Както при възрастните, така и при децата пулс (сърдечните удари при всяка контракция на сърдечния мускул) може да бъде установен най-отчетливо на артериите, разположени най-повърхностно, а именно в две точки: на шията и на китката. При здрав възрастен човек в покой пулсът се колебае между 60 и 80 удара в минута. Пулсът на малко дете е по-бърз, но с увеличаване на годините се забавя. При заболявания и наранявания честотата на пулса се променя.
Отчитане на пулса на сънната артерия (на шията)
Сънната артерия е мястото, където най-лесно може да бъде регистриран пулсът на пострадал, изпаднал в безсъзнание. Ако той е в съзнание, пулсът може да бъде измерен както в седнало, така и в легнало положение.
Проверявайте пулса само ако сте обучени за това.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ
Най-напред намерете сънната артерия. Поставете 2-3 пръста върху ларинкса на ранения (хрущялната издатина в средата на шията) и ги плъзнете настрани в посока от вас към вдлъбнатината на срещуположната страна. Пулсът на сънната артерия може да се долови между ларинкса и големия мускул на шията.
Отброявайте ударите в продължение на 60 секунди. При това обръщайте внимание на ритъма и равномерността. Ако пулсът е отчетлив, можете да броите само 15 секунди, а след това да умножите резултата по четири.
Ако пациентът е ранен или се касае за внезапно заболяване, пулсът трябва да се проверява на всеки 10 минути, като се внимава за промените в честотата и равномерността му. Водете си записки за състоянието на пулса, както и за нещата, които са ви направили впечатление.
Отчитане на пулса на артерията на китката
Ако пациентът е в съзнание, в повечето случаи се проверява пулсът на артерията от вътрешната страна на китката. Тя може да се намери по-лесно, ако той се е отпуснал и е в седнало или легнало положение.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ
Погрижете се пациентът да седне удобно и да отпусне напълно ръката си върху масата. Ако е легнал, не повдигайте ръката му.
Намерете пулса с три пръста върху китката откъм страната на палеца. Можете добре да го усетите с възглавничките на пръстите си. Не проверявайте пулса с палец. Така по грешка ще отчетете собствения си пулс.
Отброявайте ударите в продължение на 60 секунди. При това обръщайте внимание на ритъма и равномерността. Ако пулсът е отчетлив, можете да броите само 15 секунди, а след това да умножите резултата по четири.
Ако пациентът е ранен или се касае за внезапно заболяване, пулсът трябва да се проверява на всеки 10 минути, като се внимава за промени в честотата и равномерността му. Водете си записки за промените на пулса, както и за нещата, които са ви направили впечатление.
Проверка на пулс на кърмачета
Въпреки че при бебе в безсъзнание пулсът също може да бъде проверен на сънната артерия, при деца на възраст под една година е по-лесно да се установи пулсът на артерията на мишницата. За тази цел често се налага да се свалят част от дрехите.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ НАПРАВИ
Погрижете се детето да е вън от опасност, да не се преохлади и да бъде държано добре и стабилно.
Поставете ръката си на мишницата на детето, като два или три от пръстите ви са от вътрешната й страна, а палецът е под ръката. С върха на пръстите си опипайте вдлъбнатината между мускулите. Пулсът трябва да може да се усети лесно на мястото, където артерията преминава върху костта.
Отчитайте ударите в продължение на 60 секунди, като обръщате внимание на ритъма и равномерността. Ако пулсът е отчетлив, можете да броите само 15 секунди и да умножите резултата по четири.
Ако малкият пациент е ранен или се касае за внезапно заболяване, пулсът трябва да се проверява на всеки 10 минути, като внимавате за промени в честотата и равномерността му. Водете си записки за промените на пулса, както и за нещата, които са ви направили впечатление. При кърмачетата пулсът нормално е около 120 удара в минута, а при малки деца – около 100.
Материалите в lekuva.net са авторски и може да се използват само с публикуване на активен dofollow линк към оригиналния текст и без промяна на съдържанието, запазвайки всички линкове!