Имам болки в стомаха от седем години. В началото ми откриха птоза, а сега и висцероптоза на коремните органи. Никакви лекарства не ми помагат. Карам само на обезболяващи. Вдигнаха ми десния бъбрек, който започна да задържа урина, но болките продължават. Когато ходя на лекар, щом чуят, че толкова години вече обикалям по доктори, най- тактично ми изписват някакви лекарства, взимат ми парите и ме пращат да си ходя, но аз не знам докога ще издържа на тези болки. Моля ви, помогнете ми!
Теодора Манева – Варна
Заболяването, което имате, е специфично и подходът към него трябва да е строго индивидуален. Състоянието е упорито и резултатите от лечението идват след продължителна терапия. Птоза Означава спадане (смъкване или изместване) на даден орган спрямо нормалното му положение в тялото. Като висцероптоза се означава спадането на повече от един коремен орган
обикновено цялостното спадане на коремните органи и придържащите ги връзки. Проблемът с висцероптозата, по отношение на причините и терапията, е доста дискусионен
еднозначно решение няма. Оформят се най-общо две групи причини – вродени и придобити. Най-често срещаните са: неправилна стойка, слабост на съединителната тъкан и коремната стена, преразтягане след раждане, слабост на гръбначния стълб и мускулите около него, спадане на диафрагмата, плоскостъпие и неправилна походка, недохранване и т.н. Резултатът от всичко това е невъзможността на поддържащия апарат на коремните органи да ги задържи в нормалното им положение и те се смъкват в по-долните части на коремната кухина (малкия таз). Много хора с висцероптоза нямат никакви симптоми. Въпреки промяната в положението на коремните органи те функционират абсолютно нормално и състоянието на практика не се проявява.
При други висцероптозата води най-често до болки в областта на корема, промяна в апетита, тежест, запек или разстройство, коремни спазми. В по-късен етап от развитието на заболяването се проявяват и нервно-психични симптоми като главоболие, замайване, депресия, безсъние и т.н. Терапията се определя индивидуално, в зависимост от основната причина. Мерките са насочени най- вече към:
Укрепване на коремната и гръбначната мускулатура чрез физиотерапия и специални упражнения, локални масажи, хидротерапия и т.н.
Подобряване на тонуса и изпразването на коремните органи чрез специфични диети и медикаменти, подпомагане на коремната стена чрез подкрепящи колани (бандажи).
При някои форми на висцероптоза е подходяща операция. Те за съжаление все още не са доказали изцяло своята ефективност и не бива да се смятат за окончателно решение на проблема – рецидивите не са редки.
Във всички случаи, както споменахме неведнъж, лечението би следвало да е строго индивидуално и в зависимост от конкретната причина. Основният момент остава възстановяването на баланса във факторите, от които зависи положението на вътрешните органи в коремната кухина – вътрекоремно налягане, тонус на мускулатурата и адекватност на прикрепващия апарат. Това не се постига лесно и изисква голямо усилие на волята – ежедневни тренировки и режим, спазване на определена диета и тип на хранене и най-вече психична нагласа за справяне с проблема.
Материалът е от в-к „Доктор”.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!
Pingback: Смъкване на органите | Лекува нет