Шийната спондилоза се лекува в зависимост от тежестта на дегенерацията и симптомите могат да са различни. При по- голямо натоварване на врата те се засилват.
Какво означава диагнозата начална спондилоза на шийните прешлени? Възможно ли е да се получат други усложнения? Опасна ли е? Какво е лечението на това заболяване? Много ще съм ви благодарна, ако отговорите на моите въпроси, чрез вашия толкова полезен и обичан здравен сайт!
Ваня Миткова – Русе
В зависимост от тежестта на дегенерацията симптомите могат да са различни. При по- голямо натоварване на врата те се засилват. Натоварването може да е не само динамично, но и статично, като седене пред компютър, продължително шофиране и др.
Най-често срещаните прояви на болестта са:
Болка във врата. Тя може да се разпространи до основата на черепа и раменете. Движенията могат да увеличат болката. Понякога тя се разпространява надолу към ръката и пръстите. Това е причинено от дразненето на нерв, който излиза от шийната част на гръбнака и достига до ръката. При едни пациенти болката е на пристъпи, а при други е продължителна и неотслабваща.
ВНИМАНИЕ!
Заболяването се открива по усещането за скованост във врата, особено след нощна почивка. И още – по главоболието, което се появява от време на време. То обикновено започва в задната част на главата, точно над врата и се премества към челото. Може да се появят вцепененост, изтръпване, намалена чувствителност или слабост в различни части на ръката или дланите. Ако се появят такива симптоми, потърсете лекар, тъй като те могат да са показател за притиснат нерв.
Ограничени движения.
Ограничението е в страничното накланяне на главата и въртенето.
КАК ЗАПОЧВА ЛЕЧЕНИЕТО
Лечението на шийната спондилоза започва със специализиран неврологичен преглед и компютърни изследвания, ЕМГ (електромиография) и ЕНГ (електроневрография), които установяват състоянието на мускулите, нервните коренчета и скоростта на провеждане на нервните импулси по хода на нерва.
Първоначално лечението започва без медикаменти. Болката може да е много силна. Тогава ще имате нужда да си починете ден-два. В острия болков период за 7-10 дни се прави шийна тракция. Носи се яка, която ограничава движенията на врата, като по този начин намалява болката. Но имайте предвид, че продължителното носене на яка може да причини скованост на врата. Ето защо се опитайте да поддържате врата си колкото е възможно по-подвижен. Не трябва да му позволявате да се вцепени. Опитайте постепенно да увеличавате обема на движенията. На всеки 2-3 часа внимателно правете движения в различни посоки.
Възможно най-късно се върнете към нормалните си задължения. Добри резултати дава комбинацията на класическата терапия с модерната лазерна физиотерапия, при което се овладява бързо болката, премахва се възпалителният процес и се постига дълготраен лечебен ефект.
ПОЛЕЗНИ СЪВЕТИ ОТ НАШИТЕ КОНСУЛТАНТИ:
- Упражнявайте движения с врата си и не водете заседнал начин на живот.
- При болков пристъп се старайте да движите врата си в нормални граници.
- Преминете към нормални движения и ежедневие едва след отзвучаване на болката.
- Може да ви помогне добрата поза. Изпънете раменете назад и вървете „като модел“.
- Опитайте се да бъдете с изправен гръб, когато седите.
- Твърдата възглавница помага на някои хора при спане.
- Физиотерапията също ще ви бъде от помощ, когато се появят болки.
- Лечението е различно при всеки пациент и може да се предписва само от лекар.
ВНИМАНИЕ!
Не отлагайте посещението си при специалист, ако болката се засили, ако внезапно се появят изтръпване и скованост в ръката или дланите. Не е за пренебрегване и хроничната болка във врата, която понякога може да е свързана с напрежение и депресия, които трябва да се лекуват своевременно.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Имам световъртеж и гадене от шипове на врата. Къде мога да си намеря най-подходящата за мен възглавница ?