Медицината наистина влияе много по-слабо на здравето ни, отколкото предполагаме. А самите ние значително можем да допринесем за своето здраве. Това става очевидно, когато докторите се окажат недостъпни. През 1973 г., когато в Израел лекарите стачкували цял месец, броят болни, постъпили в болница, намалял с цели 85 на сто. Смъртността спаднала с 50 на сто, достигайки своето най-ниско ниво.
По време на подобна стачка, случила се през 1976 г. В Лос Андже- лис, насочена против високите застраховки за престъпна лекарска небрежност, смъртността спаднала с 20 на сто. Били проведени с 60% по-малко операции.
Към края на стачката смъртността рязко се покачила до обичайното си ниво.
Такива стачки навеждат на мисълта, че собствената ни продължителност на живота и собственото ни здраве са в нашите ръце.
А продължителността на живота на музикантите действително зависи от инструмента, на който свирят. Анализирайки данните за повече от осемстотин джазмени, британски изследователи стигнали до извода, че свиренето на саксофон най-силно съкращава живота. Може би заради физическото напрежение, което упражняват тези музиканти, което съществено влошава кръвоснабдяването на главния мозък.
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Генетичен щит пази столетниците | Лекува нет