Обикновено хирургичното отстраняване на доброкачествените тумори протича успешно и без риск от рецидив. Най- голям процент такива операции се пада на изрязване кисти на яйчниците, на кожни папиломи, на миома на матката, липоми. По време на операцията новообразуванието се изрязва на границата със здравата тъкан.
Има и други методи – прилагане на т.нар. криокоагулация (замразяване) на тумора или обгаряното му с лазерен лъч.
Болните с доброкачествен тумор не трябва да отказват операция. Чрез медикаментозно или хормонално лечение организмът може да спре нарастването на тумора, но не се надявайте той да изчезне спонтанно (въпреки не и това се случва).
Ако не се лекува огнището на разрастващото се доброкачествено преобразуване на клетките, това може да Ви донесе доста неприятности. Например при миома на матката не е изключено да се стигне дотам, че да се отстранява целият орган, а папиломите по кожата могат да се превърнат в сериозен козметичен дефект.
Когато чуете от лекаря диагнозата „доброкачествен тумор“, не се стряскайте и по никакъв начин не се отчайвайте. Но и не „махайте“ небрежно с ръка. Както се казва, Бог предпазва предпазливия.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Акад. Валерий Чисов: Ракът е изпитание за нравствена устойчивост! | Лекува нет
Това го казвам от много години. Но не харесвам операциите, а хората трябва да се лекуват. Операции само в краен случай. Лекувала съм много случаи на различни видове рак, миоми, кисти и други. Не трябва да се правят химио и лъче, защото хората умират много бързо или както казва една руска поговорка: да не изхвърляме бебето с мръсната вода.