Изследването за гликиран хемоглобин се счита за надежден анализ, който позволява точно да се диагностицира захарен диабет, много преди появата на симптомите
Какво е гликиран хемоглобин и кога да се провери нивото му, обяснява д-р Елена Киселева, ендокринолог.
Гликираният хемоглобин (HbA1c) първоначално е идентифициран като „необичаен“ хемоглобин при пациенти с диабет преди повече от 40 години. След това откритие бяха проведени многобройни малки проучвания, които го свързваха с измерванията на глюкозата, което доведе до идеята, че HbA1c може да се използва като обективна мярка за гликемичен контрол.
Какво е гликиран хемоглобин?
Иначе казано, гликираният хемоглобин (HbA1c) е хемоглобин (протеин в червените кръвни клетки), който е „захаросан“ (т.е. комбиниран с глюкоза). Процесът на свързване възниква спонтанно, когато глюкозата и хемоглобинът влязат в контакт. Нивото на гликирания хемоглобин е сравнимо с нивото на кръвната глюкоза. Тоест, колкото по-високо е нивото на кръвната захар, толкова по-висок е гликираният хемоглобин.
Гликираният хемоглобин е интегрален показател, който се тества на три до четири месеца, ако е налице диабет. Той не зависи от храната, физическата активност, дневните колебания в кръвната захар и др. Връзката на глюкозата с хемоглобина е необратима, така че пациентите с диабет трябва да я проверяват на всеки три до шест месеца (90-120 дни е продължителността на живота на червените кръвни клетки, а оттам и на хемоглобина).
Нивото на гликирания хемоглобин често се определя като процент от нормалния хемоглобин. Индикаторът може да бъде изкривен при намаляване нивото на хемоглобина (анемия) и при промяна в свойствата на хемоглобина (например при сърповидно-клетъчна анемия).
Какво е нормалното ниво на гликирания хемоглобин?
За хора без диабет нормалният диапазон за нивото на хемоглобин A1c е между 4% и 5,6%. Нивата на хемоглобин A1c между 5,7% и 6,4% означават, че имате преддиабет и по-голям шанс да получите диабет. Нива от 6,5% или по-високи означават, че е налице диабет.
При вече поставена диагноза захарен диабет ендокринологът определя целевото ниво на гликирания хемоглобин, според възрастта и съпътстващите заболявания.
Поставяне на цели за нива на гликиран хемоглобин
Целевото ниво на HbA1c за хора с диабет обикновено е по-малко от 7%. Колкото по-висок е хемоглобин A1c, толкова по-висок е рискът от усложнения, свързани с диабета. Някой, който е имал нелекуван диабет дълго време, може да e с ниво над 8%.
Ако имате диабет и нивото на гликирания хемоглобин е над целта, лекарят може да промени плана за лечение, за да се постигнат оптимални стойности.
Комбинацията от диета, упражнения и лекарства може да намали нивата на HbA1c.
Хората с диабет трябва да си правят такова изследване на всеки 3 месеца, за да се уверят, че кръвната им захар е в целевия диапазон. Ако диабетът е под добър контрол, може да се изчака по-дълго време между кръвните изследвания. Но експертите препоръчват всеки да се подлага на такова изследване поне два пъти годишно.
Пациентите със заболявания, засягащи хемоглобина, като анемия , могат да получат подвеждащи резултати. Друго, което може да повлияе на резултатите от хемоглобина A1c, включват добавки като витамини C и E и високи нива на холестерол. Налично бъбречно или чернодробно заболяване също могат да повлияят на теста.
ВАЖНО! По-високи нива на гликиран хемоглобин се откриват при хора с трайно повишени нива на кръвната захар. Колкото по-високо е нивото на гликирания хемоглобин при пациента, толкова по-високо е средното ниво на глюкозата през последните три месеца.
Кога трябва да проверите нивото на гликирания хемоглобин?
Това изследване се прави при съмнение за диабет. Изследва се и ако диабетът вече е диагностициран, за да се определи дали заболяването е добре контролирано.
В съответствие с препоръките на Световната здравна организация (СЗО) този тест е признат за оптимален за контрол на диабета.
Повишаване нивото на HbA1c показва наличие или лош компенсация на захарен диабет (при вече установена диагноза). В същото време, дори и при една кръвна проба, гликираният хемоглобин дава много по-подробна информация на лекаря, отколкото стойността на кръвната захар на гладно. Въпреки това, и двата анализа са необходими, за да се вземе решение за назначаването на противодиабетна терапия.
Как да се подготвите за изследването?
Не е необходима специална подготовка. Точността на анализа не се влияе от употребата на храна, алкохолни напитки, вирусни заболявания и настинки. Препоръчително е да не извършвате физическо натоварване, преди да се подложите на изследване.
Източник: ayzdorov.ru
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!