- ЗЛОУПОТРЕБАТА СЪС ЗАХАР Е ПРИЧИНА ЗА ДЕТСКАТА ХИПЕРАКТИВНОСТ
В крайна сметка повече от дузина изследвания показаха, че нивото на активност при децата, употребяващи захар, въобще не се различава от поведението на техните връстници, на които дават захарозаместители. И все пак родителите не искат да повярват в това. Може би защото всеки от тях се е сблъсквал с това колко лудуват децата на детските празници, където е пълно със сладкиши. Не се заблуждавайте, не сладкишите, а самото детско парти прави децата ви по-енергични и неудържими. Освен това проблемът се крие и в родителските възприятия: при едно изследване дали на децата сладки напитки (те обаче не съдържали захар), а родителите пак били уверени, че децата им са по-възбудени след пиене на такива напитки.
- КОФЕИНЪТ ПОТИСКА РАСТЕЖА НА ДЕТЕТО
Истината. Вероятно този мит е възникнал заради свойствата на кофеина да влияе: негативно на плътността на костната тъкан при възрастните хора. Но изследователите не са открили никаква връзка на този процес със здравето на децата и младите хора. Вярно, че съществуват редица други причини, заради които следва да ограничите употребата на кофеин – например усилено сърцебиене, повишено кръвно налягане, нервност и проблеми със стомаха.
- ПРИ ДИАРИЯ МЛЕЧНИТЕ ПРОДУКТИ СА ПРОТИВОПОКАЗАНИ
Истината е, че това се отнася само за тежките форми на стомашно разстройство. Ако детето страда от диария средна тежест без повръщане, най-добре да се придържа към обичайното си меню, в което влиза и кравето мляко. Полезно е да давате йогурт на децата си. Обобщеният анализ от десетки публикувани изследвания показал, че пробиотиците и полезните бактерии В йогурта могат да намалят продължителността на диарията. Пробиотиците запълват червата с полезни бактерии и по този начин предотвратяват диарията. Важно е също така да продължите да кърмите бебето, защото майчиното мляко съдържа антитела и пробиотици, които поддържат нормална микрофлора в стомашно-чревния тракт.
- ВИТАМИН С СЕ БОРИ С ПРОСТУДАТА
Истината е, че противопростудните свойства на витамин С са известни от 1970 г., когато носителят на Нобелова награда Линъс Полинг написал труд, в който препоръчва приема на големи дози от този витамин за профилактика на простудата и грипа. Но не съществуват никакви доказателства, че приемът на този витамин предотвратява простудата. Той може да съкрати продължителността на болестта и да облекчи състоянието, но само ако ежедневно сте приемали витамин С, преди да се появят симптомите. На децата до 5 годинки не се препоръчва да приемат аптечни витамини. Преди всичко следва да обърнете внимание на менюто на малчугана: включете цитрусови плодове, касис, картофи – това е напълно достатъчно за детето ви.
5. ОТКРИТИТЕ РАНИЧКИ ЗАЗДРАВЯВАТ ПО-БЪРЗО
Истината. Точно обратното, затворените, по-точно превързаните рани заздравяват по-бързо, освен това намалява вероятността от белези. За разлика от тези, които се проточват без превръзка. Обикновеният бинт съхранява влагата и предпазва кожата от пресъхване, вследствие на което се появяват струпчета. Незнайно защо хората смятат появяването на тези корички за правилно. Но именно те забавят процеса на заздравяване на раните и повишават риска от образуване на ръбчета. Ако детето ви се нарани, го превържете.
6.МУЗИКАТА НА МОЦАРТ СТИНИУДИРА РАЗВИТИЕТО НА УМА
Истината е. че не трябва да се надявате на великия композитор да изгради гений от детето ви. Установено е, че заниманията с музика влияят положително на IQ на детето, но това важи за децата, които вече ходят на училище. Най-вероятно този мит се е породил вследствие на експеримент, проведен по време на обучение на студентите в един колеж. След прослушване на мелодии от Моцарт учащите са показали по-успешни резултати на теста за пространствено мислене в сравнение с тези, които не си направили удоволствието на слушат великия композитор. Вероятно музиката е повлияла на настроението, а човек в добро разположение на духа е способен да мисли по-ясно. Можете да опитате този начин за релаксация след напрегнатия работен ден.
7. ОРИЗОВАТА ВОДА НОРМАЛИЗИРА СЪНЯ НА ДЕТЕТО
Добавянето на оризови пръчици или оризов булгур в бутилката на детето нормализира неговия сън. Изследвания обаче показват, че деца, които ядат ориз в ранна възраст, спят не повече от тези, които минават и без него. „Децата може и да са гладни като се пробудят, но не е задължително да е заради глада. Може би просто търсят вашето внимание, казват педиатрите. Учените предполагат, че възникването на този мит е свързано с това, че повечето деца спят през цялата нощ от 8-та седмица до 4-ия месец, а именно това е периодът, когато се препоръчва вече да им се дават първите зърнени продукти, разбира се, в течен вид.
8. СОКЪТ ОТ МОРКОВИ ПОДОБРЯВА ЗРЕНИЕТО
Истината. Не бива да тъпчете децата си с много моркови: от това зрението им няма да се подобри, но може да се провокира бета-каротинова жълтеница.
Морковите съдържат много витамин А. Сериозният дефицит от този витамин в организма заплашва с понижаване на зрението. Но твърдението, че приемът на този витамин от моркови или други продукти подобрява зрението, не е подкрепено с никакви сериозни изследвания. И за този мит си има обяснение – то е историческо, за времето от Втората световна война. Няма да го коментираме, не е тема на нашия материал
За Lekuva.net – в-к „Доктор”
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!