина за допълнителни проблеми.
Струва си да запомните, че някои компоненти, които предизвикват неприятна миризма на тялото, се съдържат в шампоаните и балсамите за коса и тяло: съставки като зехтин или кокосово масло е трудно да се отмият напълно. Попаднали на повърхността на кожата, те се окисляват и миришат.
Грижата за краката е също толкова важна, когато става въпрос за поносима и приятна миризма от тялото. Те трябва да се подсушават старателно след измиване, особено пространствата между пръстите на краката, тъй като във влажните места се развиват микроорганизми, особено при ходене със затворени обувки.

Миризма на тялото: корекция на храненето, използване на дезодоранти

миризма на тялото
Дезодорантите и парфюмите придават приятна миризма на тялото, стига да не прекалявате
Ако тялото ви се изпотява много и има миризма, трябва да преразгледате диетата си. Консумацията на определени видове храни кара човек да се поти повече от обикновено, поради което неприятната миризма на тялото се образува по-бързо. Струва си да намалите миризливите съставки в диетата си, които създават лоша телесна миризма, като чесън и лук. Трябва да намалите консумацията на люти чушки, тъй като те и други пикантни храни също могат да причинят повишено изпотяване.
За локализирани зони на изпотяване можете да използвате силен антиперспирант или дезодорант. Дезодорантите не предотвратяват изпотяването, но маскират миризмата на бактерии по кожата.
Антиперспирантите съдържат алуминиев хлорид, химикал, който намалява изпотяването и съдействат за по-добра миризма на тялото.
Антиперспирантът се нанася върху чисто измито тяло преди лягане , като постепенно намалява работата на потните жлези до сутринта.
Ако кожата ви е изпотена и не можете да вземете душ, хипоалергенните мокри кърпички могат да бъдат начин за освежаване и премахване на неприятна миризма на тялото. Струва си да ги носите със себе си, когато отивате на интервю или имате дълъг ден на път. Елиминирането на бактериите от кожата и техните метаболитни продукти помага за неутрализиране и по-приятна миризма на тялото за известно време.

Изпотяване на кожата на подмишниците: как да си помогнете?

Ако кожата на подмишниците се поти много, премахването на излишните косми (епилация) понякога помага. Космите, дори когато едва израстват отново, са склонни да привличат много бактерии, така че си струва да помислите за лазерна или восъчна епилация. Понякога, ако подмишниците се потят много, инжекциите с ботокс могат да помогнат. Инжекциите на малки дози от лекарството блокират химическите сигнали от нервите, които стимулират потните жлези. Лечението обикновено продължава от седем до девет месеца, осигурявайки облекчение от изпотяване за много дълго време. Само в най-тежките случаи на хиперхидроза на подмишниците или дланта се използва операция за блокиране на нервните сигнали към потните жлези.
Решението за използване на ботокс или хирургическа корекция се взема от лекар само след като всички мерки са неуспешни и няма други обективни причини, които да провокират обилно изпотяване на кожата на подмишниците. Освен това е необходимо да се вземат предвид възможните противопоказания.

Източници: www.health.harvard.edu, www.mentoday.ru, sensitiv-eysk.ru, tengrinews.kz

 

⁣⁣⠀ ⁣⁣⠀

Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!

Това ще ви помогне

Специално подбрани от нас продукти, помагащи при описаните в статията здравословни проблеми.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *