- Защо се появява вкусът на ацетон?
- Защо се появява вкус на ацетон, когато черният дроб и бъбреците не функционират правилно?
- Предразполагащи фактори
- Процесът, чрез който се създава вкус и дъх на ацетон от устата
- Симптоми, придружаващи вкуса на ацетон в устата
- Вкус на ацетон в устата по време на бременност
- Диагностика – кога какви изследвания трябва да се направят при появата на вкус на ацетон в устата
- Лечение и помощ преди диагноза при вкус на ацетон в устата
- Консервативна терапия
Вкус на ацетон в устата е усещането за неприятен химически вкус. Симптомът често се комбинира с гадене и повръщане и прогресивно влошаване на здравето
Вкус на ацетон в устата, или ацетонов дъх, възниква поради гладуване или дългосрочно спазване на строга диета, при диабет и недиабетна кетоацидоза, чернодробни и бъбречни заболявания.
Вкус на ацетон в устата, напомнящ миризмата на кисели ябълки, е сигнал, който не бива да бъде пренебрегнат.
Може да е временен и безобиден, но в някои случаи показва по-сериозни здравословни проблеми, изискващи незабавна консултация с медицински специалист.
Почти всеки е усещал неприятен послевкус, чийто произход е трудно да се обясни. Понякога необичайният вкус е придружен от други симптоми, а понякога се появява без никакви други усещания. Например, вкусът на ацетон понякога е придружен от коремна болка и киселини, но в някои
случаи няма други симптоми.
Защо имам вкус на ацетон в устата? Трябва ли да направя нещо или проблемът ще изчезне от само себе си?
Защо се появява вкусът на ацетон?
Появата на ацетонов вкус се дължи на различни причини:
Причина 1. Строги диетични ограничения и диети с ниско съдържание на въглехидрати
Когато тялото търси енергия от алтернативни източници, интензивно разгражда мастните резерви и
образува кетонови тела. Именно тези разпадни продукти, когато се отделят в слюнката, причиняват типичния вкус на ацетон. Този симптом често се наблюдава при жени, които практикуват монодиети
(продължително хранене с нискокалорични храни). Вкус на ацетон сутрин показва натрупването на кетонови тела, което изисква нормализиране на храненето и диетата. Ако не се вземат мерки,
последствията могат да бъдат сериозни, включително токсично
увреждане на мозъка.
Причина 2. Злоупотреба с алкохол
Алкохолът нарушава биохимичните процеси в организма, стимулиране на катаболните реакции и производството на кетони. Неприятният вкус на ацетон в устата може да се появи по всяко време на деня или сутрин след консумация на големи количества алкохол, придружен от други признаци на алкохолизъм интоксикация. Обикновено тези симптоми изчезват за една нощ. Ако човек има хроничен алкохолизъм, тогава вкус на ацетон в устата може се появяват редовно, което е свързано със сериозни нарушения черния дроб и храносмилателните органи, хиповитаминоза и повишена активност на панкреаса. Усещанията се засилват след прием на големи количества алкохол на празен стомах. В такива случаи вкусът на ацетон може да бъде придружен от учестено дишане, мозъчна мъгла и гадене.
Причина 3. Прекомерна физическа активност и протеинова диета
При професионалните спортисти на фона на предимно при строгото спазване на протеинови диети може да настъпи повишено разграждане на мастна тъкан за задоволяване на високите енергийни нужди. Вкус на ацетон в устата обикновено се появява и бързо изчезва след хранене или пиене. Ако ацетоновия вкус не изчезне, трябва да се свържете със специалист.
Причина 4. Хормонални промени като причина за вкус на ацетон в устата
По време на бременност или менопауза е нормално да се усещат необичайни вкусове, включително
вкус на ацетон в устата. Този симптом обикновено изчезва от само себе си и лесно се елиминира след изплакване на устата или пиене на определени напитки: чай с лимон, чай с джинджифил и мед или кафе. Ако вкусът на ацетон се появи в третия триместър на бременността, това може да е знак развиваща се гестоза, която изисква медицинска намеса.
Причина 5. Вкус на ацетон в устата и захарен диабет
Когато диабетът продължава дълго време, той е придружен от вкус на ацетон, който се появява на фона на силна жажда и сухота в устата. Пациентите пият големи количества вода (до 5-6 литра на ден), често си мият зъбите и си изплакват устата, но не успяват да се отърват от неприятния вкус. Симптомът е по-характерен за пациенти със захарен диабет тип I.
Причина 6. Кетоацидоза
Това е сложно протичане на захарен диабет, което възниква поради липса на инсулинови инжекции,
претоварване на тялото или висока температура. Патологичното състояние се влошава в рамките на 24-48 часа. Първо, пациентът изпитва лек вкус на ацетон, жажда, слабост и учестено дишане.
Ацетон се усеща и при издишване. Ако не се помогне на човека, състоянието му бързо ще се влоши.
Причина 7. Тиреотоксикоза
Заболяването се характеризира с повишаване нивото на тироксин в кръвта. Свързва се с ускоряването на метаболитните процеси и активното разграждане на протеиновите вещества. Пациентите с тиреотоксикоза често отбелязват появата на вкус на ацетон в устата без видима причина. Неприятните усещания могат да се засилят при недостатъчен прием на течности през деня или при продължително излагане на слънце.
Причина 8. Чернодробни заболявания
Болестите на най-големия орган на храносмилателната система водят до непълно неутрализиране на токсините и недостатъчно окисление на метаболитните продукти. Те се натрупват в кръвта и навлизат в
слюнката, причинявайки вкус на ацетон. При пациенти с хронични чернодробни патологии този симптом може да се появи редовно, например след всяко нарушение на храненето или при спазване на дългосрочна диета.
Причина 9. Неправилна дозировка на лекарствата
Някои антибиотици, като сулфонамиди и парацетамол причиняват неприятни усещания в устата. Това се дължи на повишеното натоварване на черния дроб.
Причина 10. Недостатъчна бъбречна функция
Нередности в работата бъбреците може да причини вкус на ацетон в устата, поради лошо отстраняване на токсичните вещества от тялото. Това неприятно усещане се наблюдава по-често при пациенти с хронична форма на бъбречно заболяване, при която постепенно нараства интоксикацията с азотни съединения. В допълнение към вкуса, ацетонът може да се усети във въздуха, който пациентът издиша. Допълнителните симптоми на това състояние включват диспепсия, гадене и загуба на апетит.
Причина 11. Психични аномалии
При тях могат да се появят въображаеми (фалшиви) усещания за чужди вкусове, включително и вкус на ацетон в устата. Такъв симптом може да се наблюдава при пациенти с шизофрения, мания за преследване, сенилна деменция, както и при сериозни нарушения на различни части на централната нервна система.
Сред сравнително редките причини за вкуса на ацетон в устата са:
- хипоациден гастрит (гастрит с ниска киселинност);
- функционална диспепсия;
- пернициозна анемия;
- тромбохеморагичен синдром;
- венозна тромбоза;
- инфекциозни заболявания (менингит, чревни инфекции, септични усложнения);
- мастна дегенерация на черния дроб.
Защо се появява вкус на ацетон, когато черният дроб и бъбреците не функционират правилно?
Тези органи играят важна роля в тялото, тъй като действат като филтри, неутрализирайки и отстранявайки токсичните вещества от кръвта, включително ацеталдехид. При неправилно функциониране на черния дроб и бъбреците в кръвта се натрупват кетони, което води
не само до появата на миризма и вкус на ацетон, но и до общи нарушения във функционирането на тялото.
Възможните причини за това състояние включват:
- нефроза;
- гломерулонефрит;
- хепатит;
- цироза;
- холестаза;
- туморни процеси, засягащи надбъбречните жлези.
