Консумацията на някои храни е най-добрият начин да си набавите дневното количество натурални антиоксиданти и противовъзпалителни вещества.
Противовъзпалителни средства са веществата, които имат способността да намаляват възпаленията в организма. Това е важно, тъй като хроничното възпаление, продължаващо месеци или години, е свързано със заболявания, вариращи от сърдечно-съдови проблеми до рак.
Противовъзпалителни вещества може да си набавите от различни източници, както естествени, така и синтетични.
„По естествен път може да си ги набавите от храни и добавки, които съдържат антиоксидантни съединения, известни като флавоноиди и полифеноли”, казва Андреа Макгрю регистриран диетолог. „Синтетичните източници обикновено идват под формата на лекарства като преднизон и ибупрофен”.
„Лекарствата са важни в някои случаи, но естествените противовъзпалителни средства, като тези в храните, се усвояват по-лесно и идват с редица други важни хранителни вещества”, категорична е Ейми Шапиро, регистриран диетолог и основател на “Real Nutrition”.
По-надолу ще ви запознаем с 4 вида храни, на които да наблягате, за да си набавяте естествени антиоксиданти, които предпазват организма от хронични възпаления.
4 вида храни, които имат противовъзпалителни и антиоксидантни качества:
-
Билки и подправки
„Много от най-популярните подправки инхибират определени възпалителни процеси”, казва Макгрю.
Твзи вкусни и ефективни противовъзпалителни средства са изключително полезни за здравето:
- Чесън – Чесънът съдържа диалил дисулфид. Това е съединение, което намалява възпалението и се бори с химикалите, които го причиняват.
- Куркума – Тази подправка съдържа полифенол куркумин. Това е противовъзпалително средство, което доказано помага за облекчаване на артрит и мускулни болки след тренировка.
- Канела – Канелата съдхържа канелен дехид и канелна киселина. Тези две вещества са мощни средства за ограничаване на възпалителните процеси.
- Черен пипер – Черният пипер има силни противовъзпалителни качества, а също така засилва ефекта от антиоксидантът куркумин, съдържащ се в куркумата.
Експериментирайте с тези и други билки и подправки. Включвайте по една от тях във всяко хранене.
„Добавете малко канела в сутрешната си овесена каша, докато се наслаждавате на чай от пресен джинджифил. Добавете черен пипер към дресинга за салатата си”, съветва Макгрю.
-
Риба и морски дарове
Рибата и морските дарове се нареждат на първо място сред богатите на протеини храни, които притежават противовъзпалителни свойства. Всъщност рибата и мидите са толкова полезни в това отношение, че се търсят начини да се използват антивъзпалителните им качества в медицината.
Омега-3 е изключително важен антиоксидант, който предпазва клетките от увреждане и действа противовъзпалително. Ето кои са най-богатите на омега-3 храни:
- Сьомга
- Сардини
- Скумрия
- Стриди
- Треска
- Херинга
- Аншоа
- Бяла риба
Препоръчително е да се ядат по 2-3 порции риба всяка седмица. Най-полезно е да я приготвяте на пара или да я печете. Избягвайте пърженето и добавянето на сметанови сосове.
-
Плодове и зеленчуци
Всички плодове и зеленчуци са чудесни средства за борба с възпалението. Все пак сред тях има някои, които се отличават с особено голямото количество антиоксиданти, които осигуряват на организма.
„Търсете наситените цветове”, казва Макгрю. „Когато плодовете и зеленчуците са ярко оцветени, това е знак, че съдържат много антиоксиданти.”, допълва още диетоложката.
Някои от най-добрите противовъзпалителни плодове и зеленчуци включват:
- Домати – Доматите са богати на ликопен, който е мощен антиоксидант. Препоръчително е да ги ядете сготвени.
- Листни зеленчуци – Листните зеленчуци са богати на витамин К, който намалява възпалителните процеси.
- Повечето плодове – Плодовете съдържат антоцианини, флавоноли и фенолни киселини, които действат противовъзпалително и намаляват риска от рак.
- Броколи – Броколите и карфиолът съдържат феноли и сулфорафан, които са съединения със силен противовъзпалителен ефект.
„Суровите плодове и зеленчуци са най-добри, но независимо как ги консумирате, те носят огромни ползи за здравето”, категорична е Ейми Шапиро.
-
Ядки и семена
Много ядки и семена съдържат омега-3 и витамин E, като и двете вещества са силни съюзници в борбата с възпалението.
Включването на тези ядки в ежедневната ви диета е силно препоръчително:
- Бадеми
- Орехи
- Лешници
- Шам-фъстъци
- Фъстъци
Опитайте се да изяждате по шепа ядки всеки ден или да ги добавяте в салата си. Суровите или печени, те винаги са полезни. Важното е печените ядки да не са осолени, тъй като прекомерното количество натрий стимулира възпалителните процеси.
Храни, увеличаващи риска от възпаления:
Не всички храни, които са преработени причиняват възпаление, но някои от тях значително увеличават риска от появата на подобни процеси в тялото. Ако искате да следвате противовъзпалителна диета, е нужно да ограничите следните храни:
- Преработени, прости въглехидрати като хляб и тестени изделия
- Пържени храни
- Червено месо, особено преработено като колбаси и бекон
- Газирани и подсладени напитки
- Маргарин
Опитайте се да намалите храните с високо съдържание на наситени мазнини, сол и захар.
Източници: https://www.insider.com/; https://pixabay.com/; https://www.babylonhealth.com/
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!