Предразполагащи фактори
Има много фактори, които могат да причинят неприятен вкус ацетон в устата. Те включват ендокринни нарушения, проблеми със зъбите, инфекциозни и възпалителни заболявания, както и лоши хранителни навици. Спортистите, които предпочитат протеинови храни, също са изложени на риск.
Освен протеини, тялото се нуждае и от въглехидрати и мазнини, които служат като източник на енергия за нормалния метаболизъм. Ако в диетата преобладават протеиновите храни, тогава процесът на неговото разграждане може да не се случи напълно, което води до образуването на кетони (кетонни тела, ацетон). Това състояние често се наблюдава при хора, които спазват много строги диети за отслабване или практикуват периодично гладуване.
Ако приема на храна в тялото е напълно спрян, вкусът на ацетон може да се появи още на третия ден. Този процес в много отношения е подобен на развитието на диабет: гладуването изчерпва ресурсите на тялото и то започва да търси алтернативни начини за поддържане на нивото на кръвната захар. За тази цел активно се използва протеин, който е част от мускулната и мастната тъкан.
Дефицитът на въглехидрати в диетата води до активиране на процесите на разграждане на мазнините, което осигурява на тялото допълнителна енергия. Засиленият процес от своя страна увеличава натоварването на черния дроб, където мастните киселини се превръщат в ацетил коензим А.
При нормални условия това съединение участва в образуването на холестерол и обратното намаляване на мастните киселини и само малка част от него участва в образуването на кетони. Излишъкът от ацетил коензим А напуска тялото по време на кетогенезата, което е придружено от появата на ацетонов вкус в устата и промяна в миризмата на урината.
В медицината комплекс от симптоми, свързан с повишени нива на кетонни тела в кръвта, е известен като ацетонов синдром.
Първоначалните фактори за развитието му могат да бъдат не само лошото хранене и гладуването, но и инфекциозни заболявания, стрес и продължително преяждане. Колкото по-често и значително е
въздействието на тези фактори, толкова по-силен е вкусът на ацетон в устата.
Друг възможен, макар и по-рядко срещан, фактор е патология на храносмилателната система, по-специално езофагеалният дивертикул. В тази формация се натрупват хранителни частици, които впоследствие се разлагат, създавайки специфичния вкус.
Процесът, чрез който се създава вкус и дъх на ацетон от устата
Глюкозата е основният източник на енергия за човешкото тяло. Когато нивата на кръвната захар спаднат, тялото започва да използва мастни киселини, произведени по време на разграждането на
мазнините.
За да се получи необходимото количество енергия, се стартира процес на окисление в черния дроб, скелетните мускули, сърдечния мускул и мастната тъкан. Неговият краен продукт са молекули на ацетил коензим А, ключов метаболит, който играе важна роля в метаболизма.
Ацетил коензимът влиза в цитратния цикъл, където се разгражда на CO2, H2O и ATP
Ацетил коензимът влиза в цитратния цикъл само когато тялото поддържа баланс между разграждането на липидите и въглехидратите. Ако няма достатъчно въглехидрати, ацетил коензимът се натрупва в черния дроб, където се задейства реакционен механизъм, водещ до образуването на ацетоацетат.
Прекомерните количества ацетил коензим водят до образуването на кетони
Част от ацетоацетата се превръща в β-хидроксибутират, а останалият ацетоацетат се превръща в ацетон. Кетонните тела включват ацетон, β-хидроксибутират и ацетоацетат.
Последните две съединения служат като енергийни източници за мозъка, нервната система и мускулите. Ацетонът се отделя от тялото чрез бъбреците, потните жлези и белите дробове, което причинява характерен вкус в устата.
Нормалното съдържание на кетони в организма е не повече от 10-30 mg/l
Ако този показател надвишава нормата, се говори за кетонемия. Съществува и концепцията за кетоза, при която количеството кетони също надвишава нормата, но те претърпяват процес на последващо
разграждане.
Кетоните се натрупват в кръвта, когато са свръхпроизведени или недостатъчно използвани. С
техния излишък се развива кетоацидоза, придружена от повишаване на киселинността на pH
Симптоми, придружаващи вкуса на ацетон в устата
Вкусът на ацетон в устата е изключително неприятно усещане, напомнящо вкуса на кисели ябълки или лакочистител. Може да се появи сутрин или да е постоянен. В трудни случаи може да се добави
вкус на кръв и миризма на ацетон, което става особено забележимо при издишване.
Първите признаци на това заболяване могат да бъдат различни и зависят от основната причина:
При захарен диабет тип I вкус на ацетон в устата е придружен от жажда, сухи лигавици, често уриниране, загуба на тегло, постоянно чувство на глад, обща слабост, дискомфорт в долните крайници, сърбеж по кожата и замъглено зрение;
Захарният диабет тип II, в допълнение към вкуса на ацетон, може да се прояви чрез наддаване на тегло и замаяност;
Хормоналните промени са придружени от повишено изпотяване, тахикардия, раздразнителност и емоционална нестабилност, нестабилност, промени в телесното тегло и влошено състояние на кожата, косата и ноктите.
Когато се развие диабетна кетоацидоза, пациентите забелязват предимно неутолима жажда и повишено уриниране. Кожата става суха, лющеща се, появява се усещане за „стягане“. Може да има
усещане за парене в устата и носа. Характерни са и обща слабост, повишена умора и загуба на апетит. В тежки случаи се наблюдават повръщане, болки в корема, летаргия, ускорен пулс и понижено
кръвно налягане.
Вкус на ацетон в устата по време на бременност
По време на бременност в тялото на бъдещата майка настъпват значителни хормонални промени. Много хормони стимулират метаболитните процеси, което може да причини редица симптоми като:
- повишено изпотяване;
- ускорен пулс;
- нервност;
- проблеми с кожата, косата и ноктите;
- нарушения на вкуса.
Известно е, че бременните жени често изпитват непоносимост към миризми или появата на необичайни миризми и вкусове. Тези промени са временни и обикновено изчезват до втория или третия триместър. Въпреки това, появата на вкус на ацетон може да е сигнал за развитието на гестационен диабет или в по-късните етапи на гестоза – сериозно усложнение, при което функцията на кръвоносните съдове, бъбреците и мозъка се влошава.
Когато се появи гестационен захарен диабет, в повечето случаи бъдещата майка трябва само да се придържа към специална диета, насочена към поддържане на нормални нива на кръвната захар. При гестоза тактиката на лечение се разработва индивидуално в зависимост от състоянието на жената.
Диагностика – кога какви изследвания трябва да се направят при появата на вкус на ацетон в устата
Като част от стандартната диагностика, в зависимост от придружаващите симптоми, лекарят назначава редица лабораторни и образни изследвания:
- Кръвни тестове: общи и биохимични. Те позволяват да се оцени нивото на левкоцитите и скоростта на утаяване на еритроцитите (ESR), което е необходимо за изключване на инфекциозен процес, както и да се провери състоянието на жлъчните пътища, черния дроб и бъбреците;
- Определяне на концентрация на С-пептид и ниво на инсулин;
- Тест за кетонни тела;
- Тестване за бременност. На жените в детеродна възраст се предписват кръвни изследвания за измерване нивата на естроген, прогестерон и човешки хорион гонадотропин;
- Ултразвук. Провежда се за оценка на състоянието на панкреаса, черния дроб, коремните органи и щитовидната жлеза;
- Биопсия с хистология. Провежда се за изследване на хормоналния статус на щитовидната жлеза при съмнение за тиреоидит, автоимунни заболявания или наличие на неоплазми;
- Рентгеново изображение. Абдоминалната КТ улеснява диференциалната диагноза на възпалителни и деструктивни чернодробни заболявания. Извършва се ЯМР на мозъка, за да се изключи неврологична причина за вкуса на ацетон в устата. Сцинтиграфията на щитовидната жлеза е необходима, за да се определи степента на хиперфункция на органа;
- Инвазивни методи. За потвърждаване етиологичния фактор на увреждане на черния дроб се извършва перкутанна или трансвенозна биопсия, последвана от хистологично изследване. Пункционна биопсия на щитовидната жлеза се използва за идентифициране на остър тиреоидит и автоимунни процеси, които са придружени от тиреотоксикоза.
За да се установи причината за неприятните вкусови усещания, когато се подозира екзогенна интоксикация, се прави разширен токсикологичен кръвен тест. За диагностициране на вирусен хепатит са необходими вирусологични изследвания. За пациенти с неадекватно поведение е необходим преглед от невролог или психиатър и ЕЕГ. При диагностицирането на бъбречна недостатъчност данните за креатининовия клирънс са информативни.
Лечение и помощ преди диагноза при вкус на ацетон в устата
Вкусът на ацетон, който е причинен от съзнателни диетични ограничения, може да бъде елиминиран независимо. За да намалите нивото на кетонните тела, трябва да добавите достатъчно количество въглехидрати към вашата диета (поне 45-50% от дневния калориен прием). В същото време е важно да увеличите приема на течности до 2,5-3 литра, поради което токсините ще бъдат елиминирани от тялото чрез урината.
Спортистите трябва стриктно да контролират менюто си и да увеличат калоричното съдържание на храната в периоди на интензивни тренировки или подготовка за състезания. За да премахнете неприятния ацетонов вкус, трябва редовно да изплаквате устата с вода или специален билков разтвор за грижа за устната кухина.
Когато неприятният вкус се комбинира със слабост, силно главоболие и нарушения на съзнанието, е необходима спешна медицинска помощ.
Консервативна терапия
При тежка кетоацидоза, придружена от вкус на ацетон в устата, медицинската тактика не зависи от причината за нарушението. Първо се предприемат общи мерки за детоксикация на организма и елиминиране на непосредствената заплаха за здравето. След стабилизиране на състоянието се предписват етиотропни и патогенетични лекарства.
Най-често схемата на лечение включва лекарства като:
- Инфузионни разтвори. За нормализиране на кръвния състав и отстраняване на кетонните тела от тялото се препоръчват масивни инфузии на физиологични и колоидни разтвори в комбинация с бримкови диуретици – методът на форсирана диуреза. При нарушения на коагулацията се добавя прясно замразена плазма.
- Инсулин. Кетоацидозата, дължаща се на захарен диабет, независимо от неговия тип, изисква бързо интравенозно приложение на инсулин. Дозировката се избира в зависимост от теглото на човека и нивото на кръвната захар. За подобряване на усвояването на глюкозата допълнително се въвеждат калиеви препарати и разтвори с аскорбинова киселина.
- Антибиотици. Ако има вкус на ацетон в устата поради бактериална причина, е необходимо етиотропно лечение. При септично състояние се използва комбинация от две антимикробни средства, които действат върху максимален брой грам-положителни и грам-отрицателни микроорганизми.
- Тиреостатици. За облекчаване на тиреотоксикоза са подходящи и имат ефективно действие лекарства, които инхибират секреторната активност на щитовидната жлеза. Те се комбинират с интравенозно приложение на йодни разтвори. Сърдечната честота се нормализира с бета-блокери.
- Имуносупресори. При автоимунни процеси (хепатит, тиреоидит) се назначават кортикостероиди, които са индуктори на ремисия и бързо подобряват състоянието на пациента. При тежки форми антиметаболитите се използват допълнително в минимални терапевтични дози.
Източник: ayzdorov.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